Advert
Advert
Advert

MUĞLA’NIN BAZI SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİ…

MUĞLA’NIN BAZI SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİ…
Bu içerik 1293 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, TBMM genel kurulunda gündem dışı söz alarak, ilimizin; işsizlik başta olmak üzere turizm, yatçılık, ulaşım, tarım ve Bodrum yarımadası acil içme suyu projesi gibi sorularını dile-gündeme getirdi…

Prof. Demir, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Muğla'yla ilgili bugün bazı konulara değinmek istiyorum. Muğlamız, biliyorsunuz, Türkiye'nin göz bebeği. Herkes tabii ki Muğla'ya gelip yerleşmeye çalışıyor ama Muğlamızın da ciddi sorunları var. Bunların en başında, Türkiye genelinde olduğu gibi işsizlik geliyor, maalesef işsizlik Türkiye'nin kanayan yarası. Bugün, her ne kadar yetkililer, Muğla'da işsizlik sorunu yok falan deseler de gerçekler, biliyorsunuz... İŞKUR'umuzun iyi çalışması, toplum yararına çalışma programı, işyerinde eğitimi gibi geçici, işsizliği absorbe eden politikalar nedeniyle maalesef gerçek işsizlik oranı yüksekliği gizleniyor ama daha bugün, buraya geldiğimden beri, en azından 10 kişinin iş istediğini belirtmek isterim.

Bu yaz için turizmde çok ciddi alarm zilleri çalıyor

Turizm bölgesiyiz, biliyorsunuz, Türkiye'nin 2'nci turizm kentiyiz ama turizm bakanlarımız, 3 bakan geldi geçti ve maalesef hiçbiri de gelip Muğla'nın sorunlarıyla, turizm sorunlarıyla ilgilenmediler. Gerçi Türkiye'nin gerçekte turizmle ilgili büyük sorunları var. Maalesef bu yaz için çok ciddi alarm zilleri çalıyor, turizmde de çok kötü günler bekliyor, rakamlar yükselmiyor ve birçok tur iptal ediliyor. Gördüğümüz kadarıyla, aldığımız haberlere göre "Kruvaziyer" turizmi de Türkiye'de şu anda göçmüş durumda. Kuşadası'na gelecek 42 sefer iptal edilmiş durumda. Bunlara şimdiden tedbir almak lazım ve çözüm üretmek lazım. Hükümetin ve bizlerin de özellikle bu konuda tabii ki hep beraber tedbir almamız lazım.

Güvenlik sorunları ve belirsizlik ortamı

Yatçılık konusunda çok ciddi sorunlar var. Kıyılarla ilgili çok büyük sorunlar var. Bunların en büyük nedenleri tabii ki Türkiye'deki güven, güvenlik sorunları ve belirsizlik ortamı. Bunların bir şekilde çözülmesi lazım. Ayrıca, tabii ki ilimiz de ülke genelinde olduğu gibi ciddi bir vergi yükü altında ezilmekte.

Milletin parasıyla yapılmış olan tünelimiz kapalı

Özellikle ulaşımla ilgili çok ciddi sorunlar var. Başta Göcek Tüneli; biteli altı ay, bir sene oldu. Bir önceki başbakan söz vermesine rağmen, maalesef milletin parasıyla yapılmış olan tünelimiz kapalı. Bir çözüm bulunamadı, buna çözüm bulmak gerekir. Yöre milletvekillerini ve hükümeti de her zaman için bu konuda uyarıyoruz ama maalesef bir çözüm üretilemedi.

Muğla zeytincisinin mağduriyeti

Tarımda da çok büyük sorunlar var. Tarım, biliyorsunuz, Muğla'da turizmden daha önce gelen bir sektör ama görüyoruz ki Muğla ayrıcalıklı bir il. Şöyle ayrıcalıklı: Zeytinyağı konusunda maalesef çok az bir para vermelerine rağmen destekleme primleri ödenmedi, yani diğer illere verilmesine karşın Muğla zeytincisi bu konuda mağdur ediliyor. Zaten halkalı leke hastalığından dolayı ürünler çok düşük olduğu için zeytincimiz perişan. Arıcılık çok ciddi sıkıntılar yaşamakta. Kovan başına verilen 10 liralık destekleme bugüne kadar verilemedi ve arıcılarımız maalesef arıları besleyen şekeri de alamamış durumdalar. Niçin Muğla'ya böyle bir ayrıcalık yapıyorlar, onu iktidara sormak lazım. Bunun dışında, Orman Bakanı ve Tarım Bakanımızın da Muğla'ya yapılacak olan yatırımları desteklemediğini görüyoruz. Özellikle yarımadadaki sorunların giderilmesi, katı atık tahsis yerlerinin, çöplüklerin…

500'e yakın patlama oldu ve Bodrum geçen sene susuz kaldı

Maalesef, biliyorsunuz, geçen sene vahşi çöp alanlarının yanması nedeniyle Bodrum'un büyük bir kısmı yangın geçirdi; buralarda revizyon yapılması, rehabilite edilmesi konusunda büyükşehirin istekleri karşılık bulamamakta ve önümüzdeki dönem belki de yine çok ciddi bir sorun yaşanacak. Özellikle Bodrum yarımadası acil içme suyu projesi, maalesef 500'e yakın patlama oldu ve Bodrum geçen sene susuz kaldı ve bu sene de susuz kalmayla baş başa, çünkü Bakanlık bu konuda kulağını tıkıyor, desteklemiyor.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500