Advert
Advert
Advert

YENİ ZEYTİN YASASI’NA MİLAS’TA ORTAK TEPKİ…

YENİ ZEYTİN YASASI’NA MİLAS’TA ORTAK TEPKİ…
Bu içerik 2564 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

TBMM Alt Komisyonu’nda yoğun tartışmalar altında görüşülen ve kabul edilerek Meclis gündemine alınan yeni zeytin yasasını Milas Ziraat Odası Meclisi sert bir dille eleştirdi… Kamu yararının gözetilerek yapılacak sanayi yatırımları dışında, turizm bahane edilerek 2’nci konut alanlarının açılmasına ve rant elde edileceği endişesi taşıdıklarını belirten MİZO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Atıcı, muhataplara iletilmek üzere bir de bildiri yayınlayacaklarını söyledi…

Milas Ziraat Odası Olağan Meclis Toplantısı’nda ele alınan, tüm meclis üyelerinin görüşleri alınarak değerlendirilen yeni zeytin yasasına, ortak bir tavır konuldu. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Atıcı, Meclis Başkanı Halis Şahin ve 153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, ortak yaptıkları açıklamada, “yasa taslağının meclisten geçmesi durumunda tam anlamıyla zeytinciliğin sonu gelir” diyerek, konuya dikkat çektiler.

MİZO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Atıcı; “Zaten 1950’den bu yana zeytin ağaçlarının korunmasına ilişkin birçok yasa değişikliği yapıldı. Kanunla birlikte genelge ve yönetmelikler yayınlandı. Bütün bunlara rağmen bugüne kadar zeytin alanlarını koruyamadık. Şimdi bu yasa değişikliği kabul edilirse bundan sonra hiçbir önlem alma şansımız kalmayacak” dedi.

‘Tanrıların kutsal ağacı’ olarak adlandırılan, Ege Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerleşim alanında, önemli bir geçim kaynağı olarak görülen zeytinciliğin, TBMM alt komisyonunda kabul edilerek meclis gündemine alınmasının, Milaslı çiftçiyi derinden yaralayacağını ve bölge ekonomisine ciddi zararlar vereceğine dikkat çeken Başkan Atıcı; “Meclis olarak hazırladığımız bildiriyi muhataplara ileteceğiz. Acilen bu yasa taslağının geri çekilmesini talep ediyoruz.

Bununla birlikte yapılan değişiklikte bazı maddeler var ki asıl bizi endişelendirenler de bu maddelerdir. Örneğin Vali başkanlığında oluşturulacak kuruldaki üyelerin 9’u, valinin emrinde ve denetiminde olan bürokratlardır. Oysa bu kurulda mutlaka Tarım Bakanlığı’nın, Ziraat Odaları’nın ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın da birer temsilcileri olmalıdır. Orada yapılacak yatırımın kamu yararına olup olmadığı şeffaf bir şekilde değerlendirilmelidir. Öteki türlü yok edilecek zeytin alanlarının kime, ne şekilde tahsis edildiği bilinmeyeceğinden toplum vicdanında derin yaralar açacaktır. Aynı şekilde meralarla da ilgili yapılacak değişiklikler konusunda da endişe taşıyoruz” diyerek hükümetin bu yasa taslağını bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül ise şunları söyledi: “Bütün mesele, milli gelir olarak adlandırdığımız zeytinciliğin korunmasıdır. Bu konuda Milas Ziraat Odası meclisinin alacağı her kararın arkasında duracağız. Muhataplara iletilmek üzere hazırlanan bildirinin altına biz de imzamızı atacağız.

Sayın Başbakanımızın ‘Zeytin üreticilerini mağdur etmeyeceğiz. Bugüne kadar en fazla desteği biz verdik. Dolayısıyla kendimizle çelişmeyiz’ demesi bizleri biraz olsun rahatlasa da yine de zeytin çiftçisi adına endişeliyiz. Umarım meclis genel kurulunda bu konu enine boyuna ele alınır, bizlerde endişe yaratan maddeler ya geri çekilir, ya da düzeltilir.”

MİZO Meclis Başkanı Halis Şahin ise, “Kıyıkışlacık her ne kadar mahalle olarak bilinse de aslında küçük bir şehirdir. Zeytinciliğin yanı sıra turizm de aldı başını gidiyor. Zeytinlik alanlarımızın bir kısmı bildiğiniz gibi 2/B kapsamında. Umarım bu 2/B alanlarını kurtarabiliriz. 1954 yılında aldığımız tapular şimdi hiçbir işe yaramıyor. İnşallah bu yasa taslağı geri çekilir de yaklaşık 24 bin dönümlük zeytinlik alanını kurtarırız” dedi.

“Yasa taslağı mecliste kabul edilirse ne yapacaksınız?” şeklinde yöneltilen bir soruya ise MİZO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Atıcı; “Ziraat Odaları genel merkezi tarafından bizlere iletilen talimatlar, bölgesel konularda bizlerin yetkili olduğudur. Eğer konu 81 ili kapsamıyorsa, sadece belli bir bölgeyi ilgilendiriyorsa o ilin veya ilçenin ziraat odası meclisinin karar almasını istiyor. Dolayısıyla biz de meclis olarak aldığımız kararı genel merkeze ve tüm muhataplara ileteceğiz. İlk olarak bunu yapacağız. Eğer taleplerimiz dikkate alınırsa ve bizlerin istekleri yerine getirilirse zaten bir problem kalmaz.

Bizim ısrarla üzerinde durduğumuz konu zeytin alanlarının 2’nci konutlara açılmaması, birilerinin rant elde etmesine izin verilmemesi, bir de Sayın valimizin başkanlığında oluşacak kurulda sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de yer alması. Tüm çabamıza rağmen taleplerimiz dikkate alınmazsa biz de sessiz kalmayacağız” diyerek yanıtladı.

Toplantının sonunda söz verilen meclis üyeleri de konuya ilişkin görüşlerini paylaşarak, yasa taslağının acilen geri çekilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
koca zeytinim     0000-00-00 Zeytinlikleri koruma yasasına rağmen bunca zeytinlik talan ediliyor. Bu yasa çıkarsa hiç zeytinlik kalmaz. Turkiyede yatırıma muhtaç onca kırsal arazi varken bu arzilere göz dikilmemeli.