Advert
Advert
Advert

GENÇLERE ARMAĞANIN 98. YILINDA…

GENÇLERE ARMAĞANIN 98. YILINDA…
Bu içerik 3257 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Kurtuluş Mücadelesinin en önemli noktası olan, kurtuluş meşalesinin yakıldığı, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışını simgeleyen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de resmi törenlerle kutlandı.

Atapark’ta düzenlenen resmi törene başta Milas Kaymakamı Eren Arslan ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat olmak üzere ilçe protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, odaların ve STK’ların yöneticileri, Milli Eğitim’e bağlı okulların öğretmen ve öğrencileri, yine ilçedeki spor okulları ile Güreş Merkezi öğrencileri katıldı.

Milas Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan program, saygı duruşu ve Milli Marşımızın okunmasıyla sürdü. Öğrenciler tarafından sunulan halk oyunları gösterisi, Milas Mehmet Güçlü Güreş Eğitim Merkezi öğrencileri ve özel spor okullarında eğitim gören öğrencilerin Judo-Taekwando ve karate gösterileriyle devam etti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı resmi kutlama töreni, Atapark’tan başlayan ve kentin belirli bir güzergâhında devam eden ‘Gençlik Yürüyüşü’ ile son buldu.

Milas Belediyesi tarafından fener alayı…

Bugün ayrıca 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla, Milas Belediyesi tarafından fener alayı düzenlenecek.

Atapark’ta saat 20.30’da başlayacak fener alayı Atatürk Bulvarı, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi, Ulusal Egemenlik Caddesi, Cumhuriyet Caddesi üzerinden devam edip tekrar Atapark’ta sonlandırılacak.

Fener alayı ardından saat 21.30’da Müzik Öğretmeni Ali Çakır şefliğinde, karma grupların gençlik konseri ile etkinlikler sona erecek.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunu birlik ve beraberlik içerisinde kutlamak için Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından tüm vatandaşlar fener alayına davet edildi.

Mesajlar…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gazetemize ulaşan mesajlar ise şöyle;

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk…

“Gazi Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesi, tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden tekrar doğuşu, özgür ve müreffeh yarınlara yürüyüşüdür.

İstiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşıyla aziz milletimiz, vatan ve bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını tüm dünyaya ilan etmiş; Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan süreç, başka milletlerin bağımsızlık mücadelesine de örnek olmuştur.

İstiklal Savaşımızı zafere taşıyan, ecdadımızdan tevarüs ettiğimiz birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu, bugün tüm kazanımlara sahip çıkmamızı, ülkemizi daha müreffeh kılmak için azimle çalışmamızı, geleceğe umutla bakmamızı sağlamaktadır.

19 Mayıs 1919’da tutuşturulan meşale, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. İstiklal mücadelemizin başladığı 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, Cumhuriyeti emanet ettiğimiz gençlerimize duyduğumuz güvenin bir göstergesidir. Sevgili gençler, geçmişimizden aldığımız güç ve ilhamla 2023 hedeflerimize ilerlerken, en büyük güvencemiz sizlersiniz.

Bu aziz vatanın ecdadımızdan bizlere emanet olduğunun idraki içinde, tarihimize ve değerlerimize sadakatle sahip çıkarak, ülkemizi hep birlikte daha huzurlu günlere taşımanın gayreti içinde olacağınıza inanıyorum. Sizlerin umutla parıldayan gözlerinizde, coşkuyla çarpan kalplerinizde, aydınlık yüzlerinde, Kurtuluş Savaşımızı zaferle taçlandıran irade, kararlılık ve inancı görüyoruz.

Türkiye’nin müreffeh yarınları için umudumuz, en büyük gücümüz sizlersiniz. Bu büyük sorumluluğun bilinciyle daha çok çalışmalı, ülkenize ve milletinize faydalı bireyler olmaya gayret etmelisiniz. Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, tüm gençlerimizi, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

Muğla Valisi Amir Çiçek…

“Sevgili Gençler, Değerli Muğlalılar,

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasına öncülük eden Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a yaptığı çıkartma, Türk Milleti’nin bağımsızlığını kazanması açısından tarihe altın harflerle kazınmıştır.

