Advert
Advert
Advert

KAÇAK YAZLIK SARAYINI HEMEN DURDURUN!...

KAÇAK YAZLIK SARAYINI HEMEN DURDURUN!...
Bu içerik 4054 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, TBMM’nde Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Muğla’ya yeni yeni termik santrallar yapılması yönünde girişimlerle Marmaris Okluk Koyu’nda bir süre önce yapım çalışmaları başlatılan  “Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konutu”na ilişkin açıklamalarda bulundu…

Muğla‘da termik santral yapmaktan vazgeçin!..

Üstündağ, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Muğla ve çevresinde termik santral yapımına ilişkin girişimler olduğunu belirterek, bu durumu eleştirdi.

Termik santrallar, maden sahaları ve kül depolarının Muğla‘nın tarihi ve kültürel değerleri, çevre güzellikleri ile tarımsal alanlarına zarar vereceğini belirten Üstündağ, bunların bölge halkının sağlığını da tehdit edeceğini sözlerine ekledi.

Muğlalıların bölgedeki mevcut termik santralların olumsuzlukları ile baş etmeye çalışırken yeni girişimlerin kabul edilemez olduğuna dikkat çeken Üstündağ, “Termik santral çılgınlığından vazgeçilmesi hayati bir konudur. İktidara sesleniyoruz; Muğla‘da termik santral yapmaktan vazgeçin. Hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir” diye konuştu.

‘Kaçak Yazlık Saray’!..

Üstündağ, açıklamasında daha sonra, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde Marmaris Okluk Koyu’nda yaptırılan yaklaşık 230 metrekarelik mütevazi yazlık konukevinin yıkılarak, yerine ‘mevzuata aykırı’ olarak 300 odalı yeni bir ‘kaçak yapı’nın inşa edildiğine dikkat çekip “Bu yazlık saray kaçaktır, yasaya aykırı olarak ve ayrıca denize dolgu yapılarak iki adet yat yanaşma yeri yapılmaktadır. Sözkonusu Okluk Koyu Marmaris’in en müstesna koylarından biridir. Yazlık sarayın olduğu alan, Gökova 1/25000 ölçekli çevre düzeni planında, ‘Orman Alanı ve Makilik Fundalık Alan’da kalmakta olup 500 metre kıyı koruma kuşağı içerisindedir. Üstelik bu alan 1. derece doğal sit alanı içerisindedir” dedi.

“Plan Değişikliği” hukuka aykırı…

Gökova 1/25000 ölçekli çevre düzeni planında adrese teslim ve hukuka aykırı plan değişikliği yapıldığını ve bu plan değişikliği kararına karşı Şehir Plancıları Odası tarafından dava açıldığını belirterek sözlerini sürdüren Üstündağ, “Mezkur çevre düzeni planına göre 500 metrelik koruma kuşağı içerisinde her türlü yapılaşma yasaktır. Bu plan hükmüne rağmen inşaat başlamış, iş makinaları çalışmaya, ağaçlar kesilmeye ve yüksek duvarlar örülmeye başlanmıştır” dedi.

Muğla’da (da) yapılan ve büyük tepki çeken ‘Ekolojik Temelli Bilimsel Doğal Sit Araştırma Projesi’ henüz tamamlanmamışken, doğal sit çalışmasının kesinleşmesi ve tescil edilmesi ile ilgili idari süreç devam ederken, sadece Gökova bölgesindeki doğal sit alanlarının tabiat varlıklarını koruma bölge komisyonunun kararıyla tescilinin istendiği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da oluru ile tescil konusunun açıkça bir oldubittiye getirildiğine de dikkat çeken CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, daha sonra açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Nihat Öztürk kamuoyunu yanıltıyor…

AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, ‘Ekolojik Temelli Bilimsel Doğal Sit Araştırma Projesi’nin iptal edildiğini kamuoyuna açıklamıştı. Bu açıklamanın gerçekdışı olduğu ve kamuoyunu yanıltma amaçlı yapıldığı anlaşılmaktadır. Nitekim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na vermiş olduğum yazılı soru önergesine verilen 24.05.2017 tarihli cevapta, projenin iptal edilmediği, tescil aşamasında idari süreçlerini devam ettiği, hatta kaçak yazlık sarayın bulunduğu alanı içine alan Gökova Bölgesi Sit alanlarının tescilinin yapıldığı bilgisi verilmiştir.

Söz konusu yazlık sarayın olduğu alan için, ‘kesin korunacak hassas alanlar yapı yasağı’ndan dolayı bakanlar kurulu kararı gerektiği halde, bu karar da alınmadan inşaata başlanmıştır.

Yazlık kaçak saray, bulunduğu bölgeye ve çevreye zarar vermektedir. Bu devasa yazlığın yapımı yasal değildir, kaçaktır. Söz konusu alanda yapılaşma yasaktır.

Yazlık sarayın olduğu koy, yanındaki diğer koylar gibi ‘Akdeniz Koruma Derneği’nin yürüttüğü önemli kıyı koruma alanı projesi kapsamında balıkçılığa kapalı alan ve yakınındaki boncuk koyu Akdeniz foklarının yumurtlama alanı. Bu bölgede yoğun arıcılık faaliyetleri var ve bu bölgede çam balının kaynağı maddelerle ilgili Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR)il Çevre ve Arı Koruma Derneği tarafından bilimsel bir araştırma projesi yürütülüyor. Bu bölgede arıcılık kayıt sistemine kayıtlı 40 bin arı kovanı mevcuttur.”

Köylülerin arazilerine geçişine izin verilmiyor… ‘Okluk Koyu’na yaklaşmak bile yasak!

Açıklamasının son bölümünde, “sözde güvenlik gerekçesiyle” ‘Okluk Koyu’na yaklaşmanın bile Sahil Güvenlik tarafından yasaklandığını, Kaçak yazlık sarayın inşaat çalışmalarının kamuoyundan gizlenmesi amacıyla inşaat alanının çevresine yüksek duvarlar örülmeye başlandığını ve bölgedeki köylü yurttaşların kendi arazilerine geçmesine dahi izin verilmediğini belirten Üstündağ, sözlerini şöyle tamamladı:

“300 odalı Yazlık kaçak Saray niçin yapılıyor? Orada bütün sülalene mi tatil yaptıracaksın, yoksa Katar şeyhinin kalabalık ailesini mi burada ağırlayacaksın? Dev yatların yanaşacağı iskeleler Arap şeyhlerinin lüks yatları için mi? Buradan yetkilileri uyarıyoruz. Yapılan hukuk dışı, mevzuata aykırı! Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayını hemen durdurun. Doğaya ve yaşama zarar veren bu devasa yapılaşmayı, çevre katliamını durdurun. Muğla’nın doğaseverleri, çevre örgütleri ile birlikte Muğla halkı olarak bu çevre katliamını engellemek adına her türlü mücadeleyi vereceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500