Advert
Advert
Advert

DÜNYA Pİ GÜNÜ, ETKİNLİKLERLE KUTLANDI…

DÜNYA Pİ GÜNÜ, ETKİNLİKLERLE KUTLANDI…
Bu içerik 1589 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Ünlü matematik sabiti ‘Pi Sayısı’ anısına özel olarak kabul edilen Dünya Pi Günü, ilçemizde Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nde etkinliklerle kutlandı…

İrrasyonel sayı olduğu için virgülden sonra sonsuza kadar uzanan Pi Sayısı’na özel 3,14 sayısından yola çıkılarak kutlanan Dünya Pi Günü nedeniyle Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nde etkinlik düzenlendi. Okulun matematik öğretmenleri tarafından hazırlanan programın öğlenden sonraki bölümüne Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Şube Müdürleri Akın Coşkun ve Coşkun Demir de katıldı.

Matematiği sevdirmek ve dikkat çekmek…

Programın açılış konuşmasını yapan Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Aktaş, “Çemberin çevresinin çapına bölünmesi ile ortaya çıkan, 3,141592… şeklinde başlayıp devam eden ‘Pİ’ sayısı Amerikan tarih formatına göre ilk üç hanesi ele alındığında 3’üncü ayın 14’ü yani 14 Mart olarak karşımıza çıkmakta. İşte bu tarih ülkemizde ve dünyada ‘Dünya Pİ Günü’ olarak kullanmakta. Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi olarak bizde bu günün önemine binaen matematiği sevdirmek, öğrencilerin dikkatini bu yöne çekmek, güzel ve eğlenceli vakit geçirmek adına bir takım etkinlikler düzenledik” dedi.

Aktaş’ın yaptığı konuşmanın ardından okul öğrencileri tarafından Pi sayısı ile ilgili şiirler seslendirilirken, bazı öğrenciler arasında ise Pi sayısındaki en çok basamağı sayma yarışması yapıldı. Etkinlik 9 ve 10’uncu sınıf öğrencileri arasında matematik soru yarışmasıyla son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500