Advert
Advert
Advert

EVLENENLER İÇİN “BİR YASTIKTA BİR ÖMÜR” PROJESİ…

EVLENENLER İÇİN “BİR YASTIKTA BİR ÖMÜR” PROJESİ…
Bu içerik 4419 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Belediyesi tarafından yeni evlenen çiftler için “Bir Yastıkta Bir Ömür” projesinin tanıtımı yapıldı…

Evlilik hayatının daha sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi ve boşanmaların önüne geçilmesi amacıyla Milas Belediyesi Sağlık ve Hukuk İşleri Müdürlükleri tarafından “Bir Yastıkta Bir Ömür” projesi hazırlanarak, evlenmek isteyen çiftlere “Evlilik Öncesi Danışmanlık Hizmeti” verilmeye başlanıldı.

Evlilik öncesi seminer…

Aile Danışmanı Hemşire Berna Ayaz Avcılar ve Dr. Cemal Çelikdemir tarafından evlilik hazırlığı yapan 8 çifte “Evlilik ve Yaşam Becerileri” ve “Evlilik ve Sağlık” ana başlığında eğitim seminerleri düzenlendi. Çiftlere; evlilik ve ilk yıllar, sağlıklı bir evlilik için yapılması gerekenler, evlilik çatışmasına sebep olan faktörler ve çözüm yolları, kadın, erkek ve cinsellik, sağlıklı aile ve sağlıksız aile, aile içi iletişimin temel unsurları, üreme ve cinsel sağlık, aile planlaması ve üreme bozukluğu ve yardımla üreme teknikleri hakkında bilgiler aktarıldı. Seminerlerde evlilik öncesi yapılan sağlık testlerinin önemine dikkat çekilerek Türkiye’de yaklaşık 5 bin kişinin Akdeniz anemisi hastası ve yaklaşık 2 milyon kişinin de Akdeniz anemisi taşıyıcı olduğu belirtilip, sağlık testlerinin, bu tür bulaşıcı hastalıkların önüne geçebilmesi için önemli olduğu vurgulandı. Muğla genelinde, boşanma oranlarının çok yüksek olduğu dile getirilerek, yapılan danışmanlık hizmeti ile birlikte bu oranın düşürülmesinin ve bilinçli çiftlerin oluşmasının amaçlandığı kaydedildi.

Amacımız; güzel ve iyi evliliklerin oluşması…

Semireni ardından çiftlere sertifikaları Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Vekili Rukiye Şermin Zil, Milas Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, Milas Sağlık Müdürü M. Ergun Kırova’nın katılımlarıyla verildi.

Sertifika töreni sırasında çiftlere mutluluklar dileyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, projesi ile mutlu ve sağlıklı bir aile yapısı oluşmasını amaçladıklarını belirterek, “Sosyal çalışmalarımız kapsamında, yeni bir projenin tanıtımını yapıyoruz. Amacımız; güzel ve iyi evliliklerin oluşması, iyi bir aile yaşantısı ve yeni yetiştireceğimiz nesillerin iyi bir şekilde yetiştirilmesi anlamında Milas Belediyesi olarak, zaten evlilik işlerini yürütmekle görevli bir kurum olması sebebiyle bu sağlıklı ve mutlu evliliklerin kurulmasına katkıda bulunmak istedik. Bu açıdan böyle bir projeye başladık” dedi.

Bu çok önemli bir destektir…

Belediye olarak sosyal sorumluluklarını her alanda yerine getirmeye çalıştıklarını ifade ederek, “uzman personelimizle çalışarak; gençlerimizin, sağlıklı, mutlu ve iyi bir evlilik yapmalarına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu konuda sağlık müdürlüğümüz ve hukuk müdürlüğümüz bu projeyi birlikte yürütüyorlar. Proje, çok olumlu geçiyor. Bu projenin taçlandırılmasında bizi en mutlu eden, İl Sosyal Politikalar Müdürlüğünün bize göstermiş olduğu anlayış ve destektir. Doğru ve yararlı bilgilerin, siz gençlerimize verilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından hazırlanan kitapçıkları destek olarak verdiler. Bu çok önemli bir destektir. Ben bu anlamda, il müdürlüğümüze ve tanıtım toplantısında yalnız bırakmayan il müdür vekilimize son teşekkür ve şükranlarımızı sunuyorum. Proje kapsamında evlilik başvurusu yapan ve danışmanlık hizmeti almak isteyen çiftlere; gruplar halinde eğitimler veriliyor. Talep gelmesi durumunda ise çiftlere ayrıca bireysel olarak da danışmanlık hizmeti yapılıyor” dedi.

Gençlerimiz çok hazırlıksız bir şekilde evlilik yapıyorlar…

Etkinliğe katılan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Rukiye Şermin Zil, Muğla’da boşanma oranlarının arttığına dikkat çekerek, “Bu proje çok hoşuma gitti. Bizler mesleğe atılmadan önce, yaşantımızı sürdürmek için yıllarca alt yapıdan geçiyoruz. Evlilik denilen çok zor ve bir o kadar da güzel olan bu müesseseye; maalesef ki gençlerimiz çok hazırlıksız bir şekilde evlilik yapıyorlar. Son yıllarda özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında olduğu gibi, saygıdeğer Milas Belediyesi Başkanımız gibi bizler bir paniğe düştük. ‘Neden evlilikler kısa sürüyor?’ ve ‘Niçin insanlar birbiri için ölüp bayılırken, neden hezimet ve ailelerde çöküş oluyor?’ diye. Bu nedenle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruldu. Tek amacımız; yetiştirme yurtlarına kimsesiz ve dağılmış ailelerin çocukları gelmesin. Kadınlarımız şiddete uğramasın ve yuvalarımız dağılmasın diye eğitim birimleri oluşturduk. Aslında evlilik öncesi eğitimler tamamen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adı altındadır. Geçtiğimiz hafta Başkan Tokat, bize geldi ve projeden bahsetti. Ben derecesiz memnun oldum ve bugüne kadar hiçbir kuruluştan biz destek almamıştık. Ben bu proje için çok teşekkür ediyorum ve her birinizi yürekten alkışlıyorum. Kurulan ailelerin, sağlam temeller üzerine atılmasını diliyorum” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500