Advert
Advert
Advert

YATAĞAN MADEN’E, ZEYTİNYAĞI OSKARLARINDA MADALYA…

YATAĞAN MADEN’E, ZEYTİNYAĞI OSKARLARINDA MADALYA…
Bu içerik 3990 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin Haberi…

Muğla’da Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenen zeytinyağının Oscarları ödül töreninde, zeytinyağında dereceye giren firma ve kişilere ödülleri verildi. Bereket Enerji’ye ait Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ bünyesinde faaliyet gösteren Maden Direktörlüğü, tekrar zeytin tarımına kazandırdığı memecik zeytinlerinden elde ettiği erken hasat zeytinyağı ile bronz madalya aldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenen 10. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışmasının ödülleri, sahiplerini buldu.

Ödül töreninde Bronz madalya sertifikasını alan Maden Direktörü Yüksel Akın, ödül alan zeytinyağının, maden üretim alanında kalan ve sökülerek döküm alanlarına dikilen yaşlı memecik zeytin ağaçlarından elde edildiğini söyledi.

Bugüne kadar 165 hektar alanda 42 bin zeytin ağacı dikildiğini kaydeden Maden Direktörü Akın, bu çalışmaların özelleşme öncesinde 1992’den bu yana Türkiye Kömür İşletmeleri(TKİ) bünyesinde sürdürüldüğünü, özelleştirme sonrasında da aynı şekilde Bereket Enerji olarak bu geleneği devam ettirdiklerini anlattı.

Özelleştirme öncesinde TKİ bünyesinde çeşitli görevlerde bulunduğunu ve maden sahası ağaçlandırma çalışmalarının başından beri içinde olduğunu belirten Maden Direktörü Akın şunları söyledi: “Zeytin tarımına tekrar kazandırdığımız yaşlı zeytin ağaçlarından elde ettiğimiz yağın böyle önemli bir organizasyonda ödül alması bizi sevindirdi. Zeytinleri erken hasat ettik ve bekletmeden sıkıma gönderdik. Bundan sonra da istimlak alanında kalan yaşlı zeytin ağaçlarını yine döküm sahalarımıza dikerek değerlendireceğiz. Böyle değerli bir ağacın odun olmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Dileğimiz, Zeytin Oskarlarında altın madalya almak!”

Bölgenin ödüllü zeytinyağı üreticilerinden Atilla Totoş, Maden Direktörlüğünün aldığı ödülün çok önemli olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “2010 yılında firmamız TUAY öncülüğünde Yatağan’da ortak akıl toplantıları düzenledik. Amaç, maden sahalarında kalan zeytin ağaçlarını nasıl değerlendirebileceğimizi konuşmaktı. Bir akademisyen, hangi yaşta olursa olsun zeytin ağacının başka yere taşınabileceğini anlattı. O zaman TKİ Müessese Müdürü olan Yüksel Akın, bu konuyu incelemeye aldı. Üretim alanında kalan ağaçları, taşımaya başladı. Düzensiz zeytinliklerin, düzenli zeytinlikler haline gelmesini sağladı. Bu uygulamayla, Türkiye şunu gördü: zeytin varsa maden çıkartılmamalı ya da maden varsa zeytini boş ver; bu yanlış anlayış çürütüldü. Bilimsel yaklaşımı ön plana çıkartan bir idarecinin, ülkenin ekonomisine kazandırdığı akılcı bir çözümdür, bu… Alınan ödül, yapılan işin ne kadar doğru olduğunun bir kanıtıdır.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500