Advert
Advert
Advert

ÜSTÜNDAĞ, GÖCEK TÜNELİ’Nİ SORDU…

ÜSTÜNDAĞ, GÖCEK TÜNELİ’Nİ SORDU…
Bu içerik 1920 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Göcek Tüneli'nin Türkiye'deki ilk ve tek ücretli tünel olma özelliğini koruduğunu söyleyerek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yanıtlanmak üzere bir soru önergesi verdi.

Üstündağ, Muğla'yı Fethiye ve Antalya'ya bağlayan 950 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli'nin geçiş ücretlerine zam yapıldığını söyleyerek, 2015 seçimleri öncesinde verilen "Bedava olacak" sözünü anımsatarak, “Türkiye'nin tek geçiş ücretli tüneli özelliğini koruyan ve halk arasında 'Deli Dumrul Tüneli' olarak adlandırılan Göcek Tüneli'ni yap-işlet-devret usulü ile işleten şirketle anlaşma yapılacağı ve görüşmelerin devam ettiği söylenmesine rağmen halâ bir somut netice ortada yoktur. Tünelde uygulanan mevcut fahiş fiyat yeterli görülmeyerek, zaten büyük tartışma yaratan geçiş ücretleri birinci sınıf araçlar yani otomobiller için 4.5 liradan 5 liraya, kamyonetler için 6 liradan 7 liraya, dingilli kamyonlar için 9 liradan 10 liraya, TIR'lar için ise 13 liradan 15 liraya yükseltilmiştir. Yapılan bu zam, başta turizmciler olmak üzere bölge halkı tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştır. 2015 Haziran seçimlerinde eski başbakan Ahmet Davutoğlu Muğla'da yaptığı mitingde, 'Dalaman ile Fethiye'yi birleştiren, Muğla'yla, Antalya arasında bağ kuran Göcek Tüneli ücretsiz olacak inşallah' demesine rağmen bu vaadi bugüne kadar gerçekleşmemiştir” dedi.

Göcek Tüneli'nin yanında ikinci tünel yapılmasına karşın bu tünelin halâ işletmeye açılmadığını da belirten Üstündağ, bu tünelin de kaderine terk edildiğini sözlerine ekledi.

Sorular…

Ülkemizde 950 metre uzunluğunda olup da 5 TL geçiş ücreti olan veya ücretli olan başka bir tünel var mıdır?

Bu tünelin geçiş ücreti kim tarafından ve neye göre belirlenmektedir?

Tüneli işleten firma istediği zaman zam yapabiliyor mu?

2015 Aralık'ta tamamlanan ve 2016 Haziran'da açılacağı duyurulan ikinci tünel bugüne kadar niçin açılmamıştır, ne zaman açmayı düşünüyorsunuz?

Göcek Tüneli'ni işleten şirket ile yapılacağı söylenen anlaşmaya ilişkin görüşmeler ne aşamadadır? Böyle bir görüşme yapılmış mıdır?

Anlaşma olmadıysa şirketin sözleşmesi feshedilerek tünelin ücretsiz olması niçin düşünülmüyor?

Göcek Tüneli eski ve bakımsız olması, standartlara uygun olmaması nedeniyle tehlike arz etmesine rağmen, bakım ve onarımı niçin yapılmamakta ve standartlara uygun hale getirilmemektedir?

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500