Advert
Advert
Advert

MİLAS GÜREŞİNİN ÇINARLARI ANILARINI TAZELEDİLER…

MİLAS GÜREŞİNİN ÇINARLARI ANILARINI TAZELEDİLER…
Bu içerik 2081 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas’ta güreş sporunun kurulup gelişmesinde emeği geçen isimler, Milas Gençlik Güreş İhtisas Spor Kulübü Derneği’nin organize ettiği sabah kahvaltısında bir araya geldi. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ında katıldığı etkinlikte, Milas Güreşinin tarihine ulu çınarların anıları eşliğinde yolculuk yapıldı.

Milas Gençlik Güreş İhtisas Spor Kulübü Derneği, Milas’ta güreş sporunun kurulup gelişmesi ve derneğin kurulmasında emeği geçen isimleri dün sabah dernek binasında verdiği kahvaltı ile bir araya getirdi. Kahvaltıya Milas güreşinin duayen isimlerinden Cafer Mete, Ömer Çakıroğlu, Sabahattin Uzun, Günay Karadağ ve Orhan Başaran katıldılar. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da etkinliğe katılarak hem katılımcıların geçmişe dair anılarını dinledi, hem de Milas güreşi ve güreşe destek verenlere hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Milas Gençlik Güreş İhtisas Spor Kulübü Derneği Başkanı İlhan Hazer, Yönetim Kurulu Üyeleri Abdullah İnpınar, Hasan Ölmez, Erkan Uysal ve derneğin gönüllüsü ve geçmiş dönem yönetim kurulu üyesi Hakkı Birgi’nin de katıldığı etkinlikte anılar tazelendi.

Milas güreşinin kurucu isimlerinin anıları ile tarihe yolculuk yapılan kahvaltıda oldukça renkli anlar yaşandı. Milas Halk Eğitim Merkezi Kurucu Başkanı Cafer Mete’nin kuruluş günlerine dair anlattığı anıları ve tarihe not düşecek bilgileri ilgi ile dinlendi.

Dernek Başkanı İlhan Hazer, geçtiğimiz günlerde dernek olarak kulübümüzün kuruluşunda emeği geçen değerli isimlerden Günay Karadağ’ı ziyaret etmiştik. Bu ziyarette Sayın Karadağ, bizden beraber çalıştığı arkadaşları ile kendisini bir araya getirmemizi istemişti. Biz Sayın Karadağ’ın bu sözünü bir emir telakki ettik ve derhal yerine getirdik. Sizler bizim baş tacımızsınız. Sizlerin söyleyeceği her söz bizim için çok önemli. Dernek olarak şimdi sizlerin anılarından yola çıkarak Milas Güreş Tarihini konu alan bir kitap çalışmamız var. Sağ olsun, Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Tokat’da bu konuda çok duyarlı. Bu gün bizleri yalnız bırakmaması, aramızda olması bizleri ziyadesi ile mutlu etmiştir. Dernek olarak önümüzdeki günlerde daha birçok etkinlik gerçekleştireceğiz. Sizlerin tecrübeleri biz yöneticilerin yoluna ışık oluyor. Sizlerden aldığımız destek ve manevi güçle güzel işler yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Hep birlikte yenilen kahvaltının ardından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasını üç ana başlık altında toplayan Başkan Tokat konuşmasının ilk bölümünde şu ifadelere yer verdi; “Bu organizasyondan dün bilgim oldu. Sevindim. Sizlerle bir arada olmaktan her zaman mutlu oluyoruz. Özellikle Milas’a, Milas sporuna, Milas güreşine büyük emekleri geçmiş kişilere hem bu hizmetlerinden dolayı hem de birer büyüğümüz ve insan olarak saygı duyuyoruz. Verilen tüm emekler için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Tabii ki sizlerin o dönemleri ile bu dönem çok farklı. O dönemlerdeki iştah, o dönemlerdeki samimiyet, kararlılık, bu dönemlerde yok ne yazık ki. Bu dönemde iş daha karmaşık hale geldi. Belki olanaklar artıyor ama gittikçe spor yapmak artık daha da zorlaşıyor. Bu açıdan, Milas Gençlik Güreş İhtisas Spor Kulübümüzün durumu da bizi üzüyor. Elimizden geldiğince bize düşen durumlarda yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Sizlerin kurup, bu noktaya getirdiğiniz güreş sporunu bizlerde yaşatmak ve geleceğe taşımak için üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırız.

Ben herhangi bir şekilde başkanımıza ve ya yönetimimize şunu yaparım, bunu ederim diye bir şey demedim. Sizler, neye ihtiyacınız varsa, bizden ne talebiniz varsa kapımız açık, bize söyleyin, bizler bunu karşılayalım, dedim. Bu sözüm daima geçerli. Belediyemizin şartları da çok iyi değil ama önümüzdeki dönemde şartlarımız daha da gelişecek.”

