Advert
Advert
Advert

FUAR SAYESİNDE ÜRETİCİ AYDINLANDI…

FUAR SAYESİNDE ÜRETİCİ AYDINLANDI…
Bu içerik 2156 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Tariş 153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Elin Alpay, kooperatifin zeytin ve zeytinyağı konusunda ilçemizdeki üreticilere daha iyi hizmet verebilmek için çalışmaya devam ettiğini söyledi… İlçemizde gerçekleştirilen tarım fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Tariş 153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatif Başkanı Kamil Gül ise, fuarın zeytinciliğe büyük katkı sağladığını belirterek “Fuar sayesinde üretici aydınlandı” dedi…

Üyelerimiz için her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyoruz…

Üreticilerin elde ettikleri ürünleri daha titiz, daha hijyenik, daha teknolojiye uygun makinelerde işleyerek kaliteli yağ elde etmeye çalıştıklarını belirten Elin Alpay, “Son dönemde soğuk sıkım, organik sıkım ön plana çıkmaya başladı. Bu konularda daha iyi neler yapabiliriz gibi çalışmaları yürütüyoruz. Fabrikamızın organik sıkım sertifikası var. Soğuk sıkım da yapıyoruz. Şuanda Güney ege Kooperatifleri içinde en çok teknolojik olarak ve en iyi kapasiteye biz sahibiz. Üyelerimiz için her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Milas genelinde 90 köyde işletme var.  Ancak bu 90 işletmenin birçoğunun eksiklikleri var. Biz o eksiklikleri minimuma nasıl indirebiliriz bunun için uğraşıyoruz. Öncelikle zeytin üreticilerimizin plastik kasa kullanması konusunda, dip ve baş zeytinleri ayırması konusunda kendilerini bilinçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Toprak analizlerini yaptırmaya çalışıyoruz. Belli aralıklarla İzmir bölgesinden Ziraat Mühendislerimiz gelir, zeytin ağaçlarında budama nasıl yapılır, İlaçlama nasıl yapılır gibi konularda çiftçilerimize birebir eğitim veriyoruz. En önemli misyonumuz üreticiye daha iyi hizmet vermek. Ticari mal satışlarımız da mevcut. Burada en kaliteli ve en uygun fiyatlarla satışlarımızı yapıyoruz. Evlerine kadar yemlerini, gübrelerini götürüyoruz. Dönüşte de zeytinlerini getiriyoruz ve işletmemizde işliyoruz. Sonra işlenen yağları yine evlerine kadar götürüyoruz” dedi.

Tarım fuarı da bizim için fırsat…

Milas’ta Memecik cinsi zeytinden elde edilen zeytinyağının bölge için çok önemli olduğuna da değinen Alpay, “Her kişinin kimliği olduğu gibi zeytinin de bir kimliği vardır. Bizim amacımız zeytine de zeytinyağına da bir kimlik kazandırmak. Memecik zeytinyağı, tat, koku, nefaset olarak herkesin ilgisini çekmeye başladı. Yurt dışında memecik zeytininden elde edilen zeytinyağları ödüller aldı. Son dönemde de MİTSO tarafından Milas zeytinyağına alınan coğrafi işaretin ardından MİTSO ve TARİŞ olarak ortak çalışma yapıyoruz. İlçemizde birçok ürün var ancak biz ürünlerimizin tanıtımı anlamında çok başarılı olamadık bugüne kadar. İlçemize ziyarete gelen bir misafir çarşıda gezdiğinde zeytinimizin, zeytinyağımızın, balımızın iyi olduğunu gösteremedik. Bireysel ve toplumsal olarak hepimizin bu konuda eksiklikleri oldu. Tarım fuarı da bizim için fırsat. Artık uluslararası bir kimlik kazandı. Uluslararası kimlik kazanmasıyla beraber artık yerelden çıkıp, yurt dışından da misafirlerimiz gelecek.  Fuarımızın gittikçe daha çok dikkat çekeceğini, Milas’a ekonomik anlamda çok katkı sağlayacağını, insanların daha kaliteli ürünleri tanımasını sağlayacağını, dışarıdan gelen konuklarımıza ilçemizin ürünlerinin tanıtımı açısından çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

Güçlendirilerek devam etmesi gerekiyor…

Zeytindeki hastalıklara dikkat çeken Kooperatif Başkanı Kamil Gül ise yaptığı açıklamada:

“Zeytindeki hastalıklar konusunda birçok toplantıda ne yapılmalı, nasıl bir komisyon oluşturulmalı, bu hastalıkla nasıl mücadele edilmeli gibi çalışmalarımız oldu. En muzdarip olduğumuz hastalıklardan bir tanesidir halkalı leke hastalığı. Halkalı leke hastalığı ile mücadelede bireysel olarak yapılan bir çalışma sonuç vermez. O yüzden Kaymakamlık, İl Tarım Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Milas Belediyesi, Ziraat Odası, MİTSO, Üniversitelerimizdeki akademisyenler ve TARİŞ olarak bir komisyon kurduk. Bazı yerleri pilot bölge olarak tespit ettik ve Büyükşehir Belediyesi’nin sayesinde pilot bölgelerde geçen sene ilaçlama çalışması yapıldı. İyi kötü bir randıman alındı. Ancak ilaçlamanın daha da güçlendirilerek devam etmesi gerekiyor. Vatandaş bireysel olarak bu işin hakkından gelemiyor. İlçe Tarım Müdürlüğü aracılığı ile Tarım Bakanlığı’na bir müracaatta daha bulunuldu. Bunun çalışmaları da devam ediyor. Kurum, kuruluş ve devletimizin bu hastalığa el atması gerekiyor. Halkalı Leke hastalığı dediğimiz mantar hastalığı uçucu özelliği var. Buradaki bahçe ilaçlanıyor yanındaki bahçe ilaçlanmadığında bir anlamı kalmıyor. Yan bahçeden tekrar ilaçlanan bahçeye hastalık geçiyor. Zeytin milli bir servet bizim de olmazsa olmazımız.”

Soğuk sıkımın önemini bilmiyorduk…

İlçemizde gerçekleştirilen tarım fuarının zeytinciliğe de büyük katkı sağladığını dile getiren Başkan Gül, “Fuarın açılması zeytinciliğin ufkunu da açtı. Biz zeytinci olarak soğuk sıkımın önemini bilmiyorduk. Soğuk sıkımın önemini anlayınca artık her vatandaş soğuk sıkım yaptırmaya başladı. Zeytin Hasat Şenliği’nin de bunda büyük katkısı oldu.  Zeytin Hasat Şenliğimizi de uluslararasına taşımak istiyoruz. Milas Gıda tarım ve Hayvancılık Fuarı’ndan önce zeytin üreticisi alet, edevatı tanımıyor bilmiyordu.  Sadece zeytincilik sektöründe değil tarımın her alanına ilişkin yeni makineleri tanıma fırsatı bulduk. Fuar sayesinde üretici aydınlandı” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ortak     0000-00-00 Kamil Başkan, sen önceki müdür Emin ÖNGEL neden istifa etti hala açıklamadın, Tariş ortakları Emin ÖNGEL neden istifa etti ya da ettirildi mi bilmek ister. Açıklada bilelim artık.