Advert
Advert
Advert

GELENEKSEL TÜRKÜ GECESİ BÜYÜLEDİ…

GELENEKSEL TÜRKÜ GECESİ BÜYÜLEDİ…
Bu içerik 2095 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

1.Uluslararası Milas Balık Festivali ve Çocuk Şenliği kapsamında Milas Anadolu Lisesi tarafından gerçekleştirilen ‘Geleneksel Türkü Gecesi’ izleyenleri büyüledi… Koroyu yöneten Müzik Öğretmeni-Şef Ali Çakır, Amfi Tiyatro’yu dolduran Milaslıları adeta coşturdu…

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal’ın açılış konuşmasıyla başlayan gecede Milaslılar, 5586 öğrencinin katılımıyla kırılan rekorun müjdesini büyük bir alkışla karşılarken, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; “Bugün atılan bu adımla, markalaşma yolunda emin adımlarla yürüyen Milas, önemli bir kazanım elde etmiştir. Artık Milas’ın bir dünya rekoru var. Yarın yani 17 Mayıs 2017 tarihinde bu kez ikinci bir denemeyi yapacağız. 3 bin öğrencimizle bugüne kadar yapılmamış olan ‘Balık’ figürünü yapacak ve ikinci kez Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaracağız. Katkıda bulunan, destek olan, emek veren herkese teşekkür ediyorum” diyerek, Amfi Tiyatro’yu Milaslılara ‘hoş geldiniz’ dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Emine Yılmaz öncülüğünde Halk Eğitim Merkezi (H.E.M.) Kadın Halk Oyunları Ekibi bir gösteri sundu. Ege Yöresi’ne ait oyunları büyük bir başarı ile icra eden halk oyunları ekibi, izleyicilerden tam not aldı.

Prof. Dr. Kural’dan ilginç ant içme merasimi…

Guinness Türkiye Temsilcisi, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Amfi Tiyatro’da hiçte alışık olmadığımız bir olaya imza attı. Kendi hayatından kesitler sunan Kural, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk kadının neleri başardığına dikkat çeken örnekler sundu. Kural; “Ülke olarak tüketen bir toplum haline dönüştük. Birilerinin icat ettiği saçma sapan günler için aile bütçesini sarsan paralar harcıyoruz. Moda diye bir şey yoktur. Moda iyi bir şey olsa sürekli değişmez. Ekmek israfında dünya şampiyonu bir ülkeyiz. Adımız Müslüman ama bir Müslüman gibi yaşamıyoruz. Kimse kusura bakmasın. Müslümanlık, haftada bir gün Cuma Namazı’na veya birilerine hava atmak için Umre ziyaretine gitmekle olmuyor.

İnsanımız birbirine, hayvanlara her türlü eziyeti etmekten geri kalmıyor. Bize ne oldu? Nasıl bu hale geldik? Dün bizler sefertası ile okula giderken bugün çocuklarımız akıllı cep telefonlarıyla gidiyor.

Şimdi hepinizin ayağa kalkmasını, sağ elini kalbinin üzerine koymasını istiyorum. Hepimiz iyi birer insan olmak için ant içeceğiz” dedi ve ilçe protokolü dahil tüm Amfi Tiyatro’yu ayağa kaldırdı.

Programın son bölümünde Milas Anadolu Lisesi öğrencileri, Müzik Öğretmeni Ali Çakır’ın yönetiminde ‘Geleneksel Türkü Gecesi’ adı ile harika bir konser sundular.

Kardelen Özer’in sunumunu yaptığı gecede; Eren Özşahin, Mustafa Turgay, Cem Demir, Yetkin Merey, Mustafa Engin Durmaz, Ömer Yılmaz, Veysel Girgin, Ali Atik, Eylül Akçaal Göktuğ Uçak, Ozan Girgin ve Hasan Akdeniz, orkestrayı oluşturan isimler olurken koro ilk olarak ‘Bebeğin Beşiği Çamdan’, ‘Ormancı’ ve ‘Çatal Çam’ adlı türküleri seslendirdi.

Milas Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Elif Kaya, ‘Dün gece’ ve ‘Sevdan Olmasaydı’ adlı türküleri seslendirirken, Hatice Boğa ‘Yüce Dağ Başında Yanar Bir Işık’ ve ‘Daha Senden Gayrı’ adlı türküyü, Eren Özşahin ise ‘Bilemedim Kıymetini Kadrini’ ve ‘Bahçe Duvarından Aştım’ adlı türküleri okudu.

‘O Ses Türkiye’ adlı yarışmaya katılan Hasan Acar ise seslendirdiği iki türkü ile dinleyicilerden büyük alkış aldı. Acar, ‘Zahidem’ ve ‘Kesik Çayır’ adlı türküleri seslendirirken, son bölümde koro; ‘Çekirgem Uçmaz Oldu’, ‘Arpa Buğday Daneler’ ve ‘Kızılcıklar Oldu mu’ adlı türküleri seslendirdi.

Programın sonunda Milas Kaymakamı Eren Arslan, Şef Ali Çakır’a çiçek takdim ederek kutlarken, Halk Eğitim Merkezi Kadın Halk Oyunları Çalıştırıcısı Emine Yılmaz’a ise İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal bir çiçek verdi.

Gecenin sürprizi muhtar Recep Panay'dan...

Gecenin sürprizini ise, Firuzpaşa-Gazipaşa Mahallesi (Paşalar Muhtarı) Recep Panay yaptı. Panay'ın ismi okunduğunda yoğun bir alkış sesi duyulurken, Muhtar Panay okuduğu şiir ile herkesin beğenisini kazandı.

Geceye; Milas Kaymakamı Eren Arslan, AK Parti Milas İlçe Başkanı Levent Akyer, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Mustafa Ali Ünlüsoy da katıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500