Advert
Advert
Advert

SİVAS’IN IŞIĞI SÖNMEYECEK…

SİVAS’IN IŞIĞI SÖNMEYECEK…
Bu içerik 915 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi tarafından Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, 1993 yılında Sivas Madımak Otel’de yakılarak katledilen 33 aydın, bir kez daha anıldı…

Yaşanan vahşeti unutmadıklarını, faillerin bulunarak olayın aydınlanması için yetkililere seslenen Dernek Başkanı Akif Özbilge; “Türkiye, o gün büyük bir karanlığa gömüldü ve hala o karanlık aydınlatılmadı. Bizler, Sivas’ta yaşanan katliamın sorumluları adalet önüne çıkarılmadıkça, gerçek suçlular kamuoyuna duyurulmadıkça bu işin peşini bırakmayacağız. Unutmayacağız, unutturmayacağız” diyerek, aradan 24 yıl geçmesine rağmen kamuoyu vicdanının bir türlü rahatlatılamadığını söyledi.

“O gün gökyüzünü, yanan otelin ateşi aydınlattı ancak kararan vicdanlar ve Türkiye’nin üzerine çöken karanlık bir türlü aydınlanmadı” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Özbilge, etkinliğe katılanların sayısının da az olmasından duyduğu üzüntüyü belirtti. Başkan Özbilge; “Belki sürekli aynı şeyleri söylüyoruz. Bir olalım, birlik olalım. Can cana, gönül gönüle verelim diyoruz. Bunu başardığımızda önümüzde hiçbir engel kalmayacak” diyerek sözlerini tamamlayan Özbilge’nin ardından sahneye davet edilen Ersin Polat, gitarıyla birbirinden güzel türküleri, salondakiler için seslendirdi.

Kısa bir süre önce ilk şiir kitabını yayınlayan Ahmet Karagöz ve Berfin Doğan, Sivas katliamı için yazılmış şiirleri okurken, Dernek Başkanı Akif Özbilge, Süleyman Baş, Berkan Cengiz ve Berfin Doğan, şiirler eşliğinde türküler seslendirdiler.

Yaklaşık bir saat süren anma etkinliğinin sonunda tekrar söz alarak katılımcılara teşekkür eden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi Başkanı Akif Özbilge; “Gelecek yılki anma programında buluşmak ancak bir daha böyle vahşetler yaşamamak dileğiyle” diyerek etkinliği sonlandırdı.

Etkinliğe; Milas Birleşik Haziran Hareketi, Eğitim-Sen ve CHP'nin temsilcileri yanı sıra dernek üyeleri ve az sayıda Milaslı katıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500