Halkın desteğini almak, bağımsızlık ateşini yakmak üzere Büyük Önder Atatürk tarafından 19 Mayıs’ta Samsun’a atılan ilk adım kurtuluş ruhunun ortaya çıkmasında büyük öneme sahiptir. Türk Milleti için bir dönüm noktası olan kurtuluş ateşinin yakıldığı 19 Mayıs günü, Atatürk’ün gençlere olan inancının simgesi olarak Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Sevgili Gençler,

Bağımsızlık ateşinin yakıldığı 19 Mayıs, milletimizin sizlere olan güveninin en büyük göstergesidir. Devletimizin birliği, demokrasimiz,  istikbalimiz ve istiklalimizi koruyacak sizlersiniz. Çok zor şartlarda, büyük bir mücadele sonunda kazandığımız bağımsızlığımızı ilelebet koruyacağınıza inancımız tamdır. Dün olduğu gibi bugünde gençlerimizin gücünün farkındayız. Gençlerimizin, vatan aşkını kurtuluş döneminden sonra en iyi şekilde 15 Temmuz gecesinde hissettik. 15 Temmuz gecesi yok edilmeye çalışılan demokrasimiz, sizlerin kararlı duruşu sayesinde teminat altına alınarak korunmuştur. Sizlerde bu vatan, millet ve bayrak sevgisi olduğu sürece devletimiz ilelebet payidar kalacaktır.

Geleceğin mimarı, mühendisi, doktoru, iş adamı, bilim insanı hatta Türkiye’yi yönetecek devlet adamı olarak yetişecek olan sizlerin, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağına güveniyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, tüm vatandaşlarımızın “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını” ve “Gençlik Haftası” nı en kalbi duygularla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün…

19 Mayıs 1919; bir ulusun özgürlük meşalesini yaktığı, tek yumruk olarak birlik ve beraberlik içerisinde milli mücadeleyi başlattığı bir tarih ve Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolun başlangıcı. Bir ülke düşünün; cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş hatta bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde olarak şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit etmişler. Milletimiz fakirlik içinde harap ve bîtap düşmüş durumdadır. Düşmanın yurttan atılarak özgürlük mücadelesinin verileceği, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılacağı meşale böyle bir ortamda 19 Mayıs tarihinde yakıldı. Atatürk’ün 19 Mayıs doğum günüm diyerek onurlandırdığı tarih Türk Milleti’nin birlik ve beraberlik içerisinde daha güçlü olarak kenetlendiği, yeniden doğduğu tarihtir.

19 Mayıs’ın Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasının da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe verdiği önem ve güveni gösterir. 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim, 23 Nisan sadece takvimde bir gün değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin Atası önderliğinde birlik ve beraberlik içerisinde verdiği mücadelelerin, kazandığı zaferlerin, demokrasinin, özgürlüklerin tarihidir. Bu nedenle ulusal bayramlarımız bizleri bir arada tutan en önemli toplumsal harçtır. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mızı, Ata’mızın doğum gününü kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemiz, birliğimiz ve beraberliğimiz için canını ortaya koyan, mücadele eden şehitlerimizi, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum.”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat…

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere Türk Milletinin inanç ve kararlılığıyla, bundan tam 98 yıl önce Samsun'dan başlayan bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesi Türkiye Milletinin adını dünyaya duyurmuş, tarihin sayfalarına kazımıştır. Eğitimle, bilimle, kültür ve sanatla, sporla harmanlanmış geleceğimizin gerçek sahipleri gençlerimizin, yarınlarımıza umut ve güneş olacağı inancıyla, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”

CKD Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu…

“Atatürk’e, ‘doğum tarihin nedir?’ diye sorulduğunda yanıtı, “19 Mayıs” olmuştur.

Türk tarihine adını altın harflerle yazdıran Kemal Atatürk’ün ‘doğum tarihim’ dediği 19 Mayıs; Türkleri tarihin çöplüğüne atmak isteyen, işgalci, emperyalist devletlere karşı var olma savaşı veren Türk Milletinin de doğum günüdür.

