Advert
Advert
Advert

ZEYTİNLİKLERİN, DEVRİ VEYA DAĞITILMASI İSTENİLDİ…

ZEYTİNLİKLERİN, DEVRİ VEYA DAĞITILMASI İSTENİLDİ…
Bu içerik 3676 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Bir süre önce CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Gıda - Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle, 2014 yılında özelleştirme dışı bırakılan iç döküm alanındaki zeytinlerin bakımsız kaldığını belirterek, bu zeytinliklerin durumu hakkında TBMM’ne soru önergesi vermişti.

Demir, soru önergesinde, “Termik santralin ihtiyacı olan kömürü çıkartmak için Muğla Yatağan ilçemizde bulunan tarım arazileri ve zeytinlik alanlar istimlak edilmiştir. Madenler çıkartıldıktan sonra bu yerlerin eski florasına döndürülmesi gerektiğinden kömür çıkarılan alanlar doldurulmuş, zeytinlik haline getirilmiştir” diyerek, bu zeytinlerin bakımsızlık sonucu ormana dönüştüğünü, bu bölgede kaç zeytin ağacının bulunduğunu, bakımlarının yapılıp yapılmadığı ve akıbetlerinin ne olacağını dile getirmişti.

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörü Yüksel Akın, özelleştirme öncesinde Yatağan TKİ Müessese Müdürlüğü yaptığını, bölgede zeytin dikme ve ağaçlandırma çalışmalarının 1991 yılından beri devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “Yatağan ve Milas’ta 195 hektarlık maden dolgu alanlarında bulunan 46.584 zeytin ağacı, 2014’deki özelleştirme sonrasında EÜAŞ bünyesinde bırakıldı. Yatağan kömür istimlak alanlarında kalıp ta sökülen zeytin ağaçlarını yeni oluşturduğumuz dolgu alanlarına diktik. Bazısını da köylülere verdik. Bu yer hak sahibi köylülere dağıtılabilir. Bu zeytinliklerin üniversiteye devri daha doğru olur. Üniversite bunlardan hem gelir elde eder hem de uygulama araştırma çalışmalarıyla Muğla zeytinciliğinin gelişmesine öncülük etmiş olur.”

Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, böyle bir devrin kendilerini memnun edeceğini dile getirdi ve şöyle konuştu: “Yatağan ve Milas önemli zeytincilik merkezlerimiz. Bünyemizde Fethiye’de Ziraat Fakültesi, Milas’ta Zeytincilik Uygulama ve Araştırma Merkezimiz bulunuyor. Hocalarımız burada uygulama ve araştırmalar yaparak, bölgemiz zeytinciliğin gelişmesine katkı sunarlar. Buraların bakımını ve altyapı çalışmalarını biz yaparız. Bu zeytinliklerde örnek üretimler gerçekleştirebiliriz. Zeytinlik alanların bize devri halinde, buradaki çalışmaları Milas’taki merkezimizin yönetiminde yürütürüz.  Zeytinliklerin bize devri çok iyi olur. Bundan memnun oluruz.”

Maden dolgu sahalarında bulunan zeytinlerin, köylüden alındığını tekrar havzadaki köylüye verilmesi ve bu sayede köylünün üretimde tutulması yolunun açılması gerektiğini belirten Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Atilla Totoş ise farklı bir öneri getirerek şunları söyledi: “Bu alandan bir miktarı uygulama/araştırma amaçlı kullanılmak üzere üniversiteye ayrılabilir. Bir kısmı da ‘ulusal zeytinyağcılar tadım okulu’ olarak Zeytindostu Derneğine verilebilir” diyerek dünyadan bir örnek verdi. Totoş, şöyle devam etti: “ONAOO isimli zeytin okulu, İtalya’da kurulan ilk zeytinyağı okuludur. Daha sonra burası ulusal zeytinyağcılar tadım okulu oldu. İtalya’nın zeytinyağında dünya piyasalarına hükmetmesinin nedeni bu okuldur. Bize ayrılacak bir alanda özellikle Stratonikeia antik kentinin yakınında böyle bir okulun olması çok güzel olur. Bu okul, ülke zeytinciliğini ve turizmini geliştirir.”

Görüştüğümüz yetkililer ise zeytinliklerin bakımının yapıldığını, zeytinliklerin devri için talep olması halinde, bunu EÜAŞ Genel Müdürlüğünün değerlendirebileceğini belirtti…

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500