Advert
Advert
Advert

VELİLERDEN ‘NAKİL’ DÜŞÜNCESİNE TEPKİ…

VELİLERDEN ‘NAKİL’ DÜŞÜNCESİNE TEPKİ…
Bu içerik 7224 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Sakarya Ortaokulu’nda gelecek yıl 8’nci sınıfta okuyacak ve TEOG sınavlarına girecek öğrencilerin velileri, çocuklarının gelecek yıl Zekeriya Gümüşkesen Ortaokulu’na nakledileceğini öğrenmeleri üzerine önce okul idaresi, ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve sonrasında da Milas Kaymakamı ile görüştü…

Sakarya Ortaokulu’nda toplanan bir grup öğrenci velisi, çocukların gelecek yıl Zekeriya Gümüşkesen Ortaokulu’na nakledileceğini basın yoluyla öğrendiklerini belirterek, önce okul idaresinden bilgi almaya çalıştılar. Toplanan veliler bir dilekçe yazarak altına imza attılar ve çocuklarının Sakarya’dan ayrılmasını istemediklerini dile getirdiler.

Çocuklarının gelecek yıl 8’nci sınıfa gideceğini ve TEOG sınavına gireceğine dikkat çeken veliler, bu nakil işleminin çocuklarını psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyeceğini, böyle bir sonucunda gelecekleri açısından sorun teşkil edeceğini ileri sürdüler.

İlçe Milli Eğitim Müdüründen detaylı açıklama…

Öğrenci velilerini makamında kabul eden Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, öncelikle tüm velileri dinledi. Kendisine aktarılan sorunları not aldı ve sonrasında velilere detaylı bir açıklama yaptı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; “Öncelikle şunu söylememe izin verin. Her şeyden önce bir öğretmenim, idareciyim ve bir de çocukları olan babayım. Dolayısıyla sizlerin şu anda yaşadığı kaygıların daha fazlasını ben yaşıyorum.

Geçmişte, ilçenin eğitim-öğretimi planlanırken birtakım hatalar yapılmış. Örneğin ilçe merkezinde 50-100 metre ara ile 3 tane ilkokul yapılmış. Oysa bunlar planlanırken, şehrin alacağı göç, yıllara göre nüfus artışı hesaplanmalı ve buna göre planlama yapılmalıydı. Bildiğiniz gibi ben göreve 8 ay önce başladım. Dolayısıyla bu yılki eğitim-öğretim planlamasını biz yapmadık ama gelecek yılın planlamasını şimdi biz yapıyoruz. Bu planlamayı yaparken de sadece önümüzdeki yılı değil, sonraki yılları da hesaba katarak bir planlama yapmaya çalışıyoruz.

Kesin olan bir şey var ki, Menteşe Okulu gelecek yıl kapanacak. Dolayısıyla oradaki öğrenciler ve öğretmenler ilçedeki diğer bir okula nakledilecekler. Öncelikle belirtmem gereken husus, Menteşe’nin bulunduğu semtin mevcut öğrenci sayısı 54. Oysa bu okulda 150’den fazla öğrenci var. Fazla olan 100 öğrenci nereden geliyor? Kimi muhtarlıktan ikamet almış, kimi okul idaresi ile görüşmüş, herkes birilerini araya koymuş ve kentin çeşitli semtlerinden gelerek orada okuyorlar. Bu yanlış. Herkes bulunduğu yerdeki okula gidecek. Bu konuda gelecek yıl çok sıkı bir denetim yapacağız. Kaymakam Bey’in de bu konuda kesin talimatı var. İster muhtar olsun, isterse okul idarecileri olsun kim böyle bir şey yaparsa, görevini kötüye kullanmaktan hakkında yasal işlem yaparım dedi.

Bildiğiniz gibi liseler için bir eğitim kampusu yapılıyor ve ilk olarak Kız Meslek Lisesi oraya taşınacak, ardından Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve ardından bir diğer Anadolu lisemiz kampus alanına gidecek. Dolayısıyla şehir merkezinde birkaç yıl sonra lise kalmayacak. Bizim bu süreçte yapmaya çalıştığımız şey geçici bir çözüm yoludur. Bakın bugün Zekeriya Gümüşkesen’de 9 tane derslik boş, Atatürk’te 7 tane boş derslik var. Öğrenci sayısı 600-650 olması gereken Sakarya’da 1200’den fazla öğrenci var. Keza Cumhuriyet’te de benzer durumda. Öğrenci fazlalığı nedeniyle buralarda ikili öğretim yapılıyor. İşte bizler bu haksız rekabeti yaratan durumu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz” diyerek, öğrenci velilerine detaylı bir bilgi aktardı.

Farklı alternatiflerimiz var…

Öğrenci velilerinin ısrarla neden kendi çocuklarının nakledilmek istenmesini sorması üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; “Bu sadece alternatiflerden biri. Bunun dışında halihazırda 5 tane alternatif var elimizde. Örneğin belki Sakarya’daki 5’nci sınıfları oraya götürebiliriz, belki Menteşe’deki öğrenci ve öğretmenleri Atatürk’e taşıyabiliriz. Belki Cumhuriyet’teki öğrencileri Zekeriya Gümüşkesen’e aktarabiliriz. Yani henüz düşünme aşamasındayız. Üstelik böyle bir kararı benim tek başıma verme yetkim yok. Bunun resmi yazılar yazılır, müfettişler gelir inceler, bir rapor hazırlanır ve Valilik Makamı’na sunulur. Sonrasında verilen karar ne ise uygulamaya geçilir. Bu süreçte görevlendirilen müfettişler veliler olarak sizlerle de görüşür. Yani öyle ben yaptım oldu mantığıyla hareket edilecek bir durum değildir” diyerek, süreçle ilgili bilgi verdi.

Yapılan görüşmeden ikna olmayan öğrenci velileri, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal’dan sonra bu kez Milas Kaymakamı Eren Arslan ile görüşmek istediler ancak Kaymakam Arslan, çocuğunun karne törenine katılacağını belirterek, velilerle daha sonra görüşebileceğini söyledi.

Bunun üzerine öğrenci velileri kaymakamlık koridorlarında bekleyişlerini sürdürdüler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500