Advert
Advert
Advert

YÖRÜKLERDEN RENKLİ GECE…

YÖRÜKLERDEN RENKLİ GECE…
Bu içerik 3266 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Yörük Obaları Derneği tarafından, kuruluşuna özel düzenlenen ‘1. Yörük Şenliği’ kapsamında Milaslılara renkli bir gece yaşatıldı. Ahmet Durmuş ile nostalji yaşanırken,  Seda Kara ile geceye katılanlar coştu…

Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, Belediye Meclis Üyeleri Kasım Özkan ve İlknur Öner, Dede Korkut Yörük Türkmen Federasyonu başta olmak üzere Ege Bölgesi’ndeki birçok Yörük-Türkmen Derneği yöneticileri, çok sayıda mahalle muhtarı, Milas Muharip Gaziler Derneği üyeleri ve kalabalık bir Milaslı yurttaşın katılımıyla Amfi Tiyatro’da düzenlenen 1. Yörük Şenliği, ezberleri bozan renkli görüntülere sahne oldu.

Bir tarafta dağıtılan Keşkek-Pilav ve Yayık Ayranı, bir tarafta davul-zurna ekibinin gösterileri, kurulan Yörük çadırı, ‘Kirmen’ çeviren Yörük kadınları, ‘Yörük Ağası’ seçimleri, yöresel sanatçılar ve Ahmet Durmuş ile Seda Kara konseri, efelerin zeybek gösterisi, Amfi Tiyatro’da kurulan ‘Yörük Obası’ konsepti, katılımcılara eğlence dolu görsel bir şov sunarken, saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başlayan gecenin açılış konuşmasını yapan Milas Yörük Obaları Derneği Başkanı Erkan Turgut, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Ey ağalar beyler, Toroslara çıkın bir bakın. Nerede kara bir Yörük çadırı görürseniz, dumanı da tütüyorsa dünyada hiç bir güç bizi asla yenemez" sözü ile başlayan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizler bu geleneği yaşamak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için yola çıkanlardanız. Bu yolda önümüze çıkacak her engeli aşacak güç ve kuvvete sahibiz. Çünkü biz bu yolda yalnız değiliz. Kültür kenti Milas’ta yaşayan tüm dostlarımızla birlikte yürüyeceğiz. İşte bu akşam bizleri yalnız bırakmayan dostlar, etkinliğimize katılamayan ancak gönülleri bizimle beraber olan tüm hemşehrilerimiz, bizim en büyük güç kaynağımızdır. Buraya teşrif eden, bizimle bu sıcak yaz akşamında bir arada olmayı kendine görev sayan herkese teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız.”

Geceye katılan Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat ise yörük kültürünü yaşatma adına yola çıkanları, Milas Belediyesi olarak yalnız bırakmayacaklarını belirterek; “Asırlardır süren bu gelenek, görenek ve kültür yaşatılmalı ve gelecek kuşaklara aktarma adına hepimiz çaba harcamalıyız” diyerek, dernek yöneticilerine ve geceye katılanlara teşekkür etti.

YÖRESEL SANATÇILARDAN MÜZİK ZİYAFETİ…

Milas Belediye Başkan Yardımcısı Mat'ın konuşmasının ardından sahne alan Milaslı sanatçı Şaban Türkoğlu-Mustafa Turgay ile Turgut Taş ve Yaren Grubu, birbirinden güzel türkülerle geceye katılanlara adeta müzik ziyafeti sunarken, davul-zurna ekibi eşliğinde önce Milas Yörük Obaları Derneği üyelerinden oluşan Halk Oyunları Ekibi, ardından da kısa adı MİFAD olan Milas Folklor Araştırma Derneği üyeleri tarafından sunulan halk oyunları, izleyicilerden yoğun alkış aldı.

‘FERDİ TAYFUR’ ŞARKILARIYLA NOSTALJİ…

Gecenin konser bölümünde ise sahne alan ilk sanatçı Ahmet Durmuş, Amfi Tiyatro’yu dolduran Milaslılara, adeta nostaljik bir müzik yolculuğu yaptırdı. Arabesk Müziği’nin ünlü ismi Ferdi Tayfur tarafından seslendirilen ve yıllarca halkın büyük bir beğeniyle dinlediği şarkıları, Milaslılarla birlikte okuyan sanatçı Ahmet Durmuş, konserin büyük bir bölümünü tribünlere çıkarak, Milaslıların arasında verdi.

2017 YILI YÖRÜK AĞASI, 12 BİN LİRA İLE HİDAYET KABAÇAM…

Sanatçı Ahmet Durmuş’un ardından 1. Yörük Şenliği çekimleri için ilçemize gelen Pamukkale ve Tarım Türk TV program yapımcılarından Gökhan Özaker’in sunumuyla, 2017 yılı Yörük Ağası seçimleri yapıldı. Ağalık için aday olan erkeklerin arasında bir de kadın ağa adayı olarak Ayşe Tavaslı adlı yurttaş sahneye çıktı. 10 bin liraya kadar açık arttırmaya katılan Tavaslı daha sonra açık arttırmadan çekilirken, Amfi Tiyatro’yu dolduranlar tarafından dakikalarca alkışlandı.

Yapılan açık arttırma, 12 bin lirayla aynı zamanda derneğin yönetim kurulu üyesi Hidayet Kabaçam da kalırken, diğer adaylar derneğe çeşitli miktarlarda bağışta bulunarak açık arttırmadan çekildiler. 

YÖRÜKLER; ‘ANKARA HAVASI’ İLE COŞTU…

Gecenin son bölümünde sahne alan ve okuduğu Ankara yöresi türkülerle başta Yörükler olmak üzere tüm konukları coşturan sanatçı Seda Kara ise, okuduğu hareketli türkülerle geceye renk katarken, programın sonunda derneğe maddi katkıda bulunanlara birer teşekkür belgesi verildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500