Advert
Advert
Advert

'KARİYER GÜNLERİ 2017' ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

'KARİYER GÜNLERİ 2017' ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…
Bu içerik 2449 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden ve Jeoloji Mühendisliği bölümleri tarafından düzenlenen, öğrencileriyle sektör mensuplarının buluşmalarını sağlayan “Kariyer Günleri 2017” etkinliği, fakültede gerçekleştirildi. İki bölüm halinde gerçekleşen toplantının sabahki bölümünde sektör mensupları; öğrenci veya mezun aşamasında olanlar için, ne gibi donanımlara sahip olmaları ve meslek etiği hakkındaki düşüncelerini aktardılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Jeoloji Bölümü öğretim Üyesi Prof. Dr. İlkay Kuşçu, toplantıyı düzenleme amaçlarını şöyle açıkladı: “Yabancı ve Türk olmak üzere 13 maden arama firmasını davet ettik. Bu toplantılarla 2-3 ve 4. sınıf öğrencilerimizin, mesleğin önemi, mesleğe kendilerini nasıl hazırlamaları gerektiği ve sektörün kendilerinden beklentileri nelerdir; bu konularda bilgilenmeleri amaçlanıyor. Firmalar ise açtıkları standlarda, kendilerini tanıtacaklar, öğrencilerimizle staj ve iş görüşmesi yapacaklardır.”

Daha sonra söz alan Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bedri Kurtuluş, özel sektör ve üniversite iş birliğinin çok önemli olduğunu, bu işbirliklerinin arttırılması, her iki tarafın birbirlerini çok iyi anlaması gerektiğini söyleyerek, ortaklaşa projeler üretilmesinin önemine vurgu yaptı.

Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Zeki Hekimoğlu, “bu tür toplantılar öğrencilerimizin kariyer açısından ufkunu açıyor. Üniversiteyle sanayi kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kurumsal ilişkileri güçlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra sektör mensuplarının konuşmalarına geçildi. Sektör temsilcilerinden ilk olarak Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörü Yüksel Akın konuştu. “1992’den bu yana(özelleşme öncesi TKİ) üniversitelerle bilimsel çalışmalar içinde olduk. Muğla Üniversitesiyle de çalışıyoruz. İlişkilerimizi daha iyi noktalara getirmek istiyoruz. TKİ olarak üniversiteye bina verdik. Üniversitemiz yer bilimlerinin daha iyi yerlerde olmasını arzu ediyorum” diye konuşan Akın, yer bilimleri öğrencilerine şu tavsiyelerde bulundu: “Herkesin bir dil ve hatta bir-kaç dil bilmesi şart. Madencilik yazılımlarını öğrenin. Bilgisayara hakim olmalısınız. Bizim işimizde önemli olan insanları sevmek, çevremizle iletişim içinde olmak, daha önemlisi mesleğinizi sevmektir. Mesleğinizi sevmiyorsanız, 10 dil, her türlü yazılımı bilmeniz bir şey ifade etmez. Önce yaptığınız işi sevmelisiniz.”

Muğla’da ilk mermer üzerine çalışmayı 1983 yılında amcaları Zekeriya Ercan’ın başlattığını söyleyen ERMAŞ yönetim kurulu başkanı Mustafa Ercan, “Bugün bünyemizde 500 işçi, 30 mühendis çalışıyor. Sekiz ocakta mermer üretimi yapıyoruz. Sektördeki gelişmeleri dünya çapında takip ediyoruz. Pek çok ülkeye ihracat yapıyoruz. Her şey işi sevmekle başlar” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mühendisler matematiksel düşünen, analiz yapabilen, ekonomiyi bilen, karşılaştığı sorunlara çözüm üretebilen, endüstriyel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, sosyal ve iletişime önem veren kişiler olmalı.”

Öğleden önce düzenlenen toplantıda Maden ve Jeoloji Mühendisliği öğretim üyeleriyle, Maden Direktörlüğü Planlama Müdürü Hakan Tanzer Aydemir ve Üretim Müdürü Muhammet Okşaş da yer aldı.

Toplantıya katılan diğer sektör temsilcilerinden; TÜPRAG-Ali Rıza Çolakoğlu(Şef Jeolog), Liberty Gold-Ender Özaydın(Genel Müdür), Avesoro Resources-Mete T. Beltan(Proje Jeologu), ESAN-Muzaffer Keser(Arama Uzmanı), TÜMAD-İsmail Korkmaz(Arama Jeologu), Alacer Gold-Yalçın Aslan(Proje Jeologu), SIBELCO-Osman Yolbaşı(Müdür); sektörleri hakkında bilgi verdiler, öğrencilerden beklentilerini anlattılar. Öğleden sonra açılan standlarda ise öğrenciler, sektör mensuplarıyla buluşarak, staj ve iş görüşmeleri yaptılar.

(Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500