Advert
Advert
Advert

MİLAS BİLİM LİSESİ’NDEN BAŞKAN TOKAT’A ZİYARET…

MİLAS BİLİM LİSESİ’NDEN BAŞKAN TOKAT’A ZİYARET…
Bu içerik 2055 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Bilim Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencileri Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret etti…

Ziyaret sırasında, okul olarak ilk sayısı yayınlanan ‘GÖZLÜK Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’ni Başkan Tokat’a hediye eden öğrenciler, kendisiyle bir de röportaj gerçekleştirdiler.

Genel Yayın Yönetmenliğini Mehmet Anıl Zeybekoğlu’nun yaptığı dergiyi inceleyen Başkan Tokat, “Okul sadece ders kitaplarından ve derslerden ibaret değil. Kültür Sanat adına yaptığınız bu çalışma için sizlere teşekkür ediyorum” diyerek, öğrencilere gelecek sayıları için başarı diledi.

2. sayılarında Milas’a geniş şekilde yer vereceklerini belirten Mehmet Anıl Zeybekoğlu, Başkan Tokat’tan Milas’ın tarihi, kültürü ve ilçemizdeki edebiyat faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

İlk sayı olmasına rağmen dergiyi çok başarılı bulduğunu belirten Başkan Tokat, “Milas; tarihi, kültürü ve edebiyat faaliyetleri açısından önemli bir ilçe. Kültür ve sanat anlamında Milas’ta konuşulması gereken en önemli konulardan biri, Belediye olarak yaptığımız ‘Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’dır. Turhan Selçuk, dünya çapında kabul görmüş bir karikatüristimiz. Milas doğumlu olması bizim için ayrı bir mutluluk. Milas Belediyesi olarak Turhan Selçuk’un anısını yaşatmak adına düzenlediğimiz yarışma Türkiye’deki en önemli üç karikatür yarışması arasında yerini aldı. Derginizin yeni sayısına girmesi gerekli bir diğer Kültür Sanat faaliyeti ise Melih Cevdet Anday anma günleridir. Melih Cevdet Anday çok yönlü bir sanatçı. Şiir, Roman, Öykü, Tiyatro Oyunu gibi birçok yönünü ortaya çıkartma adına Ören mahallemizde her yıl düzenlediğimiz yarışmalar ile Melih Cevdet Anday’ı anıyoruz. Bunların yanında Milas Belediyesi Şehir Tiyatromuz başarılı işler yapıyor. Düzenlediğimiz Nebi Uslu Tiyatro Şenliği ile okullarımızda Tiyatro bilinci oluşturuyoruz. Eylül ayında düzenlediğimiz ‘Sanat Edebiyat Günleri’nde ise, Milas’ta yetişmiş bir sanatçımızı anıyor ve adına kitap yayınlıyoruz.

Milas ayrıca önemli bir tarihi birikime sahip, uygarlıklara başkentlik yapmış önemli bir ilçe. Milas sokaklarında dolaşırken; Karya, Bizans, Menteşe, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi yansımalarını görebilirsiniz. Gerek yerin üstü gerek ise yerin altında önemli tarihi yapılara sahip. Bu anlamda Milas Belediyesi olarak tarihi binalarımızda önemli restorasyon çalışmalarımız var. İlk etap olarak Arasta ve Çöllüoğlu Hanı’nı bitirdik. Şimdi buralara işlev kazandırma çalışmalarımız var. Milas bir de ‘Uzunyuva’ diye tabir ettiğimiz önemli bir yere sahip. Burada Milas’ın kaderini değiştirecek ‘yüz yılın arkeolojik buluşu’ gerçekleşti. Bu konuların mutlaka derginizde yer alması gerekli. Başta belirttiğim gibi Milas; tarihi, kültürü ve edebiyat faaliyetleri anlamında zenginliğe sahip bir ilçe. Ben sizlere ziyaretiniz için ve böylesine güzel bir dergiyi çıkarttığınız teşekkür ediyor, çalışmalarınızda ve gelecekte çıkartacağınız sayılarda başarılar diliyorum” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500