Advert
Advert
Advert

NEVRUZ KUTLAMALARI ÇINARLI’DA YAPILDI…

NEVRUZ KUTLAMALARI ÇINARLI’DA YAPILDI…
Bu içerik 4973 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, tarafından baharın müjdecisi ‘yeni gün’ olarak kabul edilen Nevruz düzenlenen etkinlikle kutlandı… Çınarlı Mahallesi’nde mehteran takımı, yöresel halk oyunları, canlı müzik eşliğinde ateş yakılarak demir dövüldü…

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Pazar günü ilçemiz Çınarlı Mahallesi’nde; MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz, MHP’li Milas Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş, bir diğer MHP’li Belediye Meclis Üyesi İlhan Şimşek, AKP’li Belediye Meclis Üyesi Mehmet İnpınar, MHP Milas İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Muğla Ülkü Ocakları 2’nci Başkanı Burak Demirel, çok sayıda mahalle muhtarı ve kalabalık bir vatandaş topluluğunun katılımıyla nevruz etkinliği düzenlendi.

Ocak gençlerinden Öznur Kaya’nın sunumunu yaptığı etkinlik, saygı Duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başladı. Milas Yörük - Türkmen Kültür Derneği üyelerinin sunduğu, yöresel halk oyunları büyük bir beğeniyle izlenirken, programın açılış konuşmasını yapan Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül Nevruz’un, Türk’ün öz bayramı olduğuna vurgu yaparak; “Ülkemizde ve ilçemizde yıllardır birileri Nevruz’a farklı bir anlam yüklediler. Bundan sonra en azından kendi ilçemizde buna izin vermeyeceğiz. Bu konuda yemin ettik, namus sözü verdik” dedi.

Gönül, konuşmasında şunları söyledi:

“Nevruz, Türk’ün tarih sahnesinde yeniden şahlanışın simgesidir. Nevruz, Türk’ün gönlünde yanan İstiklâl Ateşi’nden dağları erittiği öz sahibidir. Yıllardır tüm ülkemizde olduğu gibi Milas’ta da Nevruz Bayramı’nı istismar eden, bölücü propaganda aracı olarak görenlere karşı, bundan böyle 1’nci Fethi Sekin Nevruz Bayramı’nı artık gelenek haline getireceğiz. Türk’ün öz bayramını asıl sahibi olan Türkler, Türk Milleti yani bizler kutlayacağız.”

İçinde bulunduğumuz haftanın 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Haftası olduğunu belirten Başkan Gönül şöyle devam etti: “18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yıldönümü dün ülkemizin her köşesinden farklı ve güzel etkinliklerle anıldı. Bugün de bizler için önemli bir anlamı olan bu zaferi bir kez daha anıyoruz. Bugün aldığımız her nefes, bundan 102 yıl önce son nefesini veren aziz ecdadımızın sayesindedir. Hepimiz onlara şükran ve minnet borçluyuz.

Milletleri ayakta tutan kültürleridir. Biz de bu kültürümüzü sürdürmek, gelecek kuşaklara aktarmak adına, bizleri bir araya getiren, kucaklaşmamızı sağlayan bu geleneği yaşatacağız. Türk’ün bu öz bayramını bölücülük propagandası haline getirenlere izin vermemeye yeminliyiz. Ergenekon’dan demir dağları eriterek bugünlere gelinceye kadar kutlanan bahar şenliği veya yeni gün olarak bilinen Nevruz’u, bundan böyle aslına uygun olarak bizler kutlayacağız.”

“Çanakkale, Türk’ün ikinci Nevruz’udur…”

Milas Yörük - Türkmen Kültür Derneği Başkanı - Belediye Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş ise, etkinlikte bir konuşma yaparak, Türk’ün öz bayramı olan Nevruz’a birilerinin farklı bir anlam yüklemesine izin verilmemesi gerektiği söyledi. Bunun için kendi kültürümüze sahip çıkmamız gerektiğini belirten Kiriş, şunları söyledi:

“Bugünün, bizim için 2 farklı önemi var. Birincisi, dün kutlamaya başladığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası’dır. 102 yıl önce ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten, kara ve deniz savaşlarında tarihte yeni bir sayfa açan zaferi kutluyoruz. Mehmetçiğimizin, ‘Çanakkale Geçilmez’ parolasıyla yola çıktığı ve Nusret Mayın Gemisi ile düşmanı denize döktüğü yerdir Çanakkale. 253 bin vatan evladının şehit düştüğü, metrekareye 6 bin merminin düştüğü, mermilerin havada çarpıştığı bir savaşın galibi olarak ecdadımız, tüm dünyaya Türk’ün bileğinin bükülemeyeceğinin mesajını vermiştir. Aynı zamanda Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutan olarak kazandığı bu büyük zaferin yıldönümünde, bu toprakları bizlere yurt olarak bırakan ecdadımıza şükran ve minnet borçluyuz. Şehitlerimize rahmet diliyoruz ve onların emanetine canımız pahasına sahip çıkacağımızı haykırıyoruz.