Mustafa Kemal Paşa, işgal altındaki İstanbul’da faydalı olamayacağı için, Anadolu’ya geçmek istiyordu. Samsun ve çevresinde işgalci İngilizlerin kışkırttığı Rumların saldırılarına karşı Türklerin verdiği tepkiyi baskı altına alması için, Osmanlı padişahı Vahdettin tarafından 9. ordu müfettişi olarak görevlendirildi.

16 Mayıs’ta Bandırma vapuruyla Karadeniz’e açılan gemi, Kız Kulesi açıklarında, işgal kuvvetleri tarafından silah ve kaçak malzeme araması yapılır. İşgalci subaylar gemiyi terk ettikten sonra, Bandırma vapuru yola devam eder ve M. Kemal Paşa, yanındakilere şunu söyler:

“Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz, Anadolu’ya ne silah ne cephane götürüyoruz; biz ideali ve imanı götürüyoruz.”

Zor ve uzun bir yolculuktan sonra Mustafa Kemal ve heyeti 19 Mayıs sabahı, Samsun halkı tarafından askeri bando ile coşkuyla karşılanır.

Samsun’da başlayan kurtuluş mücadelesi; Amasya Genelgesi’nin yayınlanması, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin toplanması ve Ankara’da TBMM’nin açılması ile daha da güç kazanır. Artık, kurtuluş mücadelesi TBMM aracılığıyla sürdürülür.

Ülkemizi uçuruma sürükleyen Padişah egemenliğinden millet egemenliğine geçilmiştir. Bir yandan işgalci devletlere karşı savaşılırken, diğer yandan Padişah (Halife) ordusuna,  isyancılara karşı savaş verilir ve 30 Ağustos 1922’de zafer kazanılır. Artık bundan sonra kazanılan zaferi güçlendirmek ve çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak için her alanda devrimler yapılacaktır.

M. Kemal Atatürk, milli mücadelenin merkezi olan TBMM’nin açıldığı tarih olan 23 Nisan’ı Türk çocuklarına; Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olan 19 Mayıs’ı ise geleceğimizin güvencesi olan Türk gençlerine armağan etmiştir.

19 Mayıs’ın yurt genelinde bir ‘Bayram’a dönüşmesi ise, Selim Sırrı (Tarcan) Bey’in girişimiyle 1928 yılında ilk defa İstanbul’da yapılan ‘Jimnastik Şenlikleri’ne dayanır. ‘Mektepler Bayramı’ şeklindeki bu şenliklerde kızlarla erkekler ayrı ayrı sahaya çıkıyorlardı. Bu şenlikler, 1936 yılında 19 Mayıs’a denk getirildi ve ‘millete mal edilerek’ gençlik bayramı niteliğini kazandı. Atatürk, 1938 yılında Ankara (19 Mayıs) Stadyumu’nda, ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak ilk kez yapılan gösterileri hasta olmasına rağmen izledi.

19 Mayıs; 20 Haziran 1938’de ‘Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’a ek yapılarak, resmen bayram ilan edildi. 1980 yılında yapılan düzenleme ile ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak değiştirildi.

Son yıllarda; Andımızın, Gençliğe Hitabenin, Nutuk'un yasaklanması, TC Tabelasının indirilmesi, 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim ve 30 Ağustos Bayramlarının ve 10 Kasım törenlerinin yasaklanması; Atatürk’e, annesi Zübeyde Hanım’a, eşi Latife Hanım’a, ünlü tarihçi Afet İnan’a, ilk kadın pilot Sabiha Gökçen’e, Atatürk’ün silah arkadaşı İsmet İnönü’ye sürekli hakaretler yapılmakta ve bu hakaretler cezasız kaldığı için de toplum vicdanını yaralamaktadır.

Ne kadar baskı yapılırsa yapılsın; Atatürk’ü ve çevresindeki saygıdeğer insanları Türk Milleti’nin kalbinden yok edemezsiniz.

Japonya’dan Küba’ya, Rusya’dan Güney Afrika Cumhuriyeti’ne kadar bütün dünyanın takdir ettiği, büyük önder Atatürk’ün adını, itibarını yok edemeyeceksiniz. Çünkü güneş balçıkla sıvanmaz.

Kurtuluş Savaş’ımızın başlangıcı olan 19 Mayıs’ın 98. yıldönümü kutlu olsun.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500