Advert
Advert
Advert

MİLAS BU KEZ ÇOK ŞENLENECEK…

MİLAS BU KEZ ÇOK ŞENLENECEK…
Bu içerik 4378 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

12 - 18 Mayıs tarihleri arasında ilçemizde yapılacak olan 1.Uluslararası Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenlikleri ile ilgili olarak Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal 10 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 12.30’da Radyo Gözlem’de yayınlanan ana haber bültenine konuk oldu.

Eylül 2016 yılı itibari ile ilçemizde göreve başlayarak kısa zamanda başarılı çalışmalara imza atan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Radyo Gözlem’de yayınlanan ana haber programının başında Milas’ı genel olarak değerlendirerek; “Milas çok güzel bir ilçe. Nüfus anlamında kalabalık, tarihi anlamda da çok önemli bir ilçe. Ekonomik değer olarak da katma değeri yüksek bir ilçe. Fakat eğitim olarak kurumsallaşamamış bir ilçe” dedi.

Şenlik ya da festivallerin bir ilçeye kazanımları hakkında da bilgi veren İsa Bal; “ Tanıtım açısından çok önemlidir. Siz istediğiniz kadar faaliyette bulunun, istediğiniz kadar ticarette bulunun bunu dünyaya tanıtamıyorsanız, anlatamıyorsanız insanların sizi tanımaları, ulaşmaları zor olacaktır. Bu festivalin düzenlenmesindeki amaçta budur. Ben burada göreve başlayana kadar Türkiye'nin levrek ve çipura türünde kültür balığı üretiminin yüzde 68'inin Milas’tan yapıldığını bilmiyordum. Sektör anlamında düşündüğümüzde çok önemli bir yere sahibiz, ülke ekonomisine çok önemli katkı sunuyoruz ama bunu anlatamıyoruz. O yüzden bunun tanıtımını uluslararası şekilde anlatmak gerekiyor. İnşallah bu festivalle bunu başarabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

1.Uluslararası Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği fikrinin nasıl oluştuğu bilgisini veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Bal; “Daha önce 18 proje yaptım. Projeler konusunda biraz bilgim ve projelerim var. Balık festivali konusunda da birkaç projemiz vardı. Daha sonra projelendirmek adına ekibimizle bu düşüncemizi paylaştığımızda güzel dönüşümler aldık.  Bu konuyu Milas İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan’a açtık. O da olumlu karşıladı. Birlikte hareket edebileceğimizi konuştuk. Daha sonra ise konuyu Milas Kaymakamı Eren Arslan’a açtık. Kaymakamımız da bu festivalle ilgili çok emek harcıyor ve önümüzü açıyor. Kaymakamımıza çok teşekkür ediyoruz.  Tüm görüşmelerimizden sonra bu işi yapabileceğimize kanaat getirdik ve balık sektörünün temsilcileriyle görüştük, düşüncelerimizi paylaştıktan sonra ARGE ekibimizle projelendirdik. İlçe Tarım aracılığı ile balık sektörünün temsilcilerine; “faaliyette olduğunuz ülkelerden bize birer öğrenci getirebilirseniz hem sizin açınızdan sosyal bir faaliyet olur hem de bağı güçlendirme açısından faydalı olur” dedik. Balık sektörü temsilcileri de olumlu karşıladılar. Birçok toplantı gerçekleştirildik. Milas Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü, Milas Belediyesi, Milas Ticaret ve Sanayi Odası gibi birçok kurumla güzel bir faaliyet içerisine girdik ve Balık Festivali yapılması fikri ortaya çıktı. Sayın Kaymakamımızın da oluruyla projemize başladık ve Cuma günü de festivalimize başlayacağız” dedi.

Milas’ta üretilen ve ihraç edilen balığın tanıtımı açısından düzenlenecek festivalin ne gibi faydaları olacağı konusunda ise İlçe Müdürü İsa Bal; “Ben öncelikle bu konuda kendimden örnek veriyorum. Ben burada göreve başlamadan önce Milas’ta balıkçılığın bu kadar etkin olduğunu ve toprak havuzlarda balık üretildiğini, sektörün bu kadar geniş olduğunu bilmiyordum. O yüzden yeterince tanınmadığını düşünüyorum. Uluslararası statüde bu festivali yapalım ve insanlara kendimizi tanıtalım istedik. Milas’ı bir marka değeri olarak ön plana çıkaralım istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal Milas’ta ilk kez bir çocuk festivalinin düzenlenmesine ilişkin ise; “Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onları sağlıklı birer nesil olarak yetiştirmeliyiz. Sağlıklı beslenme de bu işin bir parçası. Bu nedenle çocuklarımızın beyaz eti sevmelerini ve tüketmelerini sağlamalıyız. Bugün dünyada balık tüketiminde diğer ülkelerin çok gerisindeyiz. Bu şenliğin içerisine çocukları da katarak onlara balığı tanıtmak ve sevdirmek istedik. Hatta organizasyonun uluslararası niteliği de göz önünde tutularak 6 değişik ülkeden öğretmenleriyle birlikte 60 kişilik bir öğrenci grubumuz bir hafata boyunca misafirimiz olacak. Bu öğrencileri yaş ve cinsiyet gruplarına göre evlere yerleştireceğiz. Kaldıkları evlerdeki öğrencilerimizle birlikte tüm etkinliklerimize katılacaklar. Gelecek misafirlerimiz henüz gençlik çağlarının başında olan yaş grubunda oldukları için ilçemize ve ülkemize bakış açıları, gelecek yıllardaki ülkemizle ilgili olası olumsuz düşünceleri bugünden ortadan kalkacaktır. İnanıyoruz ki önümüzdeki yıllarda yabancı ülkelerden bu organizasyona katılacak öğrenci sayısı artacaktır. Gelecek olan ilk grup, ilçemizden balık ihracatının yapıldığı Avrupa ülkelerinden katılacaklar” dedi.

