Advert
Advert
Advert

BİR MİSLİ FAZLASINI BİR SEFERDE YAPTIK…

BİR MİSLİ FAZLASINI BİR SEFERDE YAPTIK…
Bu içerik 2599 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Yatırım yapacak kişileri bulmak, bu yatırımları ne şekilde yapacaklarını, devletin desteğini yatırımın ne şekilde empoze edileceğini, yatırımların hangi bölgelerde daha fazla faydalı olacağını anlatan Güngören Danışmanlık Muğla’ya hizmet getirme noktasında öncü olmaya devam ediyor…

Yatırımların yanı sıra devletin bireylere vermiş olduğu hibesel destekler ve farkındalıklar yaratan destekleri vatandaşların takip edemediği noktada gidip birebir anlatan, desteklerden faydalanmasını sağlayan Güngören Danışmanlık’ın çalışmaları hakkında bilgi aktaran Murat Güngören, “Kırsal kalkınma 2006 yılında Türkiye genelinde başlayan, 42 ilde uygulanmaktaydı. Bunlardan komşu illerimiz Aydın, Denizli faydalanıyordu. Ama bizim Muğla yöremiz turizm ağırlıklı olması münasebeti ile küçük desteklemeler dediklerimiz sabandır, kürektir, alet, edevat gibi desteklemelerden yararlanıyordu. Tarımsal anlamda herhangi bir katkı sağlanmamıştı. Siyasi iktiranın yaptığı araştırmalarda Muğla Bölgesinde tarım anlamında büyük bir bölge olduğu, gelişmeye açık bir bölge olduğu ve bu 42 ilin gerisinde kalmasından dolayı, desteklere ihtiyaç duyulduğu kanaati oluştu. Ve 2016 yılında IPARD ayarına getirilmiş bir kırsal kalkınma modeliyle Muğla bölgemiz bu desteklere dahil edildi. 2016’nın 10’uncu ayı başlayıp, 2016’nın 12’inci ayının 29’unda bitirdiğimiz bir program yaptık Muğla ilimizde. Çokta başarılı geçti. Muğla’nın yaklaşık 10 senede yaptığı toplam proje tutarının bir misli fazlasını bir seferde yaptık. Bunda Tarım İl Müdürlüğümüzün ve İlçe müdürlüklerimizin, Ziraat Odamızın ve birliklerimizin çok büyük katkısı var” dedi.

Toplam bedelinin %50’sini devletimiz destek veriyor…

Vatandaşa birebir kırsal kalkınmanın ne olduğunu anlattıklarını dile getiren Güngören, “Kırsal kalkınma; tarımsal anlamda bunun içerisinde tarımsal anlamı olmasına rağmen turizm otelcilik de var, soğuk hava depoları, hayvansal yatırımlar, el sanatlarına kadar destek veren bir birim. Yatırımın toplam bedelinin %50’sini devletimiz destek veriyor. Artı yatırımlar bittikten sonra personel desteği, verdiği primlerle yatırımın ayakta kalması ve başarıya ulaşmasıyla alakalı 5 yıllık denetim süresindeki katkılarıyla gerçekleştirilen bir program. Biz bunda çok başarılı olduk, 11’inci etap dediğimiz bu 2016 yılında. Sadece Milas’tan 57 tane proje yaptık. Bu 57 projemizi de İl Tarım Müdürlüğümüze sunduk. İnşallah Milas’ın bu güçlü haykırışını İl Tarım Müdürlüğümüzün de desteğiyle Bakanlığımızdan onay gelecektir diye bekliyoruz. Kırsal kalkınmadan tüm vatandaşlarımız, yatırımcılar faydalanabilir. Herhangi bir ön şartı yok. Türkiye vatandaşı olan, herhangi bir terör olaylarına karışmamış her vatandaşımızın kolaylıkla girebilir. Gerek İl Tarım Müdürlüğü, gerekse İlçe Tarım Müdürlüğü ve danışmanlık merkezlerinden hangi yatırımı yaparsam daha başarılı olurum hizmetini almaları açısından da önem arz ediyorum. Bizlerde elimizden geleni yapıyoruz. Muğla artık uyandı. Muğla sadece turizm bölgesi değil. Muğla tarımsal anlamda da yüzde 50’lerin üzerinde bir misyona sahip. Bunun sadece ateşlenmesi gerekiyordu. Bizler de bu ateşi yaktık. Geride kaldığımızı düşündüğümüz yatırımları daha hızlı bir şekilde almak adına, Muğla’ya ve Milas’a daha büyük yatırımlar getirmek adına bütün kurumları birlik beraberliğe davet ediyorum. Muğla olarak bütün yatırımlardan nasiplenelim istiyorum” dedi.

Her geçen yıl kalitesi arttırılarak devam ediyor…

Bu yıl ilçemizde 8’inci kez kapılarını açan Milas Güney Ege Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın bölgemize çok büyük katkıları olduğunu da ifade eden Güngören, “Bölgeye çok büyük katkı sağladığını düşünüyorum, buna canlı olarak da şahidim. Her geçen yıl kalitesi arttırılarak devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda inşallah dışarıdan katılımların daha da yoğunlaşacağını düşünüyorum. Muğla’nın en büyük ilçelerinden bir tanesiyiz. Bu tarz organizasyonlar Milas’a çok yakışıyor” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500