Advert
Advert
Advert

YARALI CARETTA CARETTA KURTARILDI…

YARALI CARETTA CARETTA KURTARILDI…
Bu içerik 1735 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

AKUT Bodrum Ekibi ve Milas Birimi, Milas’a bağlı Kıyıkışlacık mahallesinde, yaralı bir deniz kaplumbağasını kurtardı.

Kıyıkışlacık’ta tatil yapan bir vatandaştan gelen ihbarı değerlendiren AKUT Bodrum Ekibi, başından yaralanmış halde kıyıya vuran deniz kaplumbağasını, yaklaşık bir saat süren bir operasyonla canlı halde kurtardı.

AKUT ekibi, hayvanı daha sonra DEKAMER yetkililerine teslim etti. Ortaca’nın Dalyan Mahallesinde hizmet veren Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’nden (DEKAMER) gelen bir ekip, yaklaşık 20 kilo ağırlığındaki yeşil deniz kaplumbağasını Köyceğiz’de teslim aldı.

AKUT Bodrum Ekip Lideri Sadettin Uslu, deniz kaplumbağalarının özellikle deniz trafiğinin yoğun olduğu bu aylarda ciddi yaralanmalara maruz kaldığını belirterek, “Kıyıkışlacık mevkiinde kurtardığımız caretta caretta cinsi yeşil kaplumbağanın kasıtlı olarak yaralandığına dair belirtiler bulundu. Hayvanı bulduğumuzda başında iki tane çok ciddi yara vardı. Hayvanı, DEKAMER yetkililerine teslim ettik. Hayati tehlikesi devam ediyor” dedi.

DEKAMER yetkilisi Şenol Menzek de, “Kafa travması olan deniz kaplumbağasının tedavisi yaklaşık bir yıl kadar sürecek. Daha sonra denize salınacak. Bu arada, deniz kaplumbağalarının üreme mevsimi devam ettiğinden, özellikle tekneci ve balıkçıların, kıyıya yakın mesafelerde yüzen bu hayvanlar konusunda daha dikkatli ve hassas davranmasını bekliyoruz. Öte yandan, deniz kaplumbağalarına yiyecek verilmemesi ve özellikle de üzerlerinde yüzülmemesi gerekiyor” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500