Hangi alanlarda Guinness Rekorlar Kitabına Milas’ın adının yazdırılmak istenildiğini ise Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal şu ifadelerle açıkladı: “Biz bu festivalde aynı anda 5 bin öğrencimizin Atapark ile İlçe Emniyet Müdürlüğü arasındaki alanda topaç çevirmek suretiyle Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi deneyeceğiz. 12 Mayıs 2017 Salı günü yapacağımız bu etkinliğe tüm halkımızı ve öğrencilerimizi davet ediyoruz, birlikte bu denemeyi yapalım istiyoruz. İnsanların aklına neden topaç diye bir soru gelmiş olabilir. Bildiğiniz gibi bizim gelenek ve göreneklerimizde, oyun kültürümüzde topaç önemli bir yer tutmaktadır. Hepimiz çocukluğumuzda bu oyunu oynamışızdır. Farklı alanlarda uluslararası bir faaliyetle bunu yapabilirdik ancak istedik ki bizim geçmişimizden bir faaliyetle bunu yapmak, üstelikte bugüne kadar uluslararasında denenmemiş bir faaliyet olsun. Bu nedenle de topacı seçtik. Önümüzdeki yıllarda farklı bir alanda örneğin seksek, mendil kapmaca gibi başka denemelerde yapacağız. Ayrıca festivalimize yurt dışından katılacak çocuklarda kendi yöresel oyunlarını bir gösteri halinde sunacaklar. Uluslararası literatürde 9 tane bize ait tescillenmiş milli oyunumuz var. İşte topaç bunlardan bir tanesi…

İkinci rekor denememiz ise 17 Mayıs 2017 Çarşamba günü 3 bin öğrencimizin stadyumda balık figürü oluşturması ile ilgilidir. Bu faaliyet için tüm hazırlıklar yapıldı. İlgililer tarafından o gün saha içi ve dışında gerekli önlemler alınacak, görevli öğrencilerimiz verilen barkot numaralarıyla saha içine alınacaklar. O beş dakikalık bölümde öğrencilerin ve denemeyi tescilleyecek görevlilerin dışında sahaya kimsenin girmesine izin verilmeyecek. Havadan ve yerden kamera çekimleriyle beş dakikalık süre kayda alınacak. 3 bin öğrencimizin oluşturacağı balık figürünün önünde ise Milas 2017 diye bir yazı bulunacak. Böylelikle bu denemenin nerede yapıldığı da tescillenmiş olacak. Amaç, hem Milas’ın tanıtımını yapmak hem de uluslararası bir rekoru Milas’a kazandırmak.”

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal programın sonunda 12-18 Mayıs 2017 tarihleri arasında ilçemizde düzenlenecek olan 1.Uluslararası Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliklerine tüm Milas halkını destek vermek üzere davet ederek festival programını Radyo Gözlem dinleyenleri için paylaştı.

Festival programı şöyle:

12 Mayıs Cuma…

Milas Mucidini Arıyor Sergisi, Çocuk Oyuncakları Sergisi ve Engelli Öğrencilerin Gösterileri

13 Mayıs Cumartesi…

Konuk Öğrencilerle Tanışma Kahvaltısı

Kültür ve Sanat Gezisi (Gümüşkesen Anıtı – Hekatomnos - Milas Evleri)

Ülke Gösterileri

14 Mayıs Pazar…

İncirliin Mağarası Gezisi

Balık Tutma Yarışması

Güllük - İasos Antik Kenti Gezisi

Balık Üretim Tesisleri Gezisi

Balık Tutma Yarışması Mezat Etkinliği

Halk Eğitim Merkezi Gösterileri

Öğretmen ve Öğrenci Konserleri

15 Mayıs Pazartesi…

Çomakdağ Köyü Gezisi ve Fotoğraf Çekimi

Çocuk Oyunları Gösterileri

Halk Eğitim Merkezi Gösterileri

Türk Sanat Müziği Şarkı Gecesi

16 Mayıs Salı…

Festival Kortej Yürüyüşü

Festival Açılış Töreni

Topaç Çevirme Guinness Rekor Denemesi

Stant Gezileri

Sınır Tanımayan Şefler Derneği Gösterisi ( AREGALA )

Balık Temalı El sanatları Sergisi (Halk Eğitim Merkezi)

Heraklia Antik Kenti Gezisi

Halk Eğitim Merkezi Gösterileri

Türkü Gecesi Milas Anadolu Lisesi

17 Mayıs Çarşamba…

Balık Figürü Oluşturma Guinness Rekor Denemesi

Su Altı Fotoğraf Sergisi (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi)

Panel

Halk Eğitim Merkezi Gösterileri

18 Mayıs Perşembe…

Ankara Ziyareti

Yabancı Konukların Uğurlanması

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500