Advert
Advert
Advert

MEMUR VE EMEKLİLERİN TEMMUZ ZAMMI BELLİ OLDU…

MEMUR VE EMEKLİLERİN TEMMUZ ZAMMI BELLİ OLDU…
Bu içerik 3604 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haziran ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından, milyonlarca memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisine yapılacak zam oranları belli oldu…

Haziran ayı enflasyon rakamları belli oldu ve böylece milyonlarca memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisinin Temmuz ayında alacakları zam oranları kesinleşti. Piyasa beklentileri, TÜFE’de yüzde 0.1 oranında artış yönündeydi ancak gerçekleşme düşüş yönünde oldu ve TÜFE haziranda yüzde 0.27 oranında düştü.

Bu sonuçla, Mayıs sonu itibarıyla yüzde 11.72 olan TÜFE'deki artış yüzde 10.9’a geriledi. 6 aylık TÜFE artışı da yüzde 5.89 olarak gerçekleşti.

Böylece milyonlarca memur ve memur emeklisine yapılacak enflasyon farkı da netleşmiş oldu. Yıl başında yüzde 3 zam alan memur ve memur emeklileri, ortaya çıkan 2.9 puanlık farkı Temmuz ayında yapılacak zamla alacak.

İşçi emeklilerinin geriye dönük 6 aydaki enflasyon kadar aldıkları zam da yüzde 5.89 oldu.

192 bin kamu işçisinin alacağı zam oranları açıklandı…

2017 ve 2018 yıllarını kapsayan çerçeve anlaşmaya göre kamu işçilerine yapılacak zam oranlarını açıklayan Başbakan Yıldırım; “2017 yılı için zam oranı ilk altı ayda yüzde 7,5, ikinci altı ayda yüzde 5 şeklinde mutabakata varılmıştır. İkinci yıl birinci yarı da yüzde 3,5, ikinci yarıda yüzde 3,5 olmak üzere kararlaştırılmıştır. Gerek ilk yıl gerekse ikinci yılda gerçekleşen enflasyona göre ayarlama yapılacaktır” dedi.

İlk 6 ay için yüzde 7,5 zam oranı…

2017 yani içindeki yıl için zam oranı ilk 6 ayda yüzde 7,5, ikinci 6 ayda yüzde 5 şeklinde mutabakata varıldı.

İkinci yıl için ilk yarıda yüzde 3,5 ve ikinci yarıda yüzde 3,5 olarak kararlaştırıldı. Gerek ilk gerek ikinci yılda enflasyona göre ayarlama yapılacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500