Advert
Advert
Advert

HAYVAN HAKLARI’NDA YENİ BİR DÖNEM…

HAYVAN HAKLARI’NDA YENİ BİR DÖNEM…
Bu içerik 3344 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Hayvan hakları konusunda yeni bir yasa taslağı hazırlandı…

Başbakanlığa gönderilen taslağa göre Yunus parklarının kurulması yasaklanacak, sokak hayvanlarını zehirleyene de hapis cezası gelecek. Ayrıca Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Fila Brasileiro ve Dogo Argentino olmak üzere 4 köpek türünü ağızlıksız ve tasmasız gezdirmek yasaklanacak.

Hürriyet'in haberine göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kanun çıkarsa, nüfusu 100 binin üzerindeki ilçelere Hayvan Bakımevi yapılmasını zorunlu hale getiriyoruz. Nüfusu 100 binin altındaki ilçelerden de sokak hayvanları bu bakımevlerine getirilecek. Hayvanları kasten öldürmek, ölmüş ya da öldürülmüş hayvanları gıda amaçlı piyasaya sürmek, hayvan dövüştürmek fiillerine de hapis cezası geliyor. Petshoplarda akvaryum balıkları, kuş türleri hariç hayvan bulundurulması yasaklanacak. Hayvanat Bahçesi kurma yetkisi bu kanunla bize verilecek. Yunus parklarının kurulması ve işletilmesi yasaklanacak. Mevcut kanunda tehlike arz eden köpekler vardı. Bunu kaldırdık, kas ve çene yapısı tehlike arz edecek hayvanların ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılmasını tümden yasakladık. Bunun için de bilimsel bir kurul oluşturduk. Bu hayvanların isimlerini belirledik. Bu hayvanların kasten başıboş bırakılması da bu kanunla yasaklanmış olacak. Ağızlıksız ve tasmasız dolaştıranlara da idari para cezası gelecek.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500