Advert
Advert
Advert

NUTUK, ATATÜRK’ÜN TÜRK ULUSU’NA VERDİĞİ BİR HESAP PUSULASIDIR

NUTUK, ATATÜRK’ÜN TÜRK ULUSU’NA VERDİĞİ BİR HESAP PUSULASIDIR
Bu içerik 2524 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

M. Kemal Atatürk'ün yazdığı Nutuk’un, Bursa’nın Nilüfer İlçesinde okullarda, öğrencilere dağıtılmasının yasaklanmasına Milas CKD üyeleri tepki gösterdi… “Yaşanan bu olayı kınıyoruz” diyen CKD Milas Şubesi Başkanı Gülden Sökelioğlu, birçok STK temsilcisinin de katıldığı toplantıda bir açıklama yaptı... Açıklamanın ardından katılımcılar Nutuk’tan bazı bölümleri okudu…

Atapark’ta toplanan katılımcılar, ellerindeki Nutuk adlı eserden bazı bölümleri, sırasıyla seslendirirken, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Milas Şubesi Başkanı Gülden Sökelioğlu, Bursa Nilüfer’de yaşanan olaya tepki gösterdi. Sökelioğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yeni Türk Devletinin kuruluş öyküsünü belgeleriyle anlatan Nutuk, M. Kemal Atatürk tarafından; kurucusu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nin, 1927 Yılında, 15-20 Ekim'de, Ankara'da toplanan 2’nci kurultayında,36,5 saatte okunmuştur.

Nutuk,1919- 1927 yılları arasındaki tarihi olayları 3 aşama halinde aktarmaktadır:

1. Bölüm- Kuvâ-yı Milliye Dönemi:

Ulus egemenliğine dayanan yeni bir devlet kurabilmek için verilen mücadelenin önemi anlatılır. M. Kemal Atatürk, Kurtuluş Savası parolasının ‘Ya İstiklal, Ya Ölüm’ olduğunu vurgulamış, ‘Ne kadar zengin olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir ulus uygar insanlık karşısında uşaklıktan ileriye gidemez. Böyle bir ulus tutsak yaşamaktansa yok olsun daha iyidir’ demiştir. İşgalci devletlere karşı verilen mücadeleyi anlatan ‘Nutuk’, işgale uğrayan mazlum uluslara mücadele azmi veren, kurtuluş yolu gösteren bir belgedir.

2. Bölüm- T.B.M.M. Dönemi:

T.B.M.M’nin 23 Nisan 1920’de açılması ile birlikte, milli mücadelenin önemini vurgular.

3. Bölüm- Cumhuriyet Dönemi:

29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edilir ve M. Kemal Atatürk, oylamaya katılan 158 kişinin tamamının oyunu alarak, ilk Cumhurbaşkanı seçilir. Cumhuriyet döneminde, 1927’ye kadar yapılan devrimleri anlatır.

Nutuk, M. Kemal Atatürk’ün Türk Ulusu’na verdiği bir hesap pusulasıdır. Yeni Türkiye Devleti’nin nasıl kurulduğunu merak eden herkesin okuması gereken bir başucu kitabıdır.

Türk Ulusu’nun Önderi, M. Kemal Atatürk’ün yazdığı ve Türk Ulusu’nun yaşam rehberi olan Nutuk, ne yazık ki bugünkü iktidar tarafından siyasi propaganda aracı olarak görülmektedir. Bursa-Nilüfer Belediyesi tarafından hazırlanan Nutuk’ların, CHP Nilüfer Gençlik Kolları tarafından, okullarda, öğrencilere dağıtılması yasaklanmıştır, Yaşanan bu olayı kınıyoruz. Yok edilmek istenen bir ulusun varoluş mücadelesini anlatan Nutuk'u herkesin, bilhassa her Türk gencinin okuması gerekir ki; yaşanan olaylardan ders alınsın ve tarih tekerrür etmesin.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500