Advert
Advert
Advert

MİLAS’TA ‘KUTLU DOĞUM HAFTASI’ ETKİNLİĞİ…

MİLAS’TA ‘KUTLU DOĞUM HAFTASI’ ETKİNLİĞİ…
Bu içerik 2277 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas İlçe Müftülüğü tarafından ilçemizde Kutlu Doğum Haftası kapsamında “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu etkinlik düzenlendi…

Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleşen programa Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas İlçe Müftüsü Ali Saim Doğru, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Hasan Ocak, kurum müdürleri veliler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Arkasından Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Mealinin okunmasıyla devam etti.

Programda Milas İlçe Müftüsü Ali Saim Doğru ve Milas Kaymakamı Eren Arslan birer konuşma yaptı.

Kaymakam Arslan konuşmasında” Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in doğum yıldönümünün; tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk ve adalet getirmesi dileğiyle sözlerime başlıyorum. Peygamberimiz; Hz. Muhammed; (SAV) insanlar içinden seçilmiş, insanlara karşı çok şefkatli ve merhametli bir Peygamberdir.

Bundan tam 1446 yıl önce insanlık Cahiliye devrini yaşıyordu. İnsanlar hak, adalet, dürüstlük gibi kavramları unutmuştu. Güçlü zayıfı eziyordu. Kız çocuğuna sahip olmak utanç vesilesi olduğundan diri diri toprağa gömülürdü. Yirmi üç yıllık peygamberlik süreci sonunda cahiliye devrinin karanlık günlerinden, karıncayı bile incitmeyi çekinen insanlardan oluşan saadet asrının güneşinin tüm dünyayı aydınlattığını görüyoruz. Bu kadar kısa bir zaman diliminde bu kadar büyük değişimin mimarı tabii ki alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (SAV)’di.

Sevgili Peygamberimiz hayatı boyunca insanları aldatmaya yönelik hiçbir iş yapmamıştır. O hiç yalan söylememiş, insanların mallarına el uzatmamış, haksız yere can kıymamıştır. Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde bu hususu şöyle dile getirmektedir. ‘Müslüman, elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir.’

Özü sözü bir olan peygamberimiz, kendisi için istediğini ümmeti için istemiştir ve bu hususta şöyle demiştir. ‘Hiçbiriniz kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için istemedikçe iman etmiş olamaz.’

Sevgili Peygamberimizin ağzından hiçbir zaman kaba bir söz çıkmamış, hiç kimsenin kalbini kırmamış, her hareketinde merhameti ön plana çıkarmış ve bizlere merhametli olmamızı öğütlemiştir.

Sevgili Peygamberimizin, söylediği ve yaptığı işler hayatı boyunca uyum içinde olduğu için yaşadığı toplumda örnek bir kişi olarak gösterilmiş ve kendisine Muhammed’ül Emin denilmiştir.

İnsanlara hangi inançtan olursa olsun sırf insan olduğu için değer vermiştir. Nitekim bir Yahudi cenazesi geçerken ayağa kalkmış saygı göstermiş, kendisine cenazenin bir yahudiye ait olduğu söylendiğinde; o kişinin insan olmasının saygı gösterilmesi için yeterli bir sebep olduğunu beyan etmiştir.

Sevgili Peygamberimiz sadece dinin tebliği için vazifelendirilmiş değildir. İslam Dininin yaşantıya aktarılış şeklini, dünyada yaşantımızı nasıl şekillendireceğimizi, hangi prensipleri yerine getirirsek kendimizin toplumda hayat sürdürdüğümüz insanlarla beraber Rabbimizin razı olacağı bir hayatı yine O’nun hayatından öğrenmeliyiz.

Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammedsiz muhabbetten ne hasıl.

Muhabbet eğer içinde O varsa güzeldir. Evet, bugün bizleri bu güzel ortamda burada buluşturan neden, kendisini anlatmaya kelimelerin kifayetsiz kaldığı sevgililer sevgilisine, şefkat abidesine duyduğumuz sevgi ve özlemdir.

Hayatın gayesinin, yaratılışının manasının silindiği yok olduğu, her şeyin manasız görüldüğü bir ortamda;21.yy. insanı; maddi anlamda çağlar atlayıp bütün ihtiyaçlarını karşılamış ama ruhunu paslandırmış ve çürütmüştür. İşte biz böyle bir zamanda yaşıyoruz. Bugün; artık ruhlar bir şey bekliyor, maneviyata aç gönüllerimiz, herşeyin madde olmadığını anlatan bir nur istiyor. Her şeye rağmen, ruh ve mana kökleri sağlam fıtratlarındaki saflığı, temizliği barındıran insanoğlu er yada geç dönüp dolaşıp O’nun şefkat ve merhamet ikliminde buluşmalı, yeni bir dirilişe ermeli ve dünyaya yeniden sevgiyi, barışı getirmelidir diye düşünüyorum.

İnşallah O’nu anmak için tertiplediğimiz bu program okyanusta damla misali da olsa kalplerimizde manevi bir uyanışın oluşmasına, Peygamberimizin sünnetinin hayatımızda yol gösteren bir kandil olmasına ve O’nun bize öğrettiği İslami prensiplerin zerrelerimize kadar hayatımıza aksederek dünya ve ahiret mutluluğumuza vesile olması dileklerimle konuşmama burada son vermek istiyorum.

Yunus Emre’nin dilindeki aşk peygamberine, Mevlana’nın dilindeki rahmet peygamberine, Ahmet Yesevi’nin dilindeki hikmet peygamberine, Hacı Bektaş-ı Veli’nin dilindeki sevgi ve şefkat peygamberine selam olsun. Peygamberimizin (SAV) kutlu doğumu hepimize güzellikler getirsin. Teşriflerinizden ötürü sizlere tekrar şükranlarımı sunarım” dedi.

Kaymakam Arslan’ın konuşmasının arkasından sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi ve Milas İlçe Müftülüğünün hazırlamış olduğu “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu programa misafir olarak katılan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Hasan Çelebi günün anlam ve önemini taşıyan bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmaların arkasından yarışmalarda dereceye giren Kur’an Kursu öğrencilerine hediyeleri verildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500