Advert
Advert
Advert

SAKARKAYA’NIN KIRMIZI BALI, İZMİR’DE…

SAKARKAYA’NIN KIRMIZI BALI, İZMİR’DE…
Bu içerik 2429 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MİTSO), büyük ve zincir mağazaların toplam raf alanının yüzde 1’inin yerli, markalı ürünlere tahsisini sağlamasının ardından Milas’ın Sakarkaya köyünde üretilmekte olan ‘Kırmızı Bal’ da büyük mağazaların raflarında yer alan ilk ürün olmuştu…

Sakarkaya Kırmızı Çam Balı ilk olarak Milas’taki BİM mağazalarının ve ardından Bodrum’da METRO mağazalarının raflarında yer bulmuştu. Bu iki zincir mağazada büyük ilgi gören Sakarkaya Kırmızı Çam Balı, şimdi de İzmir’in tanınmış mağazalarının raflarında yerini aldı.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Sakarkaya Kırmızı Çam Balı’nın İzmir’de raflarına girmeyi başardığı mağazalar, İzmir Kemeraltı Ankara Gıda Pazarı, İzmir Karşıyaka Aşıkoğlu Şarküteri, İzmir Karşıyaka Kırıkkaya Şarküteri, İzmir Karşıyaka Ömerağa Şarküteri, İzmir Peynirci Erkan (Erkan Kara - Ahmet Armağan Kara), İzmir Peynirci İdris olarak bildirildi.

Bu gelişme MİTSO sayesinde oldu…

Sakarkaya yöresinde, yıllardır üretmekte oldukları çam balının ilk kez böyle bir ilgi ile karşılaştığını belirten Günlük Köyü Muhtarı Mehmet Şimşek, kendilerine bu kapıyı MİTSO’nun açtığını belirterek MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e teşekkür ederek, “Balımızın bazı mağazalara girmeye başlamasıyla birlikte balımıza olan talep de arttı, balımızın değeri de yükseldi. Geçen yıl 210 lira olan balın tenekesi bu yıl 320 liraya çıktı. Üretici de memnun, aracı da memnun. Bu gelişme MİTSO sayesinde oldu. MİTSO yerli ürünlerin mağazaların raflarında yer almasının önünü açınca balımız değer kazandı” dedi.

Sakarkaya köylülerinin ürünleri şimdi değerini buldu…

Sakarkaya Kırmızı Çam Balının pazarlama firması yöneticisi Selahattin Tezcan da Sakarkaya’nın kırmızı çam balına büyük bir ilgi olduğunu belirterek, “Bize büyük mağazalara girebilmemiz için kapıyı ilk kez MİTSO açtı. Eğer, MİTSO’nun girişimi ile yerel ürünlerin büyük mağazalarda ve zincir mağazalarda yer alma zorunluluğu getirilmemiş olsaydı Sakarkayalıların kırmızı balı halâ köylerinde alıcı bekler olurdu. MİTSO sayesinde önce BİM’lere, ardından METRO’ya girmeyi başardık. Ondan sonra önümüz açıldı. Balımızın kalitesini gören tüketiciler arayıp sormaya başlayınca, iyi bir referansımız oluştu. Böylece İzmir’in tanınmış şarküterilerine de girdik. Yıllardır hak ettiği değeri bulamamış olan Sakarkaya köylülerinin ürünleri şimdi değerini buldu. Bu nedenle MİTSO’ya ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Sakarkayalılar başardılar…

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, yerel ürünlerin büyük mağazaların raflarında yer alması için Sakarkaya Kırmızı Balının ilk ve çok önemli bir örnek olduğunu belirterek, “MİTSO olarak yerel ürünlerin zincir mağazaların raflarında yer almasını düzenleyen yasanın çıkmasını sağladık. Fakat yasanın çıkmış olması tek başına bir şey ifade etmiyor. Önemli olan uygulamaya girmesiydi. Bunu da Sayın Selahattin Tezcan ve Sakarkayalılar başardılar. Kendilerini kutluyorum. Diğer yerel ürünlerimizin de mağazaların raflarında yer alması için Muğla Ticaret İl Müdürlüğüne bildirimde bulunduk. Onlar da bu ürünleri internet sitelerinde yayınlayarak duyurdular. Önümüzdeki süreçte daha birçok ürünümüz büyük mağazaların raflarında yer alacak. Bundan sevinçliyiz, gururluyuz” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500