Advert
Advert
Advert

MİLAS FESTİVALE HAZIRLANIYOR…

MİLAS FESTİVALE HAZIRLANIYOR…
Bu içerik 3498 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türkiye’de denizdeki kültür balığı üretiminin ilk kez yapıldığı yer olan ilçemizde, Milas Kaymakamlığı öncülüğünde 1. Uluslararası Milas Balık ve Çocuk Oyunları Festivali gerçekleştirilecek… 8 Avrupa ülkesinden 13 - 15 yaş arası öğrencilerin katılımıyla bir hafta boyunca sürecek olan festival etkinlikleri sırasında iki ayrı Guinness rekor denemesi de yapılacak… 5 bin çocuk aynı anda aynı anda topaç çevirerek, 3 bin kişiyle ise balık figürü oluşturularak Guinness rekoru kırılmaya çalışılacak…

Milas’ın kültür balıkçılığı alanında en büyük üretici olduğunun bilinmesini sağlamak, balıkçılık konusunda Milas’ı bir marka haline getirmek, Milas’ın adını Guinness Dünya Rekorları Kitabına Balıkçılık ve Çocuk oyunları alanında yazdırmak, Milas’ın uluslararası boyutta tanıtımını sağlamak, misafir ülke çocukları ile Türk çocuklarının oyun arkadaşlıkları kurarak birbirlerini tanımalarına ve yetişkinlikte önyargı ve olumsuz duygulardan uzak kalmalarına imkân ve zemin oluşturmayı, misafir öğrenci ve öğretmenlerin Türkiye ile ilgili düşünce ve izlenimlerini geliştirmeyi, Türk mili ve manevi değerlerini tanımada önemli bir avantaja sahip olmalarını ve gelecek nesilde olumlu izlenimler yaratmak amacıyla Milas’ta Milas Kaymakamlığı öncülüğünde 12 – 18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Milas Balık ve Çocuk Oyunları Festivali ile ilgili Milas Ticaret ve Sanayi Odası Labranda Konferans Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi.

Yabancı öğrencilere geleneksel çocuk oyunları öğretilecek…

Toplantının açılış konuşmasını yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan, ülkemizdeki balık üretiminin % 70'nin karşılandığı Milas’ın bu yönünün tanıtılması amacıyla balık temizleme, balık tutma, balık yemekleri yarışmaları gibi balıkçılık etkinliklerinin yer alacağı bir festival olacağını belirterek, “Aynı zamanda etkinlik kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle sponsorumuz olan Milas ve çevresinde balık yetiştiren firmaların ihracat yaptığı ülkelerle işbirliği bağlarını güçlendirmek amacıyla istekli ülkelerden seçilen 8 Avrupa Letonya, İspanya, Makedonya, Kosova, Romanya, Malta, Macaristan ve Litvanya’dan 13 - 15 yaş arası öğrenciler gelecek. Topaç, Tombik, Fare Seksek, T Seksek, Mendil Kapmaca, Çelik Çomak, Üç Taş, Dokuz Taş, Yakantop gibi geleneksel çocuk oyunlarımızı öğrenecekler. Çocuklarımızla birlikte bu oyunları oynayarak kardeşlik ilişkilerini geliştirecekler; tarihimizi ve kültürümüzü öğrenecekler. Etkinliğimiz kapsamında 16 Mayıs tarihinde bu oyunlardan biri olan Topaç çevirme alanında ‘En fazla topaç çevirme’, 17 Mayıs tarihinde ise ‘En kalabalık balık koreografisini’ oluşturma şeklinde iki adet Guinness rekor denemesi gerçekleştirilecek” dedi.

Oyunlarımızla mutluyduk…

Kaymakam Arslan, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra sözü Guinness Rekorlar Kitabı’nın Türkiye fahri temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural, sağlık ve çocuklar açısından güzel bir festival olacağını belirterek, “Çocuk oyunlarımız çok önemli. Eskiden bizlerin ne cep telefonları ne de tabletleri vardı. Ama hepimiz oyunlarımızla çok mutluyduk. Oyunlarımızın yeni nesillere aktarılması ve tanıtılması açısından güzel bir organizasyon” dedi.

Etkinliğin son konuşmacısı olarak söz alan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ise festival programı hakkında bilgi aktardı.

Bal, 1. Uluslararası Milas Balık ve Çocuk Oyunları Festivali’nin ilk gün etkinliklerinin 12 Mayıs Cuma günü saat 10’da Atapark’ta Milas Mucidini Arıyor ve Çocuk Oyuncakları Sergisi ile engelli öğrencilerin gösterileriyle başlayacağını belirtti. Festivalin kortej yürüyüşünün 16 Mayıs Salı günü yapılacağını ifade eden Bal, Guinnes rekor denemelerinin 16 ve 17 Mayıs tarihlerinde yapılacağını söyledi.

Festivalin programı şöyle:

12 Mayıs Cuma…

Milas Mucidini Arıyor Sergisi, Çocuk Oyuncakları Sergisi ve Engelli Öğrencilerin Gösterileri

13 Mayıs Cumartesi…

Konuk Öğrencilerle Tanışma Kahvaltısı

Kültür ve Sanat Gezisi (Gümüşkesen Anıtı – Hekatomnos - Milas Evleri)

Ülke Gösterileri

14 Mayıs Pazar…

İncirliin Mağarası Gezisi

Balık Tutma Yarışması

Güllük - İasos Antik Kenti Gezisi

Balık Üretim Tesisleri Gezisi

Balık Tutma Yarışması Mezat Etkinliği

Halk Eğitim Merkezi Gösterileri

Öğretmen ve Öğrenci Konserleri

15 Mayıs Pazartesi…

Çomakdağ Köyü Gezisi ve Fotoğraf Çekimi

Çocuk Oyunları Gösterileri

Halk Eğitim Merkezi Gösterileri

Türk Sanat Müziği Şarkı Gecesi

16 Mayıs Salı…

Festival Kortej Yürüyüşü

Festival Açılış Töreni

Topaç Çevirme Guinness Rekor Denemesi

Stant Gezileri

Sınır Tanımayan Şefler Derneği Gösterisi ( AREGALA )

Balık Temalı El sanatları Sergisi (Halk Eğitim Merkezi)

Heraklia Antik Kenti Gezisi

Halk Eğitim Merkezi Gösterileri

Türkü Gecesi Milas Anadolu Lisesi

17 Mayıs Çarşamba…

Balık Figürü Oluşturma Guinness Rekor Denemesi

Su Altı Fotoğraf Sergisi (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi)

Panel

Halk Eğitim Merkezi Gösterileri

18 Mayıs Perşembe…

Ankara Ziyareti

Yabancı Konukların Uğurlanması

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500