Advert
Advert
Advert

TRAFİK GÜVENLİĞİ VE HAFTASINI DEĞERLENDİRDİLER…

TRAFİK GÜVENLİĞİ VE HAFTASINI DEĞERLENDİRDİLER…
Bu içerik 1720 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

1-7 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Trafik Güvenliği ve Eğitim Haftası dolayısıyla İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Emniyet Amiri Sayın Selçuk Tomakin ve İlçe Emniyet Trafik Denetleme Büro Amirvekili Sayın Hüseyin Aydın 11 Mayıs 2017 Perşembe günü Radyo Gözlem’de yayınlanan 17 akşam ana haber bültenine konuk oldular.

İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Emniyet Amiri Sayın Selçuk Tomakin ve İlçe Emniyet Trafik Denetleme Büro Amir vekili Sayın Hüseyin Trafik Güvenliği ve Eğitim Haftası dolayısıyla ile ilgili yapılan etkinlikleri bizlerle paylaşırken, sürücülerin ve vatandaşların trafiğe bakışını değerlendirdiler.

2015 yılında ilçemizde göreve başlayan İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Emniyet Amiri Sayın Selçuk Tomakin, trafik güvenliği açısından Milas’ı değerlendirdi. Tomakin; “İlçem turizm kapasitesi yüksek olan Bodrum’a bir bağlantı kolu olması sebebiyle trafik güvenliği ön plana çıkmakta, denetimler bu yönde daha da ağırlık kazanmaktadır. İlçemizde trafik tanzimi ile ilgili bir motorize ekibimizle birlikte, 2 adet motosikletli polis arkadaşlarımız görev yapmaktadırlar. Trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam mesai çıkışları dışında yeterli olmaktadır” dedi.

İlçemizdeki araç sayıları ve trafik yoğunluğunu değerlendiren Tomakin; “İlçemizde araç yoğunluğu çok fazla. Ortalama 2 kişiye 1 araç düşüyor. Şuan ilçemizde kayıtlı araç sayısı 55 bin 744’dür. Park sorununa gelince ilçemizin eski yapıları ve sit alanı bölgesi olması sebebiyle geniş alan ve caddelerin olmayışı bu sorunu daha da arttırmaktadır. Yeni yapılacak binaların giriş katına otopark yapılarak bu sorunun bir bölümü aşılabilir. Bu konuda da Milas Belediyesi ile gerek yazılı ve gerek ise şifahi olarak görüşmelerimiz sürüyor. Ayrıca kentin birkaç noktasına katlı otopark yapılması ile ilgili de çalışmaların sürdüğünü biliyoruz. Kent trafiğini olumsuz yönde etkileyen bir başka unsur ise bildiğiniz gibi ilçemiz bir maden bölgesi ve bu nedenle ağır tonajlı kamyonların sayısı da bir hayli fazla. Bu nedenle yeni bir kamyon garajının yapılmasının da gündemde” olduğunu söyledi.

İlçemizde hizmet veren 25 mobese kamerasının kent trafiği ve genel asayiş konularında ne gibi bir faktör oluşturduğu konusunda ise İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Selçuk Tomakin şunları söyledi: “ İlçemizin 15 değişik noktasında 25 adet mobese kameramız bulunmaktadır. Genel trafik akışı, trafik kazaları, hırsızlık, aranan şahısların tespiti gibi ilçenin genel güvenliği konusunda bu kameralardan faydalanıyoruz. Anında ekiplerimizi yönlendirmek suretiyle olay yerine kısa zamanda ulaşılmasına da yardımcı olmaktadır. Elbette kamera sayımız yeterli değil. Bu nedenle 2017 Ağustos ayına kadar 30 noktada 73 kamera sayısına ulaşacak.

İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tomakin, uzmanlar tarafından kazaların %98’inin sürücü hatalarından kaynaklandığına dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sürücü hata yapmadığı zaman kaza riski en aza inmektedir. Aşırı hız, alkollü araç kullanma, araç kullanırken telefonla konuşmak, dinlenmeden yani uykusuz olarak araç kullanmak gibi nedenlerle maalesef ülkemiz genelinde çok sayıda kaza meydana gelmektedir. Özellikle bu hafta kapsamında bizler, yapılan rutin kontrollerde sürücüleri sıralamış olduğum bu konularda uyarıyoruz. Onlara çeşitli broşürler dağıtarak da bilgilendirmeye çalışıyoruz.”

