Advert
Advert
Advert

PARK SORUNU HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR…

PARK SORUNU HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR…
Bu içerik 3989 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde uzun yıllardır var olan park sorunu alt yapı çalışmalarının ardından yapılan üst yapı düzenleme ve yol çalışmalarıyla yeni bir boyut kazandı… Yapılan yeni düzenlemeden hem araç sürücüleri, hem yayalar, özellikle de engelli vatandaşlar rahatsız…

Bir yıldan fazla süren altyapı çalışmaları sırasında sıkça gündeme gelen cadde ve sokaklardaki otopark sorunu, çalışmaların tamamlanmasıyla farklı bir boyut kazandı. Kentin ana arterlerindeki yeni düzenlemelerde; yaya yolu, bisiklet yolu, engelliler için yapılan ‘işaretli’ yol gibi hususlar dikkate alınırken, trafik akışını sağlayan yolun daralması, park sorununu ayyuka çıkardı. Hemen hergün ilçenin tüm cadde ve sokaklarında kaldırıma park etmiş araç/araçlar görmek mümkün.

Daralan caddelerde park yeri bulamayan araç sürücüleri çareyi kaldırıma park etmekte bulurken, kaldırımı kullanması gereken yayalar ise park halindeki araçların arasından ya da yolun ortasından yürümekte buluyor. Bu durumda en fazla mağdur olanlar ise engelli yurttaşlarımız…

Salı günleri ise bu durum, tam anlamıyla işin içinden çıkılmaz bir hale gelirken; belediyenin çöp toplama araçları, kargo şirketlerine ait araçlar sorunun daha da artmasına neden oluyor. Kent içi trafiği bir anlamda kilitlenirken, kimi zaman ambulans ve itfaiye araçları da binbir sıkıntı ile karşılaşıyor.

Yaşanan bu karmaşık duruma kimi esnaf kendince çözüm üretmiş durumda. Belediye tarafından kaldırıma dikilen dubaları yerinden söken veya kısa süreli kaldırıp yeniden yerine monte eden esnaf, kendi aracını işyerinin önüne park ederken, kimi işyeri sahipleri de park edilmesin diye cadde üzerine sandalye koymayı uygun buluyor.

Yıllardır yaşadığımız bu sorundan kurtuluşun tek çaresi, ilçemizin değişik noktalarına çok katlı otoparkın yapılması diye düşünülürken, asıl çözüm insanlarda trafik bilincinin oluşması, başkalarının haklarına saygılı davranma, hoşgörü ve kent bilincinin yerleşmesindedir.

‘Ceza kesmekle’ bu sorunun üstesinden gelinemediği gün gibi aşikarken, toplumun birlikte yaşam kuralları her türlü yasadan daha önde gelmelidir. Birçok konuda sorun yaşayan engelli yurttaşlarımıza daha fazla sorun yaşatmak kime ne yarar sağlar?

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500