Advert
Advert
Advert

DENİZ KİRLİLİĞİ ALARM VERİYOR…

DENİZ KİRLİLİĞİ ALARM VERİYOR…
Bu içerik 10614 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Muğla’nın da kıyı şeridi uzunluğu bakımından en önemli ilçesi Milas’a bağlı Ören ve Güllük Mahallesi’nde deniz kirliliği alarm veriyor… 3 günlük bayram tatilini fırsat bilerek sahillere akın eden Milaslılar, Ören’de yat ve teknelerden denize boşaltılan kirliliğe aldırış etmeden tatilin keyfini bilinçsizce çıkarmaya çalıştılar…

Geride bıraktığımız Ramazan Bayramı dolayısıyla yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Ören ve Güllük Mahallesi’ndeki plajlar dolup taştı. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyir etmesi nedeniyle serinlemek isteyenler sahillere koşarken, çeşitli atıklar nedeniyle fazlasıyla kirlenen ve insan sağlığını tehdit eder boyuttaki kirliliğin farkında bile değiller.

Bizim için önemli olan ve hayatımızın büyük kısmını oluşturan denizlerimiz ne yazık ki yine bizler tarafından kirletilmekte; kanalizasyon, sanayilerden gelen toksik kimyasallar, denize dökülen yağ atıkları ve petrol nedeniyle aşırı kirlenen denizlerimiz, canlılar için büyük bir tehlike oluşturuyor. Kısaca, sağlığımız ciddi tehlike altında…

Kirlettiğimiz denizdeki canlılarla besleniyoruz…

Denizdeki canlılar kimyasal atıklar yüzünden zehirlenmekte ve yok olmakta, dolaylı yoldan da olsa bu durum insanlara yansıyor. Beslendiğimiz deniz canlılarının sağlıksız olması bizim de sağlıksız deniz ürünleri tüketeceğimiz anlamına geliyor. Bu sağlıksız yiyecekler nedeniyle insanlarda cilt tahrişleri, göz tahrişi, körlük, akciğer ve karaciğer problemleri gün geçtikçe artıyor.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşen deniz kirliliğinden belki de en çok etkilenen denizlerde yaşayan canlılar. Denizdeki kirlilik, denizlerde bulunan canlıların hem tür açısından hem de sayı açısından azalmasına, yok olmasına neden oluyor. Kirliliğinin önüne geçilmezse ileriki zamanlarda bu kayıpların çok daha fazla boyutlarda olacağı kaçınılmaz…

Uzmanlar, deniz kirliliği ile birlikte bozulan ekosistemin insanlarında zarar görmesine neden olduğunu belirtirken, su içerisinde muazzam bir canlı kitlesinin bulunduğunu, bu sebepten suyun, insanlar için büyük bir gıda deposu olduğuna vurgu yapıyor.

Ören’de bu kirlilikte tatil…

3 günlük Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilerek Ören ve Güllük başta olmak üzere sahil şeridindeki yerleşim alanlarına akın eden Milaslılar, Ören’de yat ve teknelerden denize boşaltılan kirliliğe aldırış etmeden tatilin keyfini bilinçsizce çıkarmaya çalıştılar. Kadın-erkek, yaşlı-genç kanalizasyon, çeşitli kimyasallar, denize dökülen yağ atıkları ve petrol nedeniyle aşırı derecedeki kirliliğe aldırış etmeden denizde saatlerce vakit geçirdiler.

Belediyelere büyük görev düşüyor…

İnsan yaşamını kolaylaştıran, doğrudan insan için her türlü hizmet üretmekle sorumlu belediyelere bu konuda büyük görevler düşüyor. İnsan hayatı kadar doğa ve çevrenin de korunmasından birinci derece sorumlu olan belediyeler, bölge ve ülke ekonomisi için son derece önemli olan turizmin gelişmesini sağlama adına, denize kıyısı bulunan bölgelerde her türlü tedbiri en kısa zamanda almalıdır.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500