Advert
Advert
Advert

SERVİS ŞOFÖRLERİ UYARILDI…

SERVİS ŞOFÖRLERİ UYARILDI…
Bu içerik 8452 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde öğrenci taşımacılığı yapan servis şoförlerine yönelik Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Okul Servis Şoförlerinin Öğrencilerle İletişimi ve Çocuk İstismarı” konulu seminer düzenlendi… Seminer öncesinde servis şoförlerine araçların güvenliği açısından tespit edilen eksikliklerin giderilmesi konusunda da tekrardan uyarılarda bulunuldu…

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Milas Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda, ilçede öğrenci taşımacılığı yapan servis şoförlerine yönelik “Okul Servis Şoförlerinin Öğrencilerle İletişimi ve Çocuk İstismarı” konulu seminer düzenlendi.

Eksikliklerimizi tamamlayalım…

Milas Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Yavuz Yıldırım’ın sunumuyla gerçekleşen, okul yöneticilerinin de katıldığı seminer öncesinde salonda bulunanlara taşımacılıkla ilgili yaşanan bazı sorunları aktaran Milas İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Akın Coşkun, “şimdiye kadara gerek bizim gerekse diğer kurum görevlilerince yapılan denetimler sırasında eksiklikler tespit edildi. Bu eksikliklerin kısa sürede tamamlanması gerekiyor” dedi.

En kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızı taşıyoruz…

Coşkun’un ardından söz alan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ise, “sene başında bir ihaleye çıktık. Bu ihalenin belli şartları vardı. İhaleye çıkan ve ihaleyi alanların üzerine düşen vazifeler var. Geçen süreçte her iki tarafta eksikliklerini iyi kötü tespit etti. İşimizi temiz yapalım, düzgün yapalım sıkıntılar yaşanmasın. En kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızı taşıyoruz. Milas’ta yaklaşık 4 bin 500 öğrenci taşımalı eğitim görüyor. Sizler bu işten ekmek paranızı kazanıyorsunuz. Sizden birinci isteğimiz davranışlarınıza dikkat etmeniz. Araçlarınız da düzgün olsun. Biz her zaman birer kamera taktırmanızı söylüyoruz. Bu sizlerin de güvencesi olacak” dedi.

S plaka olmayan araç sahiplerine de seslenen Bal, “bu yıl taşıma yapıyorsunuz ama önümüzdeki yıllarda sorunlar yaşayacaksınız. Sorun yaşamamak için araçlarınızı mutlaka S plakaya dönüştürmeniz gerekiyor” dedi.

Sizler eğitim sistemimizin paydaşlarısınız…

Bal’ın ardından “Okul Servis Şoförlerinin Öğrencilerle İletişimi ve Çocuk İstismarı” konulu sunumunu gerçekleştiren RAM Müdürü Yavuz Yıldırım, öğrencilerin servis şoförlerini model aldıklarını belirterek, “Biz çocuğa ne kadar 'sigara içme' dersek diyelim. Eğer yanında içiyorsak çocuk bu hareketi modeller. Büyük elini arkada kavuşturup yürüyorsa küçük de bunu yapar. Çocuğa dürüst olmak öğretilmez, dürüstlük örnek alınır. Öğretmen isterse sabahtan akşama kadar 'Kırmızı da geçmeyin' desin, servis sürücüsü geçerse çocuk, 'Ha demek ki polis yokken geçilebilir' veya 'Kırmızı da geçip geçmemek duruma göre değişir' diye algılar. Şoför çabuk sinirlenmemelidir. Çocukları okula götürürken veya getirirken kafanızı camdan çıkarıp, 'Ne biçim şoförsün' diye bağırırsanız ve 'trafikte burnunu yola sokacaksın' deyip hakkın olmayan bir şekilde aradan yola dalarsanız çocukların okullarda öğrendiği askıda kalır. Bu nedenlerle şoförlerin öğrenciler yanında hal ve hareketlerine en az öğretmenler ve ebeveynler kadar dikkat etmelidir. Şoförlerin her hareketini modelleyen çocukların hayatıyla oynanmamalıdır. Şoförlük meslektir ve kutsaldır, bu mesleğe sahip çıkması gerekenler de bu işten ekmek yiyenlerdir. Şoför toleranslı, güler yüzlü, sakin olmalıdır. Sizler eğitim sistemimizin paydaşlarısınız. Sizlerin yaptığı olumlu birçok şey bizi etkiliyor” dedi.

Çocuklara takma isim takmayın…

Yıldırım, servis şoförlerinin, çocukla şakalaşma amaçlı, ya da adını bilmediğinden başka bir şekilde hitap etmesinin diğer çocukların da arkadaşlarına böyle hitap etmesine neden olduğuna da dikkat çekerek, “Çocuklara isim takmayın, onlara adlarıyla hitap edin” dedi.

Yıldırım, sunumu sırasında çocuk istismarı konusunda yaşanmış genel olaylara değinerek nelere dikkat etmeleri gerektiğini aktardı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500