Advert
Advert
Advert

İŞ MÜFETTİŞLERİNDEN, FARKINDALIK YARATMA TOPLANTISI…

İŞ MÜFETTİŞLERİNDEN, FARKINDALIK YARATMA TOPLANTISI…
Bu içerik 2012 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin haberi…

Muğla Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası(SMMMO) tarafından, 4857 sayılı iş ve 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu hakkında bilgilendirme yapmak ve farkındalık yaratmak için iş müfettişlerinin katıldığı toplantı düzenlendi. Toplantıya bölgede hizmet veren serbest muhasebeci ve mali müşavirler ile iş güvenliği uzmanları katıldı. Toplantıda konuşmacı olarak; İş Müfettişleri İzmir Grup Başkanlığından, başkan yardımcısı Ertan Gün, İş başmüfettişleri Arif Sami Yılmaz ve Harun Reşit Cengizler ile İş Müfettişi yardımcısı Tevfik Görkem Atkın yer aldı.

Oda’nın 550 kişilik modern toplantı salonunda düzenlenen toplantının açış konuşması, Oda Başkanı Mehmet Çomak tarafından yapıldı. Oda Başkanı Çomak, “Bugüne kadar vergi mevzuatı bizler için birinci plandayken, 4857 sayılı iş kanunu ve iş hukuku geri planda kalıyordu. Aslında İş hukuku da bizim işimiz açısından çok önemli bir mevzuat. Bu toplantının meslektaşlarımız açısından ufuk açıcı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İzmir Grup başkanlığı olarak Ege’de çeşitli illerde bilgilendirme ve farkındalık yaratma toplantıları düzenlediklerini, 4857 ve 6331 sayılı kanunlar hakkında bilgilendirme yaptıklarını, amaçlarının iş güvenliği ve iş hukuku alanlarında bir kültür yaratmak olduğunu belirten İş Müfettişleri İzmir Grup Başkan Yardımcısı Ertan Gün şunları söyledi: “Ülkemiz ölümlü iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci. İş kazalarının önlenilmesi için öncelikle iş güvenliği kültürünün oluşması gerekiyor. Kültür, konulan kuralların kabul edilmesidir. Kültür, kırmızı ışıkta geçmemektir. Avrupalı buna uyuyor. Uymayanı, uyarıyor ve ‘ben, kurallara uyuyorsam sen de uyacaksın’ diyor. Biz de böyle yapmalıyız. Kurallara önce kendimiz uyacağız, sonra başkalarının da uymasını isteyeceğiz. Kültürün oluşması için eğitim şart. Bu işin kreşte başlaması lazım. Bir çocuk 20 sene sonra çalışma yaşamına başladığında, iş güvenliği kültürüne de sahip olarak işe başlamalı. Kaza tedbir alınırsa önlenir, çalışan tedbirlere uyacak, işveren ve devlet de denetleyecek. İş kazalarını önleyelim, iş barışını sağlayalım.”

İş Müfettişi Yardımcısı Tevfik Görkem Atkın yaptığı konuşmada; iş güvenliğinin daha önce 4857 sayılı iş kanunu içinde yer aldığını, 2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı yasayla ayrı bir metin olarak düzenlendiği, yasayla işçi-işveren ve devletin iş sağlığı ve güvenliği alanında ortak sorumluluklarının bulunduğu, çalışma ortamlarında topluma korumanın kişisel korunmadan daha önce geldiği, iş kazaları ve meslek hastalıklarının bildirim süreleri üzerinde durdu. Atkın, “işe uygunluk raporu olmadan kimse işe alınmamalı, iş güvenliği çalışmalarında çalışanların görüş ve önerileri mutlaka alınmalı” diye sözlerini tamamladı.

İş Başmüfettişleri Arif Sami Yılmaz ve Harun Reşit Cengizler ise, toplantıda, 81 sayılı İLO sözleşmesinin tanımlamaları doğrultusunda görev yaptıklarını, çalışma barışının sağlanması için çalıştıklarını, amaçlarının yol göstericilik ve rehberlik olduğunu belirterek şunları söylediler: “İşverenler, işçilerle mutlaka iş sözleşmesi yapmalı, yapılan işi tanımlamalıdırlar. Pratikte pekçok işverenin buna dikkat etmediğini görüyoruz. Öyle sözleşmeler var ki, evrakta sadece işçinin imzası var, başka bir bilgi yok. Bu, işverenlerin aleyhine olan bir durum. Yapılan işin niteliğine göre iş sözleşmesi imzalatmak, işverenin lehinedir. İşçiyle anlaşılan ücret nedir, aylık mı, günlük mü, parça başına mı, bu mutlaka belirtilmeli. İş kazalarını önlemenin maliyeti çok düşük ama önlem alınmazsa maliyeti çok yüksek. Örneğin bir kaçak akım rölesi 100 lira. Kaçak akım rölesinin olmaması sonucu meydana gelen iş kazasının bedeli ise 500-600 bin lira. Bu nedenle işverenler, iş güvenliği önlemlerini almaktan hiçbir zaman kaçınmamalı, iş güvenliği önlemlerini maliyet arttırıcı bir unsur olarak görmemelidirler.”

Konuşmalardan sonra, serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin dile getirdiği uygulamada karşılaştıkları sorunlar ile iş güvenliği uzmanlarının sorularına yanıtlar verildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500