Advert
Advert
Advert

MİLASLI ÇİFTÇİLER ANKARA’DAYDI…

MİLASLI ÇİFTÇİLER ANKARA’DAYDI…
Bu içerik 3086 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından düzenlenen 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününde Milas Ziraat Odası, Milaslı çiftçileri Ankara’ya götürdü…

Türkiye’nin 81 ilinden gelen onbinlerce çiftçinin katılımıyla, 14 Mayıs Pazar günü saat 12’de, Ankara’da Anadolu (Tandoğan) Meydanı’nda gerçekleştirilen 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününe Milas’tan da 3 otobüsle çiftçiler katıldı.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı 14 Mayıs 2017 Pazar günü Ankara Tandoğan Meydanı’nda düzenlenen ‘Çiftçiler Günü’ etkinliği hakkında bilgi vererek; “Bu yıl TZOB'den gelen talimat gereği 14 Mayıs 2017 Pazar günü, 81 ilden gelen çiftçilerle Ankara Tandoğan Meydanında kutlandı.

İlçemizden Ziraat Odası üyeleri, Ziraat Odası'nın organize ettiği 3 otobüsle 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlamalarına katıldı.

Ankara'da Pazar Günü Tandoğan Meydanında saat 12.00'da başlayan Çiftçi Bayramına binlerce çiftçi Oda adları ve pankartlarla katıldı. Özellikle hem ilçemizden hem Türkiye genelinden kadın çiftçilerimizin de ilgi gösterdiği kutlamalar Türk Halk Müziği sanatçısı Sevcan Orhan'ın her yöreden söylediği türkülere çiftçilerimizin eşlik etmesiyle başladı. Çiftçilerimiz ağırlıklı olarak; "Vatan Hürriyet Ekmek", "Milli ekonominin temeli ziraattir.", "Biz üretemezsek Türkiye aç kalır." "Toprak anadır.", "Doğduğum yerde doymak istiyorum.", "Destek verin üretelim, ithalata son verelim.", "Toprağımızı ele, sele ve yele vermeyelim.", "Aracı değil üreten kazansın.", "TZOB çiftçimizin hizmetindedir.", "Temiz çevre temiz tarım." gibi sloganlarla meydana hınca hınç doldurdu. Daha sonra söz alan TZOB Genel Başkanı Ş. Şemsi Bayraktar, çiftçilerimizin tarımsal ürün bazında tek tek sorunlarını ve çözümlerini anlattı. Bu sorun ve çözümleri toplanan çiftçilerle paylaştı. Alandan büyük destek aldı.

Genel olarak;

1. Tarımsal altyapı sorunları çözülsün (Sulama altyapısı öncelikli)

2. Girdi fiyatları düşürülsün (Mazot, gübre, ilaç, tohum)

3. Müdahale kurumları işlevine her alanda güçlü bir şekilde sürdürsün.

4. Kooperatif ve Birlikler mevzuat ve finans yönünden güçlendirilsin.

5. Et ve Sütteki maliyetler düşürülerek ithalata son verilsin.

6. Havza bazlı destekleme modeli (Üretim planlaması) disiplinli olarak uygulansın gibi konular dile getirildi.

Sonuç olarak Genel Başkanımızın mesajı; "Çiftçilerimiz emeğinin karşılığını almak, doğduğu yerde doymak istiyor" şeklindeydi. "Çiftçi Bayramı" ses sanatçısı Mustafa Ceceli'nin konseriyle sona erdi” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500