Advert
Advert
Advert

ONAY VERİLEN 78 PROJEDEN 43’Ü MİLAS’TAN…

ONAY VERİLEN 78 PROJEDEN 43’Ü MİLAS’TAN…
Bu içerik 2571 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2006 yılından beri uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında yayımlanan 2016/37 nolu Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ gereğince Merkez Proje Değerlendirme Komisyonu’nca 11. etap hibe başvuruları değerlendirildi… Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün onayı ile Muğla’nın 78 projesi desteklenecek… Desteklenecek projelerin 43’ü Milas’ın…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınmayı Yatırımlarını Desteklenmesi Programı kapsamında gerçekleştiren ekonomik yatırımlar, 11. etap Hibe sözleşmesi bilgilendirme toplantısı Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Toplantı Salonu’nda, Muğla Valisi Amir Çiçek’in de katılımıyla düzenlendi. Bilgilendirme toplantısına Vali Amir Çiçek’in yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal ve 13 İlçeden 78 proje yatırımcısı katıldı.

63 milyon 626 bin 335 lira hibe…

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal’ın yaptığı kısa açılış konuşmasında 11. etap projelerinin Muğla ekonomisine büyük katkısı olacağını belirterek Muğla’da 442 kişiye iş imkânı sağlayacağını ifade etmesinin ardından mikrofona davet edilen Vali Çiçek, Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınmayı Destekleme Programı'nın 11'inci etabı kapsamında bakanlıkça onaylanan Muğla genelindeki 78 projenin, toplamda 63 milyon 626 bin 335 lira hibe almaya hak kazandığını belirtti.

Proje ekibine ve proje sahiplerine teşekkürler…

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi kapsamında Muğla’nın tarımının ihracatta önemli bir yer edinmesi ve üretilen ürünün kalitesinin ortaya çıkarılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce 2016 yılı 11. Etap hibe başvuruları için Değerlendirme Komisyonunun kurulduğunu dile getiren Vali Çiçek, “Sizler bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne projeler sundunuz. Projelerinizle destek verdiniz. Sunduğunuz bu projeler değerlendirme komisyonunca değerlendirilerek, komisyondan geçen projeler Bakanlığa gönderildi. Bakanlık bu projeleri uygun buldu. Ben bu vesileyle hem proje değerlendirme ekibine hem de proje sahipleri ve ortaklarına teşekkür ederim” dedi.

En fazla proje Milas’tan…

11. etap proje değerlendirmesi kapsamında 109 tane projenin İl Gıda tarım Hayvancılık Müdürlüğüne başvurusu yapıldığını ve bu projelerden 78 tanesinin değerlendirme komisyonunca kabul edilerek Bakanlığa gönderildiği aktaran Vali Çiçek, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 78 projenin tamamına onay verildi. Projelerin 7'si Menteşe İlçesinden, 7'si Seydikemer'den, 4'ü Fethiye'den, 1'i Dalaman'dan, 4'ü Ortaca'dan, 43'ü Milas'tan, 2'ü Köyceğiz'den, 3'ü Ula'dan, 2'si Datça'dan, 4'ü Yatağan'dan ve 1'i Kavaklıdere'den oldu” diye konuştu.

Muğla bu projelere elverişli bir yer…

Şimdiye kadar yapılan desteklemelerle gerçekleşen yatırımlar sayesinde 2 bin 436 kişiye istihdam sağlandığını, 11. etapta ise 78 projenin desteklenecek olmasının Muğla için büyük bir adım olacağını ifade eden Vali Çiçek, “2016 yılında ilk defa kırsal turizm yatırımlarını ortaya konulduğu belirten Vali Çiçek, “Tarımı ve turizmi tetikleyen projeleri arttıracağız. Muğla bu projelere elverişli bir yer. Tarım arazilerinin yapısını bozmadan turizm yatırımlarını gerçekleştireceğiz. Büyük binalar, oteller değil; narenciye, nar bahçeleri ve sebzelerin o güzelliklerin içinde eko turizmi de olabilecek toprakla, doğayla iç içe yaşayacak ekolojiyi katacak turizm anlayışını getireceğiz. Bunun için turizm ile tarım birbirini tanıyacak” dedi.

Bilgilendirme toplantısı 78 proje yatırımcısının soru ve cevapları ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500