Advert
Advert
Advert

BİR DESTANDIR ÇANAKKALE…

BİR DESTANDIR ÇANAKKALE…
Bu içerik 2424 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıl dönümü nedeniyle ilçemizde de bir anma etkinliği düzenlendi… Etkinlik kapsamında önce sabah saatlerinde bisiklet gönüllüleri tarafından ve ilçemiz protokolü tarafından Milas Şehir Mezarlığında bulunan şehit mezarları ziyaret edilerek dualar okundu… Daha sonra ise Atatürk Anıtı önünde resmi tören düzenlendi…

Protokol ve şehit ailelerinden çelenk…

Milas Şehir Mezarlığındaki etkinliğin ardından Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen program, Milas Kaymakamlığı, Milas Garnizon Komutanlığı, Milas Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri çelenklerinin sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise Milas Garnizon Komutanlığı’nda görevli Hv. İsth. Ütğm. Volkan Siguran tarafından gerçekleştirildi.

Atatürk'ün efsaneleştiği bir destandır Çanakkale…

Ütğm. Siguran, yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Yüce milletimizin varlığı, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşu, kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü, dünya barışının sağlanması ve korunması uğruna canlarını feda ederek rütbe ve payelerin en büyüğüne erişen aziz şehitlerimizi ‘18 Mart Şehitler Günü’ vesilesiyle rahmet, şükran ve saygıyla anıyoruz.

Uğrunda büyük bedeller ödenen aziz vatanımızın mevcudiyeti ve göklerde hür bir şekilde dalgalanan şanlı al bayrağımız, şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere bıraktıkları kutsal bir emanetidir. Canları pahasına mücadele ederek bu toprakları vatan yapan isimli - isimsiz bütün kahramanlarımız ebedi varlığımızın teminatı olmuşlardır.

Haklı gururunu yaşıyoruz…

Bugün aynı zamanda, bir ulusun küllerinden yeniden dirilerek var oluş mücadelesi verdiği, yenilgiler ve toprak kayıpları ile uzun yıllar süren umutsuzluğa ve kötü gidişe son vererek yeniden itibar kazandığı, harp tarihine altın harflerle yazılmış bir kahramanlık destanı olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102'inci yıl dönümünü kutlamanın da haklı gururunu yaşıyoruz. Balkan savaşlarından gururu kırılmış olarak çıkan Mehmetçik, Çanakkale'de vatanı uğruna ortaya koyduğu eşsiz kahramanlık ve fedakârlıkla ‘Çanakkale Geçilmez!’i tüm dünyaya haykırmıştır. Mehmetçik, Çanakkale sırtlarında bir kez daha abideleşmekle kalmamış; dönemin en güçlü armadasını boğazın sularına gömmüş, çarlık Rusyası'nın yıkılmasını sağlamış ve 1’nci dünya harbinin gidişatını değiştirmiştir. Dönemin süper güçlerinden oluşan düşmanın sayı ve teknik üstünlüğüne rağmen, vatan ve bağımsızlık söz konusu olduğunda canı dâhil bütün varlığını ortaya koyarak, yediden yetmişe birlik-beraberlik duygusu ve yurt sevgisi ile kenetlenip tek yürek hâlinde direnen yüce milletimizin gösterdiği destanlaşmış bir zaferin adıdır Çanakkale. Gecenin karanlığında Erenköy Koyu’na döşediği mayınlarla deniz savaşının kaderini değiştiren Nusrat Mayın gemisinin, ‘bir hilal uğruna ya Rab ne güneşler batıyor’ mısralarına ilham kaynağı olan ve sancağını korumak uğruna tüm personeli ile birlikte şehit olan 57’nci alayın, İnsanüstü bir güçle tek başına kaldırdığı 215 kilogram gülle ile itilaf devletlerinin gemilerini boğazın serin sularına gömen seyit onbaşının, ‘ben size taarruz etmeyi değil, ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerlerimize başka kuvvetler ve kumandanlar gelebilir’ diyerek harbin kazanılmasında önemli rol oynayan Mustafa Kemal Atatürk'ün efsaneleştiği bir destandır Çanakkale.

