Advert
Advert
Advert

12 GÜN SONRA SANDIK BAŞINDAYIZ…

12 GÜN SONRA SANDIK BAŞINDAYIZ…
Bu içerik 993 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Referanduma sayılı günler kala partililer sahada çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor…

Anayasamızın 18 maddesinde değişikliği ön gören referandum için 16 Nisan tarihinde sandık başına gideceğiz. Yaklaşık bir aydan beri siyasi parti liderleri başta olmak üzere referandumdan “Evet” veya “Hayır” çıkmasını isteyenler çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Başkan Gürün ve Tokat; Ortaköy, Akkovanlık, Olukbaşı, Çallı ve Kayabaşı’ndaydı…

İlçemizde de yapılan çalışmalar kapsamında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, kırsal mahalle ziyaret ediyor. Başkan Gürün ve Tokat geçtiğimiz hafta sonu Ortaköy, Akkovanlık, Olukbaşı, Çallı ve Kayabaşı mahallelerini ziyaret ederek ilk olarak kırsal mahallelere yapılması planlanan 2017 yatırımlarını anlattı.

2017 yılı içerisinde kırsal mahallere 156 Kilometre yol yapılacağını belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Akkovanlık, Ortaköy mahalleleri içerisinden geçen ve kamyonların yoğun kullandığı yolun mahalle halkı açısından sıkıntı yarattığını biliyoruz. Valiliğimiz, Karayolları ve Büyükşehir Belediyesi olarak çalışma başlattık. Kamyonlar için ayrı bir yol yapma çalışmalarımızın sonuna geldik. Artık mevcut yol sadece normal araçların kullanımında olacak. Diğer bir sorunda su ile ilgili. Saniyede 8 m3 kapasiteli yeni kuyularımızı açtık. Açtığımız bu kuyularda yüksek oranda demir hidroksit mevcut. Yapağımız arıtma sistemi sayesinde bu sorunu da ortadan kaldıracağız ve sizlere içilebilecek düzeyde su sağlayacağız. Bununla ilgili raporlarımızı Halk Sağlığı Müdürlüğü’müze verdik. Onay çıkması durumunda 3 ay içerisinde suyunuz çeşmelerden akacak” dedi.

Gürün’ün ardından söz alan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “2016 yılında başladığımız kırsal yatırımların ilk etabını tamamladık. 2017 yılı içerisinde ikinci 2018 yılında da üçüncü etabını tamamlayacağız. Yaptığımız çalışmalarda mahallelerimizdeki memnuniyet seviyesini en üst düzeye çıkarttık. Kısıtlı bütçemize ve sıkıntı içerisinde olmamıza rağmen kırsala olan yatırımlarımızı hiç aksatmadık, bundan sonrada aynı şekilde devam edeceğiz” dedi.

Gürün ve Tokat’ın gündeminde 16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandum vardı.

Bunun bir seçim olmadığını belirten Başkan Gürün; “16 Nisan’dan sonra Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Milletvekillerimiz değişmeyecek. Bunu bir seçim gibi görmemek lazım. Bizim birbirimizi kırmaya kavga etmeye zamanımız yok. Kimseyi kırmadan kavga etmeden birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekli. ‘Hayır’ diyecek olanında ‘Evet’ diyecek olanında bizim başımızın üzerinde yeri var. Bu anayasa değişikliği aceleye getirilmiş bir değişiklik. 2019 yılında yürürlüğe girecek bir değişiklik için neden acele ediyoruz. Bizim Terör, Savaş, Ekonomi gibi büyük sorunlarımız var. Bunları konuşup düzeltmemiz gerekirken referandumu konuşuyoruz. Bu sorunları aşalım sonra oturup anayasa değişikliği üzerinde konuşuruz, belki bir noktada anlaşırız o zaman secime de gerek kalmaz” dedi.

Kontrolsüz gücün güç olmadığına değinen Başkan Tokat ise; “Bu kadar yetkinin bir kişide toplanması doğru değil. Halk arasında bir deyim vardır, Beşer şaşar derler. Yeni anayasa ile Türkiye’nin güçleneceğini, Ekonominin düzeleceğini, terörün biteceğini söylüyorlar. Ancak oylanacak 18 madde arasında bunlara ilişkin bir tek kelime geçmiyor. Bu değişiklik sadece bir kişiyi güçlendiriyor. Ben 16 Nisan’da sandıktan ‘Hayır’ çıkacağına inanıyorum ve Türkiye için hayırlısını olmasını diliyorum” dedi.

Öztürk, muhtarlarla buluşup, mahalle ziyaretleri gerçekleştirdi…

AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, referandum çalışmaları kapsamında Milas Muhtarlar Derneği’ni ve kırsal mahalleleri ziyaret etti.

Muhtarlarla bir araya gelerek referandum sürecini anlatan Öztürk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Verdiğiniz yetkiye göre bir KHK’lık işiniz var. Belediyeleri kapatamazlar ama muhtarlıklar yerel yönetim değildir. Muhtarlıkları isterse bir kararname ile kapatabilir” açıklamasına tepki göstererek “Söylenenler akıl ve mantık dışı. Böyle bir şey olamaz. Tam tersine halkımızın gözü kulağı olan muhtarlarımız AK Parti döneminde Cumhurbaşkanımızın ve bizlerin ilgisine mazhar oldular. Bizler her zaman muhtarlarımızın yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Birileri Sayın Cumhurbaşkanımızın ve bizlerin siz muhtarlarımıza verdiğimiz önemin farkına varmışlar ve mesnetsiz şeylerle bizimle sizlerin arasını açmaya çalışıyorlar” dedi.

Öztürk, daha sonra ilçemize bağlı kırsal mahalleleri ziyaret etti.

AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete; “Dünyanın en güzel sistemi Cumhuriyet”

AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete referandum çalışmaları için ilçemizde geldi.

Parti binasında partililerle buluşan Mete daha sonra Milas-Bodrum Havalimanı Taksi İşleticileri Kooperatifini ziyaret etti.

Mete, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin anlatıldığı ve referandumda oylanacak olan 18 maddenin anlatıldığı broşürlerin dağıtımıyla başlayan programın ilk sözleri de broşürler üzerinden oldu.

AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete ülkenin her yerinde arkasında durdukları ve destekledikleri yeni sistemin anlatıldığı evet broşürlerine logo basarak dağıttıklarını, Hayır broşürü dağıtan partilerin ise logo basmamasını CHP’nin aynı broşürleri ülkenin batısında,  HDP’nin ise doğusunda dağıttığını ifade ederek hayır kampanyasını birlikte yürüttüklerini ifade etti.

“Bu sistemle iktidarlar daha güçlü gelecek, kutuplaşmalar kalkacak”

Daha sonra maddeler halinde değişiklikleri açıklayan Mete, “1924 yılında ülkemizin uygulamaya başladığı Cumhuriyet rejimi Dünyanın en güzel sistemi. Atatürk’ün bize hediye ettiği Cumhuriyet inanın dünyanın en güzel sistemi. Monarşiymiş, Oligarşiymiş, Kominizim sistemiymiş hiç biri Cumhuriyet Kadar güzel değil. Çünkü Cumhuriyet sisteminde, rejiminde Halk KENDİSİ karar veriyor. Halk diyor beni bu yönetsin o kişi yönetiyor. İstediğine veriyor yönetimini istemediğinde seçimde değiştiriyor. Ama Türkiye’de bu böyle değil böyle uygulanmıyor.  Aslında bu böyle değil. Bunun böyle olmadığını şimdi bazı şeyler anlatacağım şeyler var sizde bunun böyle olmadığını anlayacaksınız.  Mesela yüzde 10 barajını aşan 4 tane parti var. 31 parti arasında meclise girmeye hak kazanan. Tek başına iktidar olacak kadar sandalye kazanırsa bizim parti tek başına iktidar olabiliyor. 276’yı geçerse Cumhurbaşkanı yetkiyi veriyorsa. Halk yetkiyi vermiş, zaten bu yetkiyi vermiş ama cumhurbaşkanı vermiyor. MHP birinci olmuş ama başkasına veriyor mu? veriyor. Diyebiliyor mu? diyiyor. Demek ki halkın dediği olmayabiliyormuş.  Gelecek olan sistemde yüzde 26’larla iktidar olunmayacak daha güçlü yüzde 51’lerde iktidar olunacak partilerde bunun için çalışacak. Bununla beraber partilerde yumuşamalar olacak ve kutuplaşmalar ortadan kalkacak” dedi.

“Ülke yönetiminde yenilikler şart”

Cumhurbaşkanlığı’nın, Meclis Başkanlığı’nın ve Başbakanlık makamının partilerinde olduğu belirterek konuşmasını sürdüren Mete, “o zaman sistemi değiştirmeye yenilemeye ne gerek var diye bilirsiniz. İşte burada her şey apaçık ortada arabanızı bile bakıma götürmek için bozulmasını beklemiyorsanız ülke yönetiminin de yeniliklerle güçlendirilmesi lazım. Bu sisteme şimdiden Hayır deyip karşı çıkanlara soruyorum. Neden şimdiden korkuyorsunuz 2019’a daha çok var kim öle kim kala. Belki korktuğunuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ömrü vefa etmeyecek. Allah uzun uzun ömür versin. Ama neden siz iktidar olacağınızı düşünmüyorsunuz. Yenilgiyi şimdiden kabul ediyorsunuz. Bu sistem AK Partiden çok size yarayacak. Bu sistemle ilk seçimde iktidar belli olmazsa 15 gün içinde en fazla oyu alan 2 lider ve partisi yeniden yarışacak. Buda size yarayacak. Yüzde 40’larda belki de yüzde 50’nin üzerinde oy alarak iktidar olacaksınız. Ama bu size yaramıyor siz muhalefette kalıp dert sahibi olmayalım istiyorsunuz. Geçenlerde sayın Baykal’ın 24 saatini anlatan bir belgesel izledim. Sayın Baykal saat 9’da kalkıp yürüyüş yapıp saat 11’de genel merkezine gidiyor işte programda varsa bir şeyler gidiyor yoksa akşam evine gidip dinleniyor. Bakın Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza adamlar günde 2-3 saat uykuyla ayakta. Gözlerinin altında torbalar oluşmuş. Memleketin vatandaşın derdini dert edinmişler. Allah onlardan razı olsun” dedi.

Mete’den kırsala ziyaret…

AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete’nin gün içerisindeki programı Ağaçlıhöyük ve Çamovası Mahalle ziyaretleri ile devam etti. Mahalle sakinlerinin yoğun ilgisi ile karşılanan AKP heyeti 18 maddeyi özetlediği konuşmasının ardından vatandaşlarının sorularını yanıtladı.

“Bizi cahil sanıyorlar”

Ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini dile getiren mahalle sakinleri ise, “diğer partilerden gelip bize farklı farklı şeyler anlatıyorlar. Kitapçıklarında adam akıllı anlatan bişeyler yok. Bizi cahil sanıyorlar. 18 Maddeyi farklı anlatıyorlar. Ama bizler neyin ne olduğunu biliyoruz.” Diyerek tepkilerini 16 Nisan’da verecekleri oylarla belirteceklerini ifade ettiler.

Astarcı, değişiklik için destek istedi…

Geçtiğimiz hafta içerisinde ilçemizde bir referandum çalışması ise Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanı İlker Astarcı tarafından gerçekleştirildi. Astarcı, AKP Milas ilçe yöneticileriyle birlikte MİTSO'yu ziyaret etti.

Anayasa değişikliğine ilişkin destek isteme çalışmaları yürütmekte olan Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanı İlker Astarcı, bu çerçevede ilçemizde düzenlenen toplantıya katıldı.

MİTSO toplantı salonunda ilçemizdeki sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle buluşan Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanı İlker Astarcı, 16 Nisan'da yapılacak Anayasa değişikliği ile ilgili görüşlerini anlatarak değişiklik için destek istedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500