Toplumda, sürücü kurslarında verilen eğitimlerin yeterli olmadığı konusuna oluşan genel kanıya katılmadığını belirten Tomakin; “Çünkü mevzuat düzenlemeleri çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından oluşturulan uzman bir kadro ile uzun bir araştırma döneminden sonra yayınlanmış ve uygulanmaktadır. Dolayısıyla sürücü kurslarımızda bu konuda yeterli bir eğitim verilmektedir. Kaldı ki bakanlık tarafından kurslar sürekli denetlenmektedir. Ben, kurslarda yeterli bilgi almalarına rağmen birçok sürücünün deneyimlerini sahaya yansıtmadıklarını düşünüyorum.

Trafikte sabırlı olunursa ve karşı tarafın haklarına saygılı davranılırsa kazaların büyük bir oranda azalacağı kanısındayım. Milas halkından trafik kurallarına azami derecede uymalarını rica ediyoruz ve bu konuda şahsım ve emniyet Müdürümüz adına bizlere, ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza sesimizi duyurduğunuz için Radyo Gözlem ailesine teşekkür ediyoruz” dedi.

İlçe Emniyet Trafik Denetleme Büro Amir vekili Hüseyin Aydın ise, Trafik Güvenliği ve Eğitim Haftası’nın önemine vurgu yaparak; “Ülkemizde trafik kazalarının önlenmesi konusunda çaba gösteren kuruluşlarca Mayıs ayının ilk cumartesi günü başlayan haftaya Trafik Güvenliği ve Trafik Haftası olarak kabul edilmiştir. Bu hafta süresince yayın organları radyo-televizyon aracılığı ile trafik kazalarının önlenmesi için halka trafik kurallarının anlatılması sağlanmaktadır. Yollar üzerindeki reklam panolarına olmak üzere tüm kamu girişlerine afiş ve duyurular yapılarak halkımız bilinçlendirilmektedir. Okullarda da öğrencilerimize trafik bilgileri verilmektedir” dedi.

Fahri trafik müfettişliği hakkında da açıklamalarda bulunan Hüseyin Aydın; “ İlçemizde iki tane fahri trafik müfettişi var. Trafik müfettişliği gönüllülük esasına dayalı bir iş olduğu özveri gerektiriyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 40 yaşından gün alan, yüksek okul mezunu olan, en az 10 yıllık ehliyeti olan, ağır kusurlu herhangi bir cezası olamayan her vatandaşımız Trafik müfettişi olabilirler” dedi.

Emniyet kemeri kullanımının çok önemli olduğunu ifade eden İlçe Emniyet Trafik Denetleme Büro Amir vekili Hüseyin Aydın; “Emniyet kemerinin çarpıcı araştırma sonuçları vardır. Emniyet kemerleri otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini yüzde 45, kamyonetlerde de yüzde 60 oranında azaltmaktadır. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 24.8’i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran yüzde 6.3’dür. İleri düzeyde araştırmalarda da arka koltuk emniyet kemeri kullanımın, arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmaların 2/3, ön koltukta ölümlerin ise yüzde 6’sı önlediği saplanmıştır. Bütün ağır yaralanmaların ise arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini yüzde 50 oranında azaltmaktadır. Emniyet kemerinin düşük hızlarda takılmaması gerektiğini düşünen vatandaşlarımız var. Ama konu öyle değil. Emniyet kemeri kullanmıyorsanız 30 km hızla çarptığınızda bile ağır yaralanma riskiniz vardır. Emniyet kemeri takmamış yaralıların yüzde 70’i, 50 km hızdan daha düşük bir hızla yol alırken yaralanmışlardır. 50 km bir hızla çarpma 4’cü kattan düşmeyle eş değerdir. Maalesef kısa yolculuklarda emniyet kemeri hiçbir işe yaramaz diye söyleyen vatandaşlarımız da var. Emniyet kemeri kullanmanızı en çok gerektiren bu süre ve bu mesafedir. Çünkü ölümlü trafik kazalarının yüzde 80’ni evimize 30 ile 35 km uzaklıkta ve 55 ile 60 hız altında gerçekleşmektedir. Ayrıca trafik kazası ölümlerinin yüzde 35 şehir içinde ve büyük olasılıkla günlük gittiğimiz güzergahlarda meydana gelmekte. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nce 1999 - 2010 yılları arasında yaptığı araştırmada 40 bin 587 özel araç sürücüsünden, 8 bin 50’sinin emniyet kemeri kullandığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada arka koltukta oturan hiçbir yolcunun emniyet kemeri kullanmadığı tespit edilmiştir. 2003 yılında meydana gelen kazaların yüzde 88.79’u yerleşim alanları içerisinde meydana geldiği ve yaralanmaların yüzde 66.3’ünün, ölümlerin ise yüzde 44.31’inin bu kazalar sonucu ortaya çıktığı görülmek” olduğunu söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500