Advert
Advert
Advert

KÖMÜR SAHASI ORMANA DÖNÜŞECEK…

KÖMÜR SAHASI ORMANA DÖNÜŞECEK…
Bu içerik 4123 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemize bağlı Karacaağaç Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, daha önce Yeniköy Termik Santrali'nin linyit kömür ihtiyacı için kullanılan alan yeniden düzenlendi… 15 Temmuz - Fethi Sekin Hatıra Ormanı olarak adlandırılan alanda kurum yöneticileri ve öğrencilerin katılımıyla ağaç dikimi gerçekleştirildi…

Milas’ta elektrik üretimi yapan Yeniköy Termik Santral tarafından daha önce kullanılan bölge Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün de desteğiyle ormanlık alan olması için yeniden düzenlendi. 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişimi sırasında yaşamını yitirenler ile 5 Ocak tarihinde İzmir Adliyesi’ne terör örgütlerince düzenlenen saldırı sırasında şehit olan polis memuru Fethi Sekin'in adı verildi.

Düzenlenen alana ise ilk fidanlar bugün Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Yeniköy - Kemerköy Elektrik Üretim Ticaret A.Ş çalışanları, ilçedeki okullarda eğitim öğretim gören öğrenciler tarafından dikildi.

Öğrencilerin duyarlılıklarını geliştirmek amacıyla…

Etkinlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Milas Kaymakamı Eren Arslan, 5 Ocak'ta İzmir Adliyesi'nde terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen alçak saldırıda şehit düşen Polis Memuru Fethi Sekin'in isminin hatıra ormanına verildiğini belirterek, “Bu etkinliğin bizim açımızdan iki önemi var. Burada oluşturduğumuz ormanı Fethi Sekin şehidimiz adına tesis ettik. Bir diğer sevindirici tarafıysa, 26 hektarlık enerji üretimi çıkarılan linyit madenlerinden geride kalan sahayı ağaçlandırarak alanın eski haline getirilmesini sağlamaktı. Öğrencilerimize, hem milli manevi değerlerimizi özümsemeleri hem de çevre duyarlılığını geliştirmek için böyle bir organizasyon yaptık” dedi.

Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik ise alanda yaklaşık 14 bin ağacın toprakla buluşacağını ifade ederek “Kömürün alınmasından sonra oluşan hafriyat alanlarını tekrar ağaçlandırıyoruz. Bu alanlara tekrar orman kurmak için yoğun çaba sarf ettik. Burada 26 hektarlık bir alana yaklaşık 13-14 bin civarında fidan dikilecek” diye konuştu.

Etkinlik daha sonra fidan dikimi ve öğrencilere hediye dağıtımı ile son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500