Yüzyılın son centilmenler savaşının…

Şüphesiz ki; Çanakkale Savaşlarının milletimize en büyük armağanı; inisiyatifi, öngörüsü ve askeri dehası ile bir milleti küllerinden dirilten, devletimizin kurucusu, büyük devlet adamı ve komutan Mustafa Kemal Atatürk'ü Türk harp tarihine bir kahraman olarak kazandırmasıdır. Kurtuluş savaşının meşalesinin tutuştuğu ve istiklal harbinin önsözü olan Çanakkale, aynı zamanda dönemin ezilmiş, sömürge haline getirilmiş milletleri için de yeni bir umut ışığı olmuş, o ülkelerde de bağımsızlık ve özgürlük ateşlerinin yakılmasını sağlamıştır.

Yaralı düşman askerini ölüm pahasına sırtına alarak, düşman siperine taşıyan Türk askerinin insani değerlerinin savaş meydanlarında tezahürü cihetiyle de harp tarihinde örneğine az rastlanan müstesna bir olayın, ‘yüzyılın son centilmenler savaşının’ adıdır Çanakkale. Gülle ve mermilerin havada çarpıştığı bir harp meydanında, farklı milletlere mensup insanların koyun koyuna yattığı Çanakkale, aynı zamanda barışın anlam ve değerinin tüm insanlığa anlatıldığı bir ibret abidesidir. Harp meydanlarında aslanlar gibi kükreyen Mehmetçiğe göre düşman cephede iken düşmandır. Kurtulmayı bekleyen, acziyet içerisinde yardım dileyen ve esir alınmış durumda iken artık misafirdir, çünkü insandır.

Evlatlarınız bizim bağrımızdadır…

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale'de can veren yabancı askerler için ‘bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükût içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır’ demek suretiyle bütün dünyaya insanlık dersi vermiş, savaşın merhamet boyutunu, düşmanlıkların dostluğa dönüşebileceğini göstermiştir.

Bugün, vatan sevgimizin, birlik ve beraberliğimizin, milli bilincimizi oluşturan temel değerlerin ve şanlı geçmişimizle aramızdaki güçlü bağın en önemli sembolleri olarak gönlümüzde yaşattığımız sizler, gösterdiğiniz azim, feragat, cesaret ve kahramanlıkla, yüce milletimizin hizmetindeki çalışmalarımızda bizlere her zaman ilham kaynağı olmaya devam edeceksiniz. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz hatıralarınızı şükran ve minnet duyguları içerisinde yâd ediyor, huzurunuzda saygıyla eğiliyorum. Bu vesileyle, bu cennet vatanı büyük fedakârlıklarla bizlere armağan eden, başta devletimizin kurucusu, cumhuriyetimizin mimarı, ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kutsal vatan toprağı için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin değerli aile fertlerine şükranlarımı sunuyorum.”

‘Türkleri öldürebilirsiniz fakat asla yenemezsiniz’

Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından program Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda devam etti.

Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra ise Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Ali Pilavcı tarafından bir konuşma yapıldı.

Çanakkale Zaferi’nin, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtı olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Pilavcı şöyle devam etti:

“Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Bu savaş, millet olma bilincinin tohumlarını atarak, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasına zemin hazırlamıştır.

Tarihin şeref sayfalarında yer alan, zafer destanımız, yalnız bizim değil yakın dünya tarihinin de önemli savaşlardandır. Dünya siyasi tarihini neden-sonuç ilişkileriyle etkileyerek, dengelerin değişimine neden olmuştur. Çanakkale, Türk’ün bitti sanılan askerî gücünün tükenmediğini, koşullar ne kadar ağır olursa olsun, iyi yönetildiği takdirde, tüm zorlukların üstesinden gelebilecek güç ve inanca sahip bulunduğunu ispat ederek, donanım üstünlüğünün ve sayısal gücün, savaşı kazanmada tek başına yeterli olamayacağını tüm dünyaya kanıtlamıştır. Bu sebeple dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuştur. Çanakkale Savaşları Napolyon’un söylediği ‘Türkleri öldürebilirsiniz fakat asla yenemezsiniz’ sözünün doğruluğunu bir kez daha ispatlamıştır. Çanakkale’de; teknik üstünlük, yurt ve ulus sevdası karşısında bütün anlamım yitirmiş, zafer mertlikle kucaklaşmış; ölüm, şehit olmakla yüceltilmiştir. Türk Milleti, kendi şehitlerine gösterdiği özeni, bu savaşta ölen yabancı askerlere de göstererek, insanlığa anlamlı bir ders vermiş, savaştan yana değil kardeşlikten yana olduğunu kanıtlamıştır.”

Ödül töreni…

Pilavcı’nın yaptığı konuşmanın ardından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri’ni Anma Günü kapsamında ilkokul, ortaokul ve liseler arasında gerçekleştirilen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında ve ortaokullar arasında gerçekleştirilen bilgi yarışmasında dereceye giren okullara ödülleri verildi.

18 Mart dolayısıyla ilçemizde ilkokullar arasında düzenlenen Çanakkale Geçilmez konulu resim yarışmasında birinci olan Milas Merkez İlkokulu öğrencisi Eylül Güner’e, ikinci olan Özel Milas Sınav İlkokulu öğrencisi Ela Özgül’e ve üçüncü olan Milas Gümüşlük İlkokulu öğrencisi Arjin İlboğa’da ödülleri Milas Kaymakamı Eren Arslan,

Ortaokullar arasında düzenlenen Çanakkale Destanı konulu şiir yarışmasında birinci olan Ağaçlıhöyük Ertuğrul Menteşe Orta Okulu öğrencisi Buğse Çoban’a, ikinci olan Milas Sakarya Orta Okulu öğrencisi Hazal Ayça Kırca’ya ve üçüncü olan Milas Gümüşlük Orta Okulu öğrencisi Damla Kaynar’a ödülleri CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ,

Ortaokullar arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan Milas Merkez Orta Okulu öğrencisi Nida Gezgin’e, ikinci olan Koru Yüksel Çağlar Orta Okulu öğrencisi Selin Bozdağ’a ve üçüncü olan Milas Merkez Orta Okulu öğrencisi Irmak Naz Dolan’a ödülleri Garnizon Komutan Vekili Yarbay Emel Demiryakan,

Liseler arası Çanakkale Destanı konulu şiir yarışmasında birinci olan Sebahattin Akyüz Fen Lisesi öğrencisi Fatma Ece Acar’a, ikinci olan Özel Milas Sınav Temel Lisesi öğrencisi Süheyle Mercan’a ve üçüncü olan Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi Edanur Özcan’a ödülü Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat,

Ortaokullar arası bilgi yarışmasında birinci olan Dr. Mete Ersoy Ortaokulu öğrencileri Ece Sera Tokgöz,  Merve Saygı, Erol Kaan Yıldırım, Mehmet Tunahan Aydın ve öğretmenlerine ödülleri Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, ikinci olan Güllük Ortaokulu öğrencileri Sena Nur Aksu, Başak Burcu Mavi, Buse Çobanoğlu, Esra Gül ve öğretmenlerine ödülleri Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, üçüncü olan Pinar Ortaokulu öğrencileri Vildan Ölmez, Müşerref Yalçınkaya, Murat Yalçınkaya, Sercan Kılınç’a ve öğretmenlerine ödülleri Milas Veteriner Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Hayrettin Akkaya tarafından verildi.

Ödül törenin ardından Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı lirik tiyatro sahnelendi.

Etkinlikler, Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gazi ve gazilerin ailelerine, şehit ailelerine Milas Garnizon Komutanlığı Kartal Gazinosu’nda ikramda bulunulmasıyla sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet     0000-00-00 8 Mart dolayısıyla ilçemizde ilkokullar arasında düzenlenen Çanakkale Geçilmez konulu resim yarışmasında birinci olan Milas Merkez İlkokulu öğrencisi Eylül Güner’e, ikinci olan Özel Milas Sınav İlkokulu öğrencisi Ela Özgül’e ve üçüncü olan Milas Gümüşlük İlkokulu öğrencisi Arjin İlboğa’da ödülleri Milas Kaymakamı Eren Arslan, bu haberi doğru yayınlamamissiniz resim yarışması ödüllerini Garnizon komutanı taktim etti.yarışma 3. Arjin ilboğa değil Sakarya ilköğretim okulundan yağız uzundur.