Advert
Advert
Advert

GENÇ MUCİTLERİN ESERLERİ BEĞENİ TOPLADI…

GENÇ MUCİTLERİN ESERLERİ BEĞENİ TOPLADI…
Bu içerik 4960 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından TÜBİTAK Bilim Fuarı açıldı… Fuarda öğrencilerin, öğretmenleri öncülüğünde hazırlamış olduğu birbirinden ilginç çalışmalar yer aldı… Buzdolabından sıcak su üretme ile çocuklar ve engelliler için tasarlanmış ayarlanabilir lavabo dikkat çeken projeler oldu…

Okulda yapılandırıcı eğitim sonuçlarını görmek, okul vizyonuna katkıda bulunmak, temel eğitimdeki öğrencilere mesleki eğitimi teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK’ın desteğiyle Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından bölüm öğretmenlerinin katkılarıyla hazırlamış oldukları 65 proje okul bahçesinde açılan 3. Bilim Fuarı’nda sergilenmeye başladı.

‘Eğitimde İşbirliği Protokollü’ kapsamında…

Milas Kaymakamı Eren Arslan başta olmak üzere, ilçede bulunan kurum ve kuruluşların yöneticileri ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen fuar ile ilgili bilgi aktaran Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hamit İzdaş, okullarında üçüncü defa TÜBİTAK Bilim Fuarını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan ve TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından yürütülen ‘Eğitimde İşbirliği Protokollü’ kapsamında okulumuzda yapılan TÜBİTAK BİLİM FUARI 3 - 4 - 5 MAYIS 2017 tarihleri arasında gerçekleşmekte. TÜBİTAK bilim fuarında getirilen kota ile 20 proje yer almakta. Bunun dışında okulumuz öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı 65 proje okul çalışmaları sergisinde fiziki olarak da farklı bir konumda yer alıyor” dedi.

Puanlara göre değil, kişiliklerine uygun…

Bilim fuarında mobil teknolojilerin kullanıldığı uygulamalar, Şahin marka aracı kontrol eden Bütün Türkiye’de ses getiren projemizin geliştirilmiş versiyonu olan Doğan ile Yüksel Projesi, Çadırkentlerin pek çok sorunu çözebileceğine inandığımız Doğal Afet Seti, buzdolabından sıcak su üretme, ayarlanabilir lavabo, robot otomasyonu, Hacı İlyas Camisi modellemesi de olmak üzere onlarca projenin yer aldığını dile getiren Okul Müdürü İzdaş “Amacımız artık okulumuzun ülkemizdeki en iyi okullardan biri olması değil, lider okul pozisyonunu korumasıdır. Bunun ancak korkakça değil cesaretle çalışmakla olacağını biliyoruz. Ve bu uğurda çok çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl ilimizden bakanlığımıza giden 8 projeden 6’sını veren bir okulun, bakanlığımız yıllık 18 patent başvurusu hedefinin üçünü karşılamak amacında olan bir okulun, ürettiği eserler temelinde müze oluşturulması gündemde olan, Mercedes Benz projesini hayata geçiren, bugün kendi gemisini alma, balık çiftliğini kurma ve limanını yapma fuar süresince ilçemizdeki liseler ve ortaokullar okulumuza bir plan dâhilinde davet edilmiş fuarı ve okulu tanımaları için gerekli organizasyonda yapılmıştır. Buradaki amaç ortaokul öğrencilerimizin öncelikle puanlarına göre değil kendi kişiliklerine uygun meslek ve okul seçmelerinin sağlanmasıdır. Pek çok gencimizin lise ve üniversite eğitiminden sonra istihdam edilememesi, buna karşılık mesleki branşlarda kalifiye eleman eksikliği bizlere bu sorumluluğu yüklemektedir. Fuarımız halkımıza ve diğer paydaşlara da açık olacaktır” dedi.

Kaymakam projeleri tek tek inceledi…

Fuarın açılış kurdelesinin Milas Kaymakamı Eren Arslan başta olmak üzere diğer katılımcılar tarafından kesilmesinin ardından Bilim Fuarının açılışı yapıldı. Kaymakam Arslan açılış ardından stantları tek tek gezerek öğrencilerden projeleri hakkında bilgiler aldı.

Buzdolabından sıcak su… Ayarlanabilir lavabo…

Projeler arasında en çok dikkat çekenler buzdolabından sıcak su üretme ile engelliler ve çocukların da rahat kullanabilmeleri için tasarlanmış ayarlanabilir lavabo oldu.

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme bölümü 11/D sınıfı öğrencileri Cengiz Demirtaş, Egemen Kölgele ve İsmail Can Tombul’un katılımlarıyla hazırladıkları buzdolabından sıcak su üretme projesi hakkında bilgi veren ders öğretmeni Kürşat Ertuna, “yaptığımız 100 liralık bir malzeme desteğiyle buzdolabının soğutmak için harcadığı enerji sırasında ortaya çıkan sıcaklıkla banyo, bulaşık makinesi ve elde bulaşık yıkamada kullanabilecek sıcak su elde ettik. Bu yöntemle buzdolabının tükettiği elektrik enerjisinden de % 30 enerji tasarrufu sağladık. Daha iyi imkanlar ve malzemelerle 60 - 70 derecelere kadar sıcak su üretilebilir” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500