ANILARINIZI YAŞATMAK ADINA YAZILACAK KİTABI ÇOK ÖNEMSİYORUZ...

Konuşmasının ikinci bölümünde Milas Gençlik Güreş İhtisas Spor Kulübü Derneği’nin çalışmasını gerçekleştirmekte olduğu Milas Güreş Tarihini konu alan kitap çalışmasına atıfta bulunan Başkan Tokat sözlerini şöyle sürdürdü; “İkinci söyleyeceğim konu, gerçekten sizlerin bu anılarınızı dinlemek bizi çok mutlu ediyor. İşte sizin bu anılarınızı derleyip, toparlayıp bir kitap haline getirmek lazım... Bu anlamda derneğin bir çalışması var, bunu biliyorum. Bu konu bence şu anda aktif olarak sporcu ve ya yönetici olarak yaptığımız çabalarımız kadar güreş sporuna hizmet olacaktır.

Bu kitap çalışmasına Belediye olarak bizde destek vereceğiz ve hatta istenirse belediye yayınlarından baskısını da gerçekleştiririz. Bu çok büyük bir hizmet olur. Şimdi ben kendi kendime diyorum ki ,keşke zamanımız olsa da sizlerin burada anlatmış olduğunuz anılarınızı akşama kadar dinlesem. Az önce sizleri dinlerken o günlerdeki şartları insan kafasında canlandırıyor. Hem de bu günleri yaşıyorsunuz. Bunlar güzel şeyler. O zamanın ilişkileri, çelişkileri. Bakın az önce bazı şeylerden bahsedildi. Bu kitapta bunların mutlaka yansıması ve yer alması lazım. Bu Milas Gençlik Güreş İhtisas Spor Kulübü Derneği’nin tarihini geleceğe taşımak lazım.

Sizlerle ayrı ayrı ortamlarda da konuşma olanağımız oluyor. Benim şahsi düşüncem Milas’ın her halde çıtayı en yüksek noktaya çıkardığı spor dalı güreştir. Dünya şampiyonu, Kırkpınar Başpehlivanı, Türkiye birinciliklerinden bahsediyoruz. Bunu unutturmamak, bunu yazmak lazım… Bir kez daha belirtiyorum, bende bu anlamda üzerime ne düşüyorsa yapmaya hazırım.

KENT MÜZESİ ÇOK ÖNEMLİ...

Konuşmasının son bölümünde Milas’ta oluşturulan Kent Müzesi ve işlevine dikkat çeken Başkan Tokat; “Söylemek istediğim üçüncü konu, Milas kent Müzesi’nin oluşumunda özellikle spora ilişkin bölümün olmasını ben çok istedim. Şimdi bu bölümümüz oluşturuldu. Bu bölümde Milas’ın spor tarihini yansıtacak, oraya gelen ziyaretçilerin bilgilenmelerini sağlayacak doküman olur, bir mayo olur, bir madalya olur, bir fotoğraf olur, yani bir gazete kupürü olur, bir önemli maç anısı olur, yani bunda sınır yok. Burada bunların yaşatılması için sizlerin de oraya destek olmanızı, bahsettiğim şeylerle ilgili bağışta bulunmanızı özellikle rica ediyorum.

Gerçekten ben kendimi şanslı hissediyorum, Milas gibi bir yerde yaşıyor olmaktan ve belediye başkanlığım öncesinde de her birinizle ayrı ayrı hukukumuz var. Sizler bize daima örnek olmuş, bize olumlu yol çizmiş, belki de bizim bu günlere gelmemizde çorbaya tuz katmış insanlarsınız. Bizde emeğiniz çok. Onun için hem güreşe, hem Milas’a hem de bize verdiğiniz emeklerden dolayı teşekkür ediyorum. Sizleri zaman zaman böyle ortamlarda görmek isterim. Bu sefer başkanımız bizleri bir araya getirdi. Gelecek sefer Hazer Başkanımız bize görev versin, belediye olarak bu organizasyonu biz üstlenelim. Zaman zaman bir araya gelelim hasret giderelim. Bakın ne güzel bir gün oldu bu gün. Tüm samimiyetimle söylüyorum çok mutlu oldum. Dernek Başkanımız İlhan Hazer’e bu güzel organizasyon için çok teşekkür ediyorum.”

Başkan Tokat’ın konuşmasının ardından Milas güreşinin kurucu duayenleri ile çekilen hatıra fotoğrafı ile etkinlik sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500