Advert
Advert
Advert

SAĞLIK VE GÜVENLİK İLE YANGINDAN KORUNMA DOKÜMANI…

SAĞLIK VE GÜVENLİK İLE YANGINDAN KORUNMA DOKÜMANI…
Bu içerik 2984 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

“Bereket Enerji Grubu” bünyesinde yer alan Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ. Maden Direktörlüğü tarafından, “Sağlık ve Güvenlik Dokümanı” ile “Yangından Korunma Dokümanı” hazırlandı. Her iki dokümanın, işyerinde yaşanabilecek olası tehlikelere karşı alınabilecek önlemler ve eylem planı için rehber niteliğinde olduğu belirtildi.

Maden İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine göre hazırlanması zorunlu olan, büyük boy olarak basılan, 416 sayfadan oluşan ve Kültür Bakanlığı tarafından verilen ISBN 978-975-98357-6-8 Nolu “Sağlık ve Güvenlik Dokümanı” içinde genel olarak şu başlıklara yer verildi:

İş sağlığı ve güvenliğinin dünyadaki tarihsel gelişimi, iş güvenliğinin sosyolojisi ve psikolojisi, uluslararası sözleşmeler, 6331 s. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının getirdiği yükümlülükler, iş güvenliği yönetmelikleri ve talimatları,  yıllık eğitim ve çalışma planları, Acil Durum Eylem Planı, açık ocak yönergesi, Risk Değerlendirme Raporları, yıllık kaza sıklık ve ağırlık oranları, postabaşılarla yapılan iş güvenliği söyleşileri ve iş güvenliği öyküleri…

Çok geniş bir alanda üretim yapan Maden Direktörlüğü bünyesinde bulunan trafolar, iş makineleri, hizmet binaları ve tesislerde olası yangın risklerine karşı alınması gereken önlemlerle ilgili olarak da “Yangından Korunma Dokümanı” hazırlandı. Bu dokümanda şu bilgiler ele alındı:

Yangın hakkında genel bilgiler, elektrik yangınlarında alınması gereken önlemler ve bu durumda yapılacaklar, genele ilişkin yangın istatistiki verileri, acil durum planı, Maden Direktörlüğü işyerlerinde ve iş makinelerinde elektrik kaynaklı yangın çıkma olasılığı bulunan belirli noktalar…

Uzun ve titiz bir çalışmayla hazırlanan Sağlık ve Güvenlik Dokümanı ile Yangından Korunma Dokümanı; Maden Direktörlüğünün İş Güvenliği Uzmanları Nevzat Çağlar Tüfekçi ve Fatih Keçeli ile İSGB Sorumlusu Maden Mühendisi Suat Gedik tarafından gerçekleştirildi.

Sağlık ve Güvenlik Dokümanının, işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun davranılması gerektiğini ortaya koyan güzel bir belge olduğunu vurgulayan Maden Direktörü Yüksel Akın, sağlık ve güvenlik dokümanındaki sunusunda şunları ifade etti; “Bugüne kadar işyerlerimizde ölümlü ve ağır yaralanmalı iş kazası meydana gelmedi. Bu, bizim için sevindirici bir durum. Hafif yaralanmalı kazalar ise dikkatsizlikten oluşan kazalardır. İş Sağlığı ve Güvenliği Birimimiz, görevini en iyi şekilde yapmakta, çalışan ve çalışan temsilcileriyle iyi diyaloglar içindedir. İşletmemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği kültürünün her geçen geliştiğini ve bunun bir bilince dönüştüğünü de sevinçle gözlemekteyiz. Bu bizim için kıvanç verici bir durumdur. Tüm çalışanlarımıza sağlık ve güvenlik içinde huzurlu bir çalışma ile iş kazasız günler dilerim.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500