Advert
Advert
Advert

PİKNİKÇİLER DİKKAT!..

PİKNİKÇİLER DİKKAT!..
Bu içerik 2677 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Hava sıcaklığının artması ve buna bağlı olarak yağışların azalmasıyla piknik ve ormanlık alanlarda yangın riski arttı… Çıkan orman yangınlarının büyük bir bölümü insan eliyle meydana gelirken, yetkililer vatandaşları uyardı…

Yaz aylarında vatandaşların serinlemek, dinlenmek ve eğlenmek amacıyla tercih ettiği piknik alanlarının genellikle ormanlık bölgelerde bulunması, ciddi tehlikeleri de doğuruyor. Söndürülmeden bırakılan mangal ateşi, sigara izmariti, şişe ve cam parçaları, çıkan yangınların en önemli nedenleri olarak gösterilirken yetkililer bu konuda vatandaşı bir kez daha uyardı.

Doğal denge bozuluyor…

Herhangi bir nedenle çıkan orman yangınlarının sonucunda, ormanda bulunan canlı ve cansız her türlü nesne yanarak yok olurken, yangın sonrası toprağın üst kısmı aşınır ve kullanılamaz hale gelir. Bölgedeki canlı çeşitliliği azalır, iklim ve bitki örtüsü de ciddi oranda bozulduğundan hava, su ve toprağın kirlenmesi kaçınılmazdır. Yangının sonuçlarından biri de yok olup giden ağaçlar nedeniyle oluşan heyelan riskidir.

Meydana gelen pek çok yangınların, insanlar tarafından bilerek çıkartılabileceği gibi yine insanlar tarafından farkına varılmadan kaynaklandığı göz önünde bulundurulursa, ciddi ormanlık alanla kaplı bölgemizde her yıl yaz aylarında meydana gelen yangınlar, bölge ve ülke ekonomisine ciddi boyutlarda zarar verirken, en önemli zarar bozulan ekosistem ve doğadaki canlılar görüyor.

Piknik yapanlar dikkat!..

Orman yangınlarının sebepleri arasında yer alan; ormanlık alanda ateş yakmak, anız yakmak, yerleşim yeri açmak amacıyla ormanları bilerek yakmak, eğlenme amaçlı ateş yakmak, mercek gibi yansıtacak maddeleri ormanda unutmak, mangal yakmak amacıyla ateş yakıp söndürmemek, sigara izmaritlerini ormanlık alana bırakmak gibi nedenleri gelirken, piknik yapan yurttaşları piknik sonrası mangallarının söndüğünden emin olmaları, sigara izmaritlerini tamamen söndürmeden alana atmamaları, kullanılan şişe ve cam ürünlerini gelişigüzel bırakmamaları konusunda daha dikkatli davranmaları gerektiği konusunda bir kez daha uyarıyoruz.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali Faik     2017-07-04 ''sigara izmaritlerini tamamen söndürmeden alana atmamaları'' ne demek herkes pisliğini çöpe atsın sağa sola değil !!!!