Bugünün ikinci anlamı ise ‘Yeni Gün’ veya ‘Baharın Müjdecisi’ olarak adlandırılan, insanın tabiatla kucaklaştığı Nevruz Bayramı’nı yani Türk’ün öz bayramını kutlamak üzere buradayız. Tarihte, Türklerin Ergenekon’dan demir dağlarını eritip çıkışının adıdır Nevruz. Gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart; ağaçların çiçek açtığı, otların yeşerdiği, kış aylarının sona erdiği, tabiatın ve bütün varlıkların bahara uyanışı yeniden dirilişini simgeleyen Nevruz, asırlardır dünyanın dört bir tarafındaki Türk soyunun kutladığı bir bayramdır.

‘Keyfiye’ adı verilen, eskiden özellikle yaşlı Yörüklerin kullandığı ve gökkuşağının renklerini de simgeleyen ‘Yörük Şalı’nı anlatan Dernek Başkanı Kiriş; “Üzerindeki beyaz renk, duruluğu-saflığı, yeşil renk İslamiyeti, kırmızı renk bayrağımızı, mor renk hoşgörüyü-affediciliği, sarı renk bolluk ve bereketi-buğday başağını simgeler.”

“İhanetin olduğu hiçbir yerde MHP olmaz”

Düzenlenen etkinlikte son konuşmayı ise MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan yaptı. Özellikle 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması öncesinde birilerin MHP’yi haksız yere suçladığını belirten, kendilerine ‘hain’ diye seslenenlere Çınarlı Mahallesi’nden cevap verdi:

“İhanetin olduğu hiçbir yerde MHP olmaz. MHP, dün ne söylemişse bugün de aynı şeyleri söyleyen, ‘Önce ülkem ve Milletim’ anlayışını savunan bir partidir. Dün Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda bu ülkeyi bölüp-parçalamak isteyenler bugün, ülkemizin güney ve doğusunda yeni bir Kürt devleti kurmayı hayal ediyor. Amerika, Rusya başta olmak üzere tüm Haçlı zihniyeti bugün de aynı emellerin peşinde. İşte bu hayaller gerçeğe dönüşmesin, daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir Türkiye demokrasisi var olsun diye 18 maddelik yeni anayasa düzenlemesini Milliyetçi Hareket Partisi olarak gündeme getirdik. Kendilerini, ‘eski Ülkücü’ olarak gören birileri bugünlerde televizyon kanallarında boy gösteriyor. Hem de yıllardır hainlerle işbirliği içinde olan medya kuruluşlarına ait kanallarda konuşuyorlar. Madem siz ülkücüydünüz, ‘80 öncesinde sizi en büyük düşman olarak görenlerin yanında ne işiniz var?”

Meclis feshediliyor…

16 Nisan’da oylanacak yeni anayasa değişikliğinde yer alan 18 maddeden bazılarına değinen Erdoğan; “Yeni anayasa ile başkan olacak kişinin diktatör-tek adam olacağını söylüyorlar. Mevcut anayasanın 104’ncü maddesinde yer alan cumhurbaşkanlarına tanınan hangi haktan farklı bir yanı var? Aksine bugün cumhurbaşkanını meclisteki 413 milletvekilinin imzasıyla ve sadece vatana ihanet suçu ile yargılayabilirsiniz. Oysa yeni anayasada yetki verdiğiniz başkanı, her konuda sorumlu tutabiliyorsunuz. 18 yaşındaki gençten milletvekili mi olur diyorlar. Neymiş birilerinin çocuğu 18 yaşında vekil olup, 2 yıl sonrada milletvekili emekli maaşını alacakmış. Türkiye’deki kanunlar açıktır. Hiç kimse 65 yaşını doldurmadan emekli maaşı alamaz. Yeni anayasada bu durum aynen korunmuş durumda. Meclis feshediliyor, işlevi ortadan kaldırılıyor diyorlar. Tamamen yalan. Aksine meclis daha güçlü bir hale geliyor ve tam anlamıyla asli görevine bürünüyor” dedi.

Yıldırım Yıldızdoğan’dan harika bir konser…

Yapılan konuşmaların ardından okunan Kur-an-ı Kerim ve yapılan dualarla devam eden etkinlik, yöresel sanatçı Turgut Taş ve arkadaşları tarafından seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle devam etti. Etkinliğe sürpriz bir isim katıldı.

Sevilen sanatçı Mustafa Yıldızdoğan’ın amcasının oğlu Yıldırım Yıldızdoğan, etkinliğe katılarak harika bir konser verdi. Alandakileri coşturan Yıldızdoğan, adeta müzik ziyafeti vererek alandakileri coşturdu.

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül tarafından katılan protokol üyelerine ‘keyfiye’ hediye edilirken konuklar, Nevruz’un simgelerinden biri olan demir dövme etkinliğini gerçekleştirdi.

Konuklar, dağıtılan pilav-keşkek ve ayran eşliğinde Mehteran Takımı’nın gösterilerini izlerken, etkinliğe katılanların bir bölümü, yakılan ateşinden üzerinden atladılar.

Sabah saatlerinde başlayan etkinlik, akşam saatlerine kadar sürdü.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500