Advert
Advert
Advert

BU 80 MİLYONU İLGİLENDİREN BİR DEĞİŞİKLİK…

BU 80 MİLYONU İLGİLENDİREN BİR DEĞİŞİKLİK…
Bu içerik 2130 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan önceki gün Radyo Gözlem’de saat 12.30’da yayınlanan ana haber bültenine konuk oldu…

Radyo Gözlem’e referandum çalışmaları döneminde yer verdikleri için konuşmasına başlayan CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan referandum çalışmalarının sonuna geldiklerini söyleyerek; “2 aya yakındır bir çalışma yaptık. Genel merkezimizin bizi yönlendirdiği konuları halkımızla paylaştık. Bütün Milas’ın mahallelerini ve merkezini gençlerimizle, kadınlarımızla dolaştık. Biz bu çalışmalarımızda parti logosunu kullanmadan yaptık. Çünkü bu bir partinin değil, bir anlayışın değil 80 milyon vatandaşımızla, yurt dışındaki soydaşlarımızı da ilgilendiren bir anayasa değişikliği olması sebebiyle partiyle ilgili ifadeler kullanmadık. Neden hayır diyeceğimizi halkımızın bilgi sahibi olarak sandığa gitmesi için çalıştık” dedi.

Halkın öngörülen maddeleri bilip bilmediği hakkında ise İlçe Başkanı Özcan; “ 18 maddeyi olmasa da bazı maddeler konusunda bilgililer. Bütün yetkilerin bir tek kişiye verilmesi konusunda bilgi sahibi ve bunu da halkımız genellikle kabul etmiyor” derken partili cumhurbaşkanlığı hakkında ise Başkan Özcan; “ Cumhurbaşkanının parti başkanı olması bütün kurumların siyasetle iç içe olmasını getirir. Genelkurmay Başkanından tutunda valisine, kaymakamına, eğitim sistemindeki müdürlere, hastanelere kadar hatta hatta adliyeye kadar siyasetle iç içe olmasını getirir. Bu da toplumu daha çok ayrıştırır. Bu ayrıştırma kaosu, kargaşayı getireceği nedeniyle biz buna karşıyız. Bir de eğer Evet çıkarsa hemen yürürlüğe girecek. Hakim ve Savcılar Kurulu üyelerinin belirlenmesi maddesiyle birlikte hemen yürürlüğe girecek. Diğer maddeler ise 2019’a kadar bekleyecek. Bu yasayı çıkaranlara niçin 2 madde hemen çıkarılıyor? Yanıtını vermelerini isteriz” dedi.

Önerilen anayasadaki, atanmış cumhurbaşkanı yardımcıları, halk tarafından seçilmiş cumhurbaşkanının olmadığı durumlarda onun yetkilerini aynen kullanabilir maddesi hakkında da bilgi veren CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan; “Bir kere bu başkan yardımcıları ya da bakanların okuryazarlık ölçülerinden başka bir ölçüt yok. Diploması ne olacak, uzmanlığı var mıdır, yok mudur? Ve en önemlisi de milletin iradesinin bu madde ile meclisi devre dışı bıraktığı görülüyor. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar milletvekilleri arasından seçildiği için milletvekilliği düşüyor ve başkan eğer başkan yardımcıları ve bakanlardan memnun kalmaz ise milletvekilliği de düştüğü için sıradan bir vatandaş haline geliyor. Seçimlerin anlamı nedir? Bugünkü anayasaya göre seçimler yapılır seçilen milletvekilleri meclisi oluşturur. Meclis içinde çoğunluğu alan partinin başkanı başbakan olarak Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilir ve hükümeti kurması için milletvekilleri arasından tercih yapar. Ama önerilen anayasaya göre bu söz konusu değil. Çünkü başbakan yok, hükümet yok. Dolayısı ile seçilmiş milletvekillerinin soru sorma hakkı da yok, soru önergesi verme hakkı yok, gensoru yok o zaman seçimler niye yapılacak buda düşündürücü. Başkan yardımcılarının Başkan yetkilerinde olması da ayrı yorumlara neden oluyor. Çünkü Başkan yokken o da kanun hükmünde kararname çıkaracak mı? ya da ülkeye yeni sıkıntılar çıkaracak mı yorumları yapılıyor ki bu anayasa maddesi çok açık olmadığı için haklılık payını arttırıyor. Bu da bu maddelerin aslında çok da düşünülmeden yapıldığı anlamına geliyor ” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanının yargılana bilirliği üzerine de açıklama yapan İlçe Başkanı Özcan; “Yapılan referandum sürecinde anayasa değişiklikleri incelendiğinde hem de bu konunun uzmanları tarafından yapılan yorumlara baktığımız zaman, mevcut cumhurbaşkanı icracı olmadığı için vatan hainliğinden başka yargılanması söz konusu değil. Ancak anayasa değişikliğiyle beraber evet dendiğinde cumhurbaşkanı icracı duruma geliyor. Hem hükümet, hem meclis yetkilerine sahip oluyor. Dolayısıyla icraatları tartışılabilir hale geliyor. Bu nedenle yargılama veya soruşturma istenmesi doğal hale gelir. Ancak 401 milletvekiliyle yüce divana gitmesi söz konusu olabilecek. 401 milletvekilinin de bulunduğunu düşünelim unutulmasın ki yargıyı da belirleyen yine o günkü koşullarda ki cumhurbaşkanı olacak. Ne kadar sağlıklı tarafsız ve yansız bir karar çıkacak düşündürücüdür” dedi.

CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan konuşmasının son bölümünde şunları söyledi: “Cumhurbaşkanına o kadar çok yetki veriliyor ki bu da ucu açık bir şekilde olumlu mu olur, olumsuz mu olur şimdiden kestirmek kolay değil. Coğrafi bölgeleri düzenleme, bazı kurumları kapatma, bazı kurumları açma gibi birçok yetkinin verilmesi adaleti, ekonomik adaleti bozması açısından önemli. Demokratik ülkelerde güçler ayrılığı ve kamu kuruluşlarının denetlenebilir olması, siyasilerin denetlenebilir olması, adaletin sağlanması açısından önemli. Ama bu anayasa değişikliği ile denetlenebilir olmaktan çıkarıyor, bu nedenle de yeni adaletsizliklerin doğmasına yol açabilir diyoruz. 16 Nisan günü bir referandum yaşayacağız anayasa değişikliği nedeniyle. Oy kullanabilen tüm vatandaşlarımızın sandığa giderek tercihini yapmasını, tabii ki hayırdan yana yapmasını istiyoruz. Eğer engelleri var ise bizden yardım isteyebilirler.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500