Advert
Advert
Advert

ZEYTİNYAĞLARININ BAZI DEĞERLERİ YENİDEN BELİRLENDİ…

ZEYTİNYAĞLARININ BAZI DEĞERLERİ YENİDEN BELİRLENDİ…
Bu içerik 2396 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

2016/17 yılı ürünü zeytinyağlarının bazı değerleri Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yeniden belirlendi…

Belirlenen değerler, son kullanım tarihi 31/12/2019 tarihine kadar olan ürünler için uygulanacak.

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından zeytinyağı ve pirina yağı ile ilgili olarak, “Özel Hüküm Uygulama Talimatı” yayınlandı.

Talimatın “yurtiçinde üretilen zeytinyağının klimatolojik ve agronomik koşullara göre özelliklerinde oluşabilecek değişiklikler, zeytinyağı komisyonu tarafından zeytin üretim bölgelerinden gelen izleme çalışmalarının değerlendirmesiyle belirlenir” hükmü gereğince düzenlendiği bildirildi.

Bakanlığın, 2016/17 dönemi için zeytinyağlarının delta-7-stigmastenol ve toplam beta-sitosterol değerlerinin sapma göstermesi nedeniyle gelen talepler üzerine yapıldığını belirttiği değişikliğe göre; 2016/17 döneminde üretilen rafine ve riviera zeytninyağları için delta-7-stigmastenol değerinin en fazla % 0.8 ve toplam beta-sitosterol değerinin en az % 92 olarak uygulanmasına karar verildiği ifade edildi.

Zeytinyağı ve prina yağında diğer parametrelerin ise TGK-Zetinyağı ve Prina Yağı Tebliği'nde yer alan değerlere uygun olması gerektiği ve yapılan düzenlemenin, tüketim tarihi 31/12/2019'a kadar olan zeytinyağı ve prina yağı ürünleri için uygulanacağı bildirildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500