Advert
Advert
Advert

YAŞASIN 1 MAYIS…

YAŞASIN 1 MAYIS…
Bu içerik 2059 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi tarafından yazılı açıklama yapılarak, TES-İŞ Sendikası Yatağan Şubesine bağlı Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinde çalışan Enerji İşçilerinin 1 MAYIS kutlamaları için İzmir’e gidecekleri belirtildi.

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik imzasıyla yapılan, “İşçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs kutlu olsun” başlıklı yazılı açıklama şöyle;

“Bundan 131 yıl önce 1 Mayıs 1886 yılında Amerikan İşçi Sınıfı, Sendikaların öncülüğünde başta günlük çalışma süresinin 8 saate düşürülmesi, ücretlerin arttırılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi, kadın ve çocukların çalışma şeklinin yeniden düzenlenmesi amacıyla patronlara ve siyasi iktidara karşı genel grev başlattılar.

Bunun üzerine Siyasi İktidar ve Patronlar, 3 Mayıs günü grev kırıcılarını ve provokatörlerini işçilerin üzerine silahlarla saldırtır. Polis olayları bastırmak bahanesiyle işçilere ateş eder. Fabrikalar bombalanır ve eylemler kanla bastırılır. Bu saldırılarda 6 işçi hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı, 3 Sendikacı tutuklandı. 2’si cezaevinde öldürüldü 1 tanesi idam edildi.

1889 Paris’te yapılan 2. Enternasyonal toplantısında öldürülen sendikacıların ve işçilerin mücadele anısına 1 MAYIS gününün Dünya İşçilerinin Birlik, Dayanışma ve Mücadele günü olması kararlaştırıldı ve 1890 yılından sonra tüm Dünya’da İşçi Sınıfının olduğu her yerde, 1 MAYIS İşçi Sınıfının “ BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ”  olarak kutlanmaya başlamıştır.

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şubemize bağlı Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinde çalışan Enerji İşçileri 1 MAYIS kutlamaları için İzmir’e gideceklerdir.

Tüm Dünya’da ve Ülkemizde olduğu gibi Bölgemizdeki İşçi Sınıfının, BİRLİK MÜCADELE ve DAYANIŞMA günü olan 1 MAYIS İşçi Bayramını, Enerji İşçisi Üyelerimiz ve Organlarımız adına kutlarız.

Yaşasın 1 Mayıs. Yaşasın işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500