Advert
Advert
Advert

MUSKİ TEK BAŞINA ATIKSU ANALİZLERİ YAPABİLECEK…

MUSKİ TEK BAŞINA ATIKSU ANALİZLERİ YAPABİLECEK…
Bu içerik 1441 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesini alarak Muğla’da Atıksu altyapı sisteminin kontrolündeki ve analizlerindeki tek yetkili kurum haline geldiği bildirildi…

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, vatandaşlara daha sağlıklı ve temiz su sağlamak amacıyla Bodrum ve Marmaris ilçelerinde bulunan Çevre Analiz Laboratuvarlarında çalışmalarını sürdürüyor.

Su ve Atıksu kapsamında analiz faaliyetlerini yürüten Bodrum ve Marmaris Çevre Analiz Laboratuvarlarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesi verildi.

Bu belge ve MUSKİ Atıksuların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği ile birlikte Muğla’da Atıksu altyapı sisteminin kontrolü ve atıksu analizlerindeki tek yetkili kurum MUSKİ Genel Müdürlüğü oldu.

Parametre sayısı 8’e yükseltildi…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından Bodrum ve Marmaris ilçelerinde bulunan Çevre Analiz Laboratuvarlarında kapsam genişletme denetimi gerçekleştirildiğini belirten MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, “Denetlemeler sonucunda tespit edilen eksikliklerimizi giderdik ve Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesini aldık. Bu belge ile birlikte 4 adet olan parametre sayımız 8’e yükseltildi. Laboratuvarlarımız Askıda Katı Madde (AKM), Biyolojik Oksiyen İhtiyacı (BOİ), Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), pH, Toplam Azot (T-N), Toplam Fosfor (T-P), Yağ Gres ve Yüzey Aktif Madde (MBAS) parametrelerinden akredite ve yeterlik belgesine sahip Çevre Analiz Laboratuvarı niteliği kazanmıştır” dedi.

Kurum dışından gelen talepler de karşılanıyor…

MUSKİ bünyesinde 29 adet Atıksu Arıtma Tesisi bulunduğunu belirten Ülgen, “İç izleme analizleri ile tesislerimizin verimli ve standartlara uygun çalışabilmesi adına her hafta düzenli olarak tüm analizler laboratuvarlarımız tarafından yapılmaktadır. Ayrıca laboratuvarlarımız kurum dışı gelen talepleri de kalite hizmet anlayışı çerçevesinde karşılıyor. Kapsam dahilinde talep edilen evsel ve endüstriyel nitelikteki atıksuların analizleri mesleki ve teknik yeterliliğe sahip ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır” dedi.

“Amacımız, halkımıza sağlıklı temiz su içirmek”

29 tane atık su arıtma tesisinden çıkan suların analizini ulusal ve uluslararası standartlarca kabul edilmiş ya da tanımlanmış deney metotlarına göre yaptıklarını ifade eden Ülgen, “Arıtma tesislerimizde iç izleme ile alınan numunelerin periyodik olarak analizleri yapılmaktadır. Arıtılmış sularımızda limit dışı değerler çıkarsa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne anında bildiriyoruz. Düzeltici önlem faaliyetleri için çalışmalarımızı başlatıyoruz. MUSKİ Genel Müdürlüğü olarak; analizlerimiz sonucunda uygun çıkmayan içme suyunu vatandaşa içirmiyoruz, arıtılmış suda yönetmelik şartlarını sağlamayan hiçbir suyumuzu doğaya vermiyoruz. Amacımız, halkımıza sağlıklı temiz su içirmek ve doğaya, çevreye zarar vermemektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500