Advert
Advert
Advert

GELECEĞİM İÇİN DOKUYORUM, GELECEĞİM İÇİN OKUYORUM…

GELECEĞİM İÇİN DOKUYORUM, GELECEĞİM İÇİN OKUYORUM…
Bu içerik 1499 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde, Milas Kaymakamlığı, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çökertme İlkokulu tarafından başlatılan “Geleceğim İçin Dokuyorum, Geleceğim İçin Okuyorum” projesi kapsamında, öğrenciler tarafından yapılan el dokuma halılarının son ilmikleri yerel yöneticiler tarafından atıldı…

El dokuması Milas Halısının ve dokumacılık geleneğinin tanıtımı ve bu kültürel zenginliğimizin, artırılarak gelecek kuşaklara aktarılması, çocukların bir işi başarabilme duygusunu yaşamaları ve el becerilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla Milas Kaymakamlığı, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çökertme İlkokulu tarafından Mayıs ayı içinde başlatılan “Geleceğim İçin Dokuyorum, Geleceğim İçin Okuyorum” projesi sona erdi.

Hazırlanan küçük tezgahlarda ailelerinin de desteğiyle okulda halı dokuyan öğrenciler, tamamlamak üzere oldukları halıların son ilmiklerini, Milas Kaymakamı Eren Arslan ve Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ile birlikte attılar.

Okul Müdürü Mehmet Yaşar, öğretmenleri ve aileleri eşliğinde, dokudukları halı ve tezgahlarıyla birlikte Hükümet Konağına gelen öğrencileri karşılayan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, ekiple birlikte daha sonra Milas Kaymakamı Eren Arslan’ı ziyaret etti.

“Gelecek nesillere de aktaracaklar”

Kaymakam Arslan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Bal’a, yaptıkları çalışma örneklerini gösteren öğrenciler daha sonra tezgahlarda halının nasıl dokunduğu hakkında bilgi verdiler.

Öğrenciler başta olmak üzere çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür eden Kaymakam Arslan, “Düzenlemiş olduğumuz etkinlikler, gerçekleştirdiğimiz projelerle öğrencilerimize ve ilçemize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu projemiz de bizim ve öğrencilerimiz için çok önemliydi. Öğrencilerimiz, daha önce aileleri tarafından geçim kaynağı olan halı dokumayla ilgili bilgiler edindiler. Bu bilgileri gelecek nesillere de aktaracaklar” dedi.

“Çok güzel çalışmalar ortaya çıkmış”

Yapılan çalışma hakkında bilgi veren Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ise, “Öğrencilerimizin, Milas’ın milli kültür öğelerinden Milas Halısı ve Dokumacılık konusunda bilgi sahibi olmalarını, Halıcılık kültürünün yeni kuşaklara aktarılmasını, Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği’nin Balık ve Topaç figürlerini dokuyarak Milas’ta düzenlenen spor ve sosyal etkinliklere karşı ilgi ve katılma arzusu duymalarını sağlamak istedik. Projeyle, çocukların el becerilerini geliştirmek, ince motor becerilerini arttırmak, bir işi başarabilmek için sabırla çalışabilme ve sonucunda başarma duygusunu kazandırmak, köy okullarına destek olmak, eğitim kalitesini artırmak, aile katılımı ile birlikte başarabilmeyi ve paylaşma duygusunu aşılamak, öğrencilerimizin çevresine, topluma iyi örnek olmalarını hedefledik” dedi.

“Geleceğim İçin Okuyorum, Geleceğim İçin Dokuyorum” projesine öğrenci velilerinin de dahil edildiğini belirten Bal, “Çökertme İlkokulu’nca küçük halı tezgahları hazırlandı. Velilerimiz ise motiflerde kullanılacak renklere göre kökboyasından ipler hazırladılar. Aile katılımları da sağlanarak okul bahçesinde öğrencilerimiz belirlenen motiflerde halılarını dokudular. Bugün ise, yaptıkları çalışmaların son ilmiklerini bizlerle birlikte attılar. Gerçekten çok güzel çalışmalar ortaya çıkmış. Projeyi uygulayan öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve destek olan velilerimizi tebrik ediyoruz” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500