Advert
Advert
Advert

60 BİN KADAR BÖBREK YETMEZLİĞİ OLAN HASTA VAR…

60 BİN KADAR BÖBREK YETMEZLİĞİ OLAN HASTA VAR…
Bu içerik 2703 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

9 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’nde etkinlik düzenlendi… Hemodiyaliz hastalarının da katılımıyla gerçekleşen etkinlikte böbrek hastalığıyla ilgili önemli bilgiler aktaran 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Tarık Çubukçuoğlu “Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan ve ülkemizdeki böbrek yetmezliği olan hasta profilini ortaya koymayı hedefleyen CREDIT çalışmasına göre 60 bin kadar böbrek yetmezliği olan hasta olduğunu biliyoruz” dedi…

75. Yıl Milas Devlet Hastanesi yönetimci tarafından 9 Mart Dünya Börek Günü dolayısıyla önceki gün saat 11.30’da hastanenin eğitim salonunda etkinlik gerçekleştirildi.

Hastaların da katılımıyla düzenlenen etkinlikte konuşma yapan 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Tarık Çubukçuoğlu, “9 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle hastanemiz Hemodiyaliz biriminde tedavileri devam eden hastalarımızla bir araya geldik ve bu vesile ile toplumda giderek daha sık görülmeye başlayan böbrek hastalıklarından korunma konusunda farkındalık düzeyini artırmayı hedefledik. Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan ve ülkemizdeki böbrek yetmezliği olan hasta profilini ortaya koymayı hedefleyen CREDIT çalışmasına göre 60 bin kadar böbrek yetmezliği olan hasta olduğunu biliyoruz. Özellikle kontrolsüz diyabet ve hipertansiyon başta olmak üzere takip ve kontrolü mümkün olan hastalıkların tanısının erken dönemde konulması ve önlem alınması ile bu hastalıklara bağlı gelişebilecek böbrek ve diğer sistem hasarlarının önüne geçilebilir. Ayrıca yoğun ve kontrolsüz ağrı kesici ve benzeri ilaçlarının kullanımı sonucunda da ciddi böbrek hasarı gelişebilir ve geri dönüşü mümkün olmayan durumlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle 9 Mart Dünya Böbrek Günü vesilesiyle bu konuda insanlarımızı bilgilendirmek amacıyla böyle bir organizasyon yaptık. Tüm Milaslılara sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyorum” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İlknur     0000-00-00 Malasef çok iyi işleyen bir diyaliz merkezi yok