Advert
Advert
Advert

AVUKATLARDAN HAKİME SUÇ DUYURUSU…

AVUKATLARDAN HAKİME SUÇ DUYURUSU…
Bu içerik 4009 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Barosu’na bağlı avukatlar, sosyal medya üzerinden Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle, Milas Adliyesi’nde görevli Hâkim Kemal Koç hakkında bir açıklama yaptı… Koç’un bu tutumunu kınayan Muğla Barosu avukatları, Hâkimler Savcılar Kurulu’na da suç duyurusunda bulunduklarını belirttiler…

Milas Adliye Sarayı önünde açıklama yapan Muğla Barosu’na bağlı avukatlar, yaptıkları açıklama ile Hâkim Kemal Koç’u kınayarak, “Tarafsız olmak, tarafsız görünmeyi de zorunlu kılar. Hâkim Kemal Koç, toplumun üstün değer ve düşüncelerine, bu ülkenin kuruluş felsefesini aşağılamak suretiyle tarafsızlığını yitirmiş, Kemalizm karşıtı fikirlere bağlılığını ifade etmiş bulunmaktadır” dediler.

Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Değerli Basın Mensupları. Önünde bulunduğumuz Milas Adliyesi’nde 2. Asliye Hukuk Hâkimi olarak görev yapmakta olan Hâkim Kemal Koç, sosyal medyada yer alan; el yazısının okullarda öğretiminin kaldırılması ile ilgili bir haberin altına, “Okullardaki Kemaliz ne zaman kalkıyor ?” yorumunda bulunmak suretiyle, bu ülkenin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun bizlere en büyük mirası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerini oluşturan ve kısaca “Kemalizm” olarak isimlendirilen felsefenin kaldırılması gereken, anlamsız ve gereksiz bir değerler bütünü olarak gördüğünü ve bu nedenle gelecek nesillere aktarılıp öğretilmesinin beyhude, gereksiz ve hatta zararlı bir uğraş olduğu halde, eğitim ve öğretim müfredatında halen dahi yer almasını anlamsız bulduğunu ifade ederek, “Kemalizm ne zaman kaldırılacak?” Sorusunu sormak suretiyle düşüncesini ifade etmiş bulunmaktadır.

Muğla Barosu Avukatları olarak bizler, herkesin düşüncesini özgürce ifade etmesine saygıyla bakan insanlarız.

Bir düşüncenin özgürce ifade edilmesini savunmak, o düşünceyi kabul ettiğimiz ve hatta karşı çıkmaktan geri duracağımız anlamına gelmemelidir.

Hâkim Kemal Koç’un Kemalizm’in okullardan kaldırılmasını sabırsızlıkla bekleyen düşüncesini şiddetle kınıyor ve bizler hayatta oldukça bunun asla mümkün olamayacağını hep bir ağızdan haykırıyoruz.

Hâkim Kemal Koç; unutmayın ki siz bugün bu ülkede ve burada hâkimlik yapabiliyor, düşüncelerinizi özgürce ifade edebiliyor iseniz, bu adeta koskoca bir imparatorluğun küllerinden yeniden yaratılan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesini oluşturan ve dünya devletlerine örnek, dünyada bir çok lidere ilham kaynağı olmuş olan Mustafa Kemal Atatürk ve onun düşüncelerinin felsefi ifadesi olan Kemalizm sayesindedir.

İnsanın sahip olduğu değerleri bilmemesi çok acı olmakla birlikte, bunun bir yargıç tarafından bilinemiyor olması ise vahim bir durumdur.

Öte yandan Hâkimler, her fikir ve düşünceye karşı tarafsız ve objektif olmalıdır. Tarafsız olmak, tarafsız görünmeyi de zorunlu kılar. Hâkim Kemal Koç, toplumun üstün değer ve düşüncelerine, bu ülkenin kuruluş felsefesini aşağılamak suretiyle tarafsızlığını yitirmiş, Kemalizm karşıtı fikirlere bağlılığını ifade etmiş bulunmaktadır.

Bu davranışıyla artık bağımsız ve tarafsız bir hâkimlik yapamayacağı açıkça ortaya çıkmıştır. Bu nedenle kendisini hâkimlik mesleğinden İSTİFA etmeye davet ettiğimiz gibi, aynı gerekçelerle görevden alınması talebiyle Hâkimler Savcılar Kurulu’na suç duyurusunda bulunduğumuzu saygıdeğer kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500