Advert
Advert
Advert

SUİKAST TİMİ DAVASI MUĞLA’DA BAŞLADI…

SUİKAST TİMİ DAVASI MUĞLA’DA BAŞLADI…
Bu içerik 3773 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

15 Temmuz darbe girişimi gecesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen 1'i firari 37 darbeci askerin de aralarında bulunduğu 47 kişinin yargılanmasına Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Cumhurbaşkanı'nın da taraf olduğu yargılamada, sanıkların herbiri için 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenirken, duruşmanın yapılacağı Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Salonu çevresinde polis kuş uçurtmadı. Bu arada, sanıklar da suikast girişiminden sonra ilk kez görüntülendi.

Mahkeme salonu dışında ise, ellerinde Türk bayrakları, 'Game Ower (oyun bitti) FETÖ' ve 'İdam isteriz' yazılı dövizler taşıyan bir grup yurttaş, darbeci askerler içeri alınırken "İdam isteriz", "FETÖ gelecek hesap verecek" diye slogan attılar.

Geçen yıl 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen Özel Kuvvetler ve Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timlerinden oluşan 37 kişilik özel tim, başarılı olamayarak 2 polisi şehit edip kaçmıştı. Bu darbecilerden, aralarında Çiğli Ana Jet Üssü'nün imamı olduğu belirtilen 'Paşa' lakaplı astsubay Zekeriya Kuzu'nun da aralarında bulunduğu 25'i, ilk olarak yakalanarak tutuklanmıştı. Daha sonra Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen ile, önceden aynı birlikte eğitim alıp görev yapan askerlerden seçtiği Yüzbaşılar İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Bahadır Sagun, Mehmet Öztürk, Üsteğmenler Murat Köse, Mehmet Demir, Enes Yılmaz; Teğmen Muhammet Burak İpek de yakalanarak tutuklanmıştı. Yakalanamayan firari Yüzbaşı Burkay Karatepe’nin ise yakalanması için operasyonlar sürdürülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taraf olduğu tek dava…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında kendisine suikast düzenlemeye çalışanlardan şikayetçi olduğuna ilişkin dilekçeyi, Avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın taraf olduğu tek dava olduğunu açıklayan Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı da, soruşturmanın ardından iddianameyi tamamladı. Sanıkların her biri için 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi. Suikasta teşebbüs eylemini gerçekleştirmek üzere Marmaris'e gelen 37 askeri personelin yanısıra, azmettirici ya da yardımda bulunduğu belirlenenlerle birlikte aralarında örgüt lideri Fethullah Gülen'in de bulunduğu, 3'ü firari toplam 47 kişi hakkında dava açıldı.

Sanıkların, 'Cumhurbaşkanına suikast', 'anayasayı ihlal', 'yasama organına karşı suç', 'hükümete karşı suç', 'silahlı terör örgütü yöneticisi olma', 'yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme', 'yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme', 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama', 'zincirleme şekilde silahla tehdit', 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'zincirleme şekilde kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret', 'kamu malına zarar verme, mala zarar verme, nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali ve nitelikli yağma' suçlarından 6'şar kez müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi. Soruşturma sürecinde, 73'ü mağdur ve müşteki ile 86'sı tanık olmak üzere toplam 203 kişinin ifadesine başvuruldu.

GAME OWER FETÖ’ Pankartı…

Muğla Adliyesi'nin fiziki koşullarından dolayı yargılamanın yapılmasına karar verilen Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Salonu duruşma için yeniden dizayn edilmişti. Yargılamadan günler öncesinde polis, duruşma salonunun bulunduğu bölgeyi bariyerlerle kapatıp adeta kuş uçurtmadı. Özel timler çatılarda bekledi. Polis helikopteri de havadan kontrollerde bulundu. Duruşma salonuna mahkemenin belirlediği isimler dışında kimsenin girmesine izin verilmedi.

Bu arada, suikast girişiminden sonra yakalanan darbeciler de ilk kez görüntülendi. Takım elbise giyen darbeciler, geniş güvenlik önlemleri altında 4 cezaevi aracıyla duruşmanın yapılacağı salona getirildi. Polis Özel Harekat timlerinin yanısıra Jandarma Komando timleri de önlem aldı. Darbeci askerleri taşıyan araçlara, üzerinde 'Şehit Kazım Çağlar' yazılı zırhlı araç en önde eşlik etti. Darbeci askerlerden ilk olarak, Tuğgeneral Gökhan Şahin Sözmezateş getirildi. Çiğli Ana Jet Üssü'nün 'paşa' lakaplı imamı olarak bilinen Zekeriya Kuzu ise 3'üncü sıradaki cezaevi ring aracından indirildi. Kahverengi takım elbise giyen Kuzu, grubun en önünde içeriye alındı. Darbeci askerlerin, görüntülerini alan basın mensuplarına da baktıkları görüldü. Bu arada o bölgede bulunan bir grup yurttaşımızın da, ellerinde Türk bayrakları, 'Game over (oyun bitti) FETÖ' ve 'İdam isteriz' yazılı dövizler taşıdıkları ve darbeci askerler duruşma salonuna alınırken, "İdam isteriz", "FETÖ gelecek hesap verecek" diye slogan attıkları görüldü.

‘Görevsizlik’ talepleri reddedildi…

Duruşma, sanıkların kimlik tespiti ile başladı. Aralarında Gökhan Şahin Sönmezateş, Zekeriya Kuzu ve Cumhurbaşkanı'nın yaveri Ali Yazıcı'nın da bulunduğu sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Sanıklar, sabit ikametgahlarının bulunmadığını ve gelirlerinin olmadığını söyledi. Kimlik tespitinin yapılmasının ardından sanık avukatları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'da ikamet ettiğini, ayrıca olayın planlanma yerinin yine Ankara olduğunun ifadelerde belli olduğunu, bu nedenle de Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevsizlik kararı verip Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne görevi vermesini talep etti. Tutuklu sanıkların hepsi de görevsizlik kararı talep etti. Buna karşılık mağdur avukatları ve duruşma savcısı olayın işlendiği bölgenin Muğla sınırlarında olmasından dolayı talebinin reddini istedi. Mahkeme de oybirliği ile CMK'nın 12. maddesi uyarınca görevsizlik taleplerini reddetti.

Muğla Barosu'ndan hiçbir avukat savunmak istemedi!

Duruşmanın dikkat çeken bir başka ayrıntısı ise; Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ’un, davanın bir numaralı sanığı Fethullah Gülen'i, Muğla Barosu'ndan hiçbir avukatın savunmak istemediğini, bu nedenle avukat bulunamadığını, ancak ilerleyen duruşmalarda bu sorunun giderilmeye çalışılacağını söylemesiydi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500