Advert
Advert
Advert

23 NİSAN KUTLU OLSUN…

23 NİSAN KUTLU OLSUN…
Bu içerik 3362 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. yıl dönümü ilçemizde düzenlenen etkinliklerle de kutlandı…

21 Nisan 2017 Cuma günü ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, okul yönetici ve öğretmenleri eşliğinde gerçekleştirdikleri makam ziyaretleriyle başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlama programı 23 Nisan 2017 Pazar günü Atapark’ta ve okullarda gerçekleştirilen programlarla devam etti.

23 Nisan 2017 Pazar günü ilk tören Atapark’ta gerçekleştirildi. İlçemiz merkezinde bulunan ilk ve ortaokulların yöneticilerinin, öğretmenlerinin ve öğrenci gruplarının okul bayrakları ve flamalarıyla katıldığı tören, saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle başladı. Buradaki tören Atatürk Anıtı’na Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından çelenk sunulmasıyla sona erdi.

Resmi kutlama programı Sakarya Okulu’nda…

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen programın ardından yerel yöneticilerin de katılımıyla resmi kutlama programı Sakarya Okulu bahçesinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle başlayan törende, günün önem ve anlamını belirten konuşma İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından yapıldı.

Bal konuşmasında şunları söyledi;

“Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. Yıl dönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdecisiydi.

İşte o diriliş ruhu vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, 15 Temmuz’du, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Sevgili çocuklar, Dünya da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün Dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Böyle büyük bir zafer, niçin çocuklara armağan edilmiştir? Çünkü her insan çocuk olarak dünyaya gelmiştir ve dünyayı o gözlerle tanımıştır. Orta Asya'da ecdadımızı bir araya toplayıp oradan büyük bir imparatorluk meydana getiren Asya Hun İmparatoru Metehan da bir zamanlar çocuktu. Malazgirt’te Bizans’ı bozguna uğratarak Türk tarihinin akışını değiştiren Ulu Hakan Alparslan da bir zamanlar çocuktu. Osmanlı Devleti’nin kurucusu büyük devlet adamı Osman Gazi’de bir zamanlar çocuktu. Çağ açıp çağ kapayan, hiçbir milletin başarılı olup ele geçiremediği Konstantin’i İstanbul yapan, Fatih Sultan Mehmet de bir zamanlar çocuktu. Bu vatanın önderi büyük devlet adamı Atatürk te bir zamanlar çocuktu. 15 Temmuz geçesi sıktığı iki kurşunla ülkenin ve hepimizin kaderini değiştiren Ömer Halisdemir de bir zamanlar çocuktu. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.

Sevgili Öğrenciler; Unutmayın! Bugün bizlerin bulunduğu bu makam ve mevkilerde gelecekte sizler yer alacaksınız. Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyükleriniz sizden araştıran, düşünen, üreten, ahlaki ve insani değerlere sahip insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Sizlerde bu bilince sahip olmalısınız. Şimdiden sorumluluklarınızı yerine getirip geleceğe iyi hazırlanırsanız aydınlık yarınlar sizlerin olacaktır. Bizler, ihtiyarlığımızdan önce gençliğimizin, hastalanmadan önce sıhhatimizin, fakirliğimizden önce zenginliğimizin, meşgul zamanlardan önce boş vaktimizin, ölümden önce hayatımızın kıymetini nasıl bilmemiz gerekiyorsa, esaretten önce de bağımsızlığımızın kıymetini bilelim. Bir ve beraber olalım. Ülkemiz için el ele vererek hep birlikte çalışalım.

Sevgili Çocuklar; gün sizin gününüzdür, gelecek sizin geleceğinizdir, Az sonra gösteri yapacak olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyor bu güzel etkinlikleri hazırlayan öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Hepinize sağlıklı mutlu yarınlar diliyor ve bayramınızı kutluyorum.”

Ödül töreni…

Yapılan konuşmanın ardından ilçemizde çeşitli kültürel yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.

Liselerarası kompozisyon yarışmasında birinci olan Sabahattin Akyüz Fen Lisesi öğrencisi Özge Turan’a, ikinci olan Anadolu Lisesi öğrencisi Zeynep Çelik’e ve üçüncü olan Anadolu Lisesi öğrencisi Fatima Nur Keloğlu’na ödülleri Milas Kaymakamı Eren Arslan tarafından;

Ortaokullar arası şiir yazma yarışmasında birinci olan Sakarya Ortaokulu öğrencisi Hazal Ayça Kırca’ya, ikinci olan Gümüşlük Ortaokulu öğrencisi Damla Kaynar’a ve üçüncü olan Dr. Mete Ersoy Ortaokulu öğrencisi Ayşegül Kurt’a ödülleri Garnizon Komutanı Hv. Slh. Ss. Alb. Cenk Erataç tarafından;

İlkokullar arası resim yarışmasında birinci olan Fatih İlkokulu öğrencisi Beyza Çalık’a, ikinci olan Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Elif Nisa Çöllü’ye ve üçüncü olan Çamköy İlkokulu öğrencisi Nehir Karayer’e ödülleri Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş tarafından;

Anasınıfları arası resim yarışmasında birinci olan Sakarya Anasınıfı öğrencisi Şenay Ada Akar’a, ikinci olan Semiha Altunkan Anasınıfı öğrencisi Ertuğrul Yusuf Temurçin’e ve üçüncü olan Ağaçlıhöyük Ertuğrul Menteşe Anasınıfı öğrencisi Emine Ela Çoban’a ödülleri İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından verildi.

Gösteriler…

Sakarya Okulu Bahçesi’ndeki program halk oyunları, ana sınıfı, 1 ve 4’üncü sınıf öğrencilerinin ront gösterileri, 2 ve 3’ncü sınıf öğrencilerinin şiir okuması, 7’nci sınıf öğrencilerinin oratoryosu, jimlastik, karate gösterisi ve müzik dinletisi ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500