Advert
Advert
Advert

MUĞLA’DA AĞAÇ BAYRAMI ETKİNLİĞİ…

MUĞLA’DA AĞAÇ BAYRAMI ETKİNLİĞİ…
Bu içerik 1797 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla’da Dünya Ormancılık Günü ve Ormancılık Haftası etkinlikleri kapsamında tören düzenlendi… 27 Mart Pazartesi günü Şehit Mehmet Çetin Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen törenin ardından öğrenciler, protokol üyeleri, askerler ve polisler okul bahçesinde fidan dikti… Okul bahçesine 9 ayrı türde 1200 adet orman ağacı ve süs bitkisi fidanının dikimi gerçekleştirildi…

Törenin ilk bölümü okul salonunda gerçekleştirildi. Törene Muğla Valisi Amir Çiçek, Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, Bölge Müdür Yardımcıları Vedat Dikici ve Ahmet Dursun ile birlikte kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve orman çalışanları katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından Orman teşkilatının faaliyetlerini anlatan tanıtım filmi izlendi.

Daha sonra bir konuşma yapan Muğla Valisi Amir Çiçek, herkesin ‘Ormancılık Günü’nü kutladı ve ilimizin orman varlığı açısından oldukça zengin bir il olduğunu belirterek, bu zenginliğin kıymetinin bilinmesi, ormanın sözde değil özde sevilmesi gerektiğini söyledi.

Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik ise, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü hakkında bilgi verdi. 21 Mart’ın kuzey yarımkürede baharın güney yarımkürede ise sonbaharın başlangıcı kabul edildiğini belirten Çelik, 1975 yılından bu yana 21 Mart’ın ülkemizde Orman Haftası ve Ağaç Bayramı olarak kutlandığını söyledi.

Ülkemizdeki ve bölgemizdeki orman varlığı konusunda bilgi veren Mehmet Çelik, “Bir ülkenin orman varlığı açısından zengin olabilmesi için yüzölçümünün en az yüzde 35’i orman olmalıdır. Ancak bu rakam bizde hala yüzde 28’lerde bulunuyor. Orman teşkilatı olarak ülke genelinde amacımız, Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023’te orman varlığımızı yüze 30’a çıkarmaktır” dedi.

Konuşmasının sonunda orman, su ve havanın yaşam için vazgeçilmez olduğunu belirten Çelik, akciğerlerimiz olan ormanlar için en büyük tehlikenin orman yangınları olduğunu, ormanları yangınlara ve diğer tehlikelere karşı korumak için sadece orman teşkilatı olarak değil tüm toplum olarak hep birlikte çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Ormancılık Haftası kapsamında Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Satranç Turnuvası ve Slogan Yarışması dallarında dereceye giren öğrencilerin ödüllerini Muğla Valisi Amir Çiçek verdi. Daha sonra günü anısına hep birlikte fotoğraf çektirildi.

Programda yer alan halk oyunları gösterileri de katılımcılarca ilgiyle izledi.

Salondaki törenin ardından okul bahçesinde Muğla Valisi Amir Çiçek ve Eşi Hülya Çiçek, Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, il protokolü, öğrenciler, askerler, polisler, katılımcılar ve haberi takibi için gelen basın mensupları fidan